GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

Przystępując do tych testów, widziałem w sieci wiele wykresów i filmów, mogących sugerować jakieś dziwne zachowania platformy w grach (i nie tylko). Było to jednak dość dawno, zaraz po premierze procesorów (2 miesiące temu). Wygląda więc na to, że poprawka z 16 marca - i być może kilka późniejszych wydatnie poprawiły stan rzeczy. Trzeba też pamiętać, że większość płyt z AM4 dostała od tego czasu kilka nowych BIOSów, a i rozwój sterowników do kart graficznych nie stał w miejscu. Jedyny większy problem, jaki wyszedł w trakcie testów, to niestabilne działanie Ashes of the Singularity: Escalation na karcie GeForce w trybie DirectX 12. Co ciekawe mowa tu o najnowszej wersji gry, która niedawno dostała wiele optymalizacji dla procesorów Ryzen. Najprawdopodobniej jest to wina sterowników NVIDII.

Wydajność w grach z procesorem AMD Ryzen 7 jest najczęściej niższa w domyślnej konfiguracji pracy procesora (z włączonym SMT), niż z wyłączonym

A jeśli chodzi o wydajność w grach  w domyślnej konfiguracji pracy procesora Ryzen 7 1800X, to częściej jest ona niższa niż wyższa w stosunku do konfiguracji z wyłączonym SMT. Procentowo więcej traci GeForce, co widać zwłaszcza w trybie 720p. Oczywiście takie same (lub nawet większe) różnice zapewne wystąpiłyby w trybie FullHD, gdyby nie był to GeForce GTX 1060, a szybszy model taki jak GTX 1080 Ti. Czy oznacza to, że Radeon jest lepszym wyborem w połączeniu z Ryzenem? Bazując na wynikach testów można odnieść wrażenie że tak, choć strata wydajności nie jest duża - a i samo SMT zawsze można wyłączyć. Tylko czy po to kupuje się procesor z taką funkcją, żeby tak postępować? Raczej nie. NVIDIA powinna lepiej dostosować sterowniki Forceware do nowych procesorów AMD. W przypadku platform konkurencyjnego Intela sytuacje, w których GeForce z Core i7 jest wolniejszy od GeForce z Core i5 to jednak anomalie, które występują niezwykle rzadko - zwykle zegar w zegar to platforma z Core i7 jest szybsza o około 10%. Tak samo powinno być w połączeniu z najnowszymi procesorami AMD, w najgorszym razie wydajność powinna być taka sama. Ale NIGDY niższa.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

 0