GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

Procesory AMD Ryzen to bez wątpienia jedna z ciekawszych tegorocznych premier. AMD po kilku niezbyt udanych (w temacie procesorów) latach wróciło do najwyższej ligi i zaoferowało procesory dość konkurencyjne względem jednostek Intela (jedne mniej, drugie bardziej). Pojawiły się modele ośmiordzeniowe w cenie około 1600 zł, czego do tej pory nie było(chociaż AMD do dziś uważa, że procesory FX są ośmiordzeniowe). Pojawiły się również nowe płyty główne z gniazdem AM4 oraz nowości w samych procesorach, takie jak SMT (odpowiednik Intelowskiego Hyper Threadingu) czy XFR (tylko w modelach z dopiskiem X).

O ile jednak procesory są w miarę udaną częścią nowej platformy (za wyjątkiem stosunkowo słabego potencjału podkręcania), to z samą platformą i płytami głównymi nie jest już tak dobrze. Moduł AGESA (zarządzający takimi rzeczami jak kontroler pamięci) do dziś nie jest dopracowany w zadowalający sposób, a procesor dobrze współpracuje w zasadzie tylko z jednym typem pamięci - z kośćmi opartymi o układy Samsung B-Die. Dużo modułów dwustronnych nie uruchamia się w ogóle w trybie wyższym niż DDR4-2133, a w UEFI nie ma możliwości ustawienia żadnych dodatkowych timingów poza pięcioma podstawowymi. Nowa wersja AGESA jest już jednak bliska ukończenia, i w najbliższej przyszłości powinny się pojawić ulepszone BIOSy do płyt głównych wszystkich producentów. Trzeba też przyznać że już poprzednie wersje dały poprawę wydajności nawet o 10% - i jeśli uda się znacząco poprawić kompatybilność z pamięciami, to platforma będzie znacznie atrakcyjniejsza.

Premiera Ryzen to także festiwal pewnego rodzaju niedomówień i teorii spiskowych, a procesor był już rozbierany na czynniki pierwsze nieskończoną wręcz ilość razy. Najpierw okazało się, że Ryzen dużo zyskuje na szybkich pamięciach (DDR4-2933 i DDR4-3200) TEST. Rzeczywistość pokazała jednak, że stosunkowo niewiele dostępnych na rynku modułów jest w stanie współpracować z Ryzenem w tak wysokim trybie. Równocześnie okazało się, że w pewnych warunkach wyłączenie SMT może dać poprawę wydajności TEST. Niektórzy sugerowali również błędy w Windows 10, powodujące zaniżanie wydajności. Finalnie Microsoft szybko przygotował stosowną łatkę (trafiła do Windows Update 16 marca). Obecnie wraz ze sterownikami chipsetu dołączany jest plan zasilania "Ryzen Balanced" który wg. AMD ma zapewniać optymalną wydajność w każdych warunkach.

Niniejsza publikacja to nie test procesora ani kart grafiki. Ma ona na celu tylko sprawdzenie współpracy przykładowego GeForce i Radeona z procesorem Ryzen 7 1800X. W dwóch scenariuszach – domyślnym (włączone SMT) i z wyłączonym SMT

Tematem tego testu będzie jednak jeszcze inna kontrowersja - czy platforma z Ryzenem działa lepiej z kartą graficzną Radeon czy GeForce. Są bowiem pewne przesłanki, że sterowniki do Radeonów lepiej współpracują z procesorami Ryzen. W obu przypadkach przeprowadziłem dokładnie te same testy, które robię testując komputery i laptopy, na komputerze z procesorem Ryzen 7 1800X, płytą główną Asus PRIME X370-PRO, 16 GB pamięci RAM DDR4-2133 oraz kartami graficznymi Sapphire Radeon RX 580 8 GB Nitro+ OC oraz Asus GeForce GTX 1060 6 GB Strix OC. Testy wykonałem też z włączonym i wyłączonym SMT. Nie udało mi się niestety uruchomić pamięci w szybszym trybie niż DDR4-2133, komputer po prostu się nie włączał. Nie ma to jednak większego znaczenia - nie jest to test procesora, żadnego odniesienia do układów Intela nie będzie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1060 6 GB vs RX 580 8 GB. Test porównawczy z Ryzen 7 1800X

 0