Test pamięci DDR4 Hikvision U100: konkluzje
Hikvision U100 to pierwsze moduły na rzadko spotykanych kościach Nanya C-Die, jakie miałem okazję testować na łamach ITHardware. Co do osiągów przy ustawieniach fabrycznych, zdaje się, że egzotyczność wykorzystanych chipów ma tutaj istotne znaczenie, a konkretniej chodzi o brak optymalizacji pod nie w BIOS-ach, bo najpewniej to właśnie ten czynnik zdecydował o tym, że recenzowana pamięć okazała się średnio o około 4,5% wolniejsza od GOODRAM IRDM X o bardzo podobnych parametrach domyślnych. Nie oznacza to jednak, że Nanya C-Die to słabe kości. Bynajmniej, ich potencjał OC jest naprawdę przyzwoity, nie ustępując Hynixom CJR ze świeżej produkcji, a także przewyższając inne używane w budżetowych modułach układy jak AFR i Samsung C-Die. Poza tym potrafią pracować z relatywnie niskim tRFC, porównywalnym do DJR. Z drugiej zaś strony, w porównaniu do tych ostatnich kości nie są wolne od zjawiska negatywnego skalowania z napięciem, stąd trzeba uważać, aby im nie zaaplikować zbyt wysokiego woltażu, który obniży możliwości OC (to samo dotyczy Hynixów CJR czy Samsungów C-Die). Jeśli zaś chodzi o maksymalny możliwy do uzyskania zegar, testowane moduły uzyskały 4000 MHz, ergo także i w tym aspekcie DJR mają przewagę, ale już bezpośrednie rywale, tj. CJR oraz C-Die, lepsi nie są.
Hikvision U100 to przystępne cenowo moduły z podświetleniem LED z RGB, będące dobrym wyborem dla osób lubiących optymalizować ustawienia RAM.
Test GPU w Spider-Man Remastered. Jak mocnego sprzętu wymaga gra?
Wydajność po OC, jakość wykonania, opłacalność oraz ocena końcowa
Przechodząc do wydajności po podkręceniu, po ręcznym zoptymalizowaniu parametrów, w tym timingów dalszych rzędów, wspomniany wyżej brak optymalizacji pod kości Nanya C-Die przeszkadzał w stopniu minimalnym, wszak uzyskane rezultaty są bardzo dobre - zaledwie o 0,3% gorsze od zestawów na Hynixach DJR pracujących z tymi samymi ustawieniami oraz w ogólności konkurencyjne w gronie przystępnych cenowo modułów. Odnośnie jakości wykonania, lepiej można było zrealizować kontakt chipów z radiatorem, ponieważ dolna część układów pozostaje odkryta, a ponadto termopad jest trochę za krótki, na czym cierpią skrajne z nich. Szkoda też, że producent nie przygotował programu do zarządzania podświetlaniem, przez co nie mamy kontroli nad wyglądem iluminacji. Co do ceny, w momencie pisania tekstu 8 GB moduł Hikvision U100 można było nabyć od 156 zł, co czyni tę pamięć najtańszą wśród produktów o taktowaniu 3200 MHz i z diodami LED RGB. Reasumując, w mojej ocenie adekwatną oceną będą cztery gwiazdki. Recenzowana pamięć to produkt o typowych parametrach jak na budżetowe moduły klasy 3200 MHz i z wielobarwnym podświetleniem LED, co dla niektórych nabywców ma spore znaczenie, a niski koszt zakupu pozwala przymknąć oko na niedociągnięcia. Jeżeli jesteście fanami tęczowej iluminacji, poszukujecie taniej pamięci i lubicie optymalizować ustawienia RAM, to Hikvision U100 powinna spełnić oczekiwania.
Hikvision U100 2x8 GB DDR4-3200 CL 16
Hikvision U100 2x8 GB DDR4-3200 CL 16 – opinia
Hikvision U100 2x8 GB DDR4-3200 CL 16 – plusy
- Przyzwoite możliwości podkręcania oraz dobre osiągi po OC
- Podświetlenie LED RGB
- Atrakcyjna cena zakupu
- Wieczysta gwarancja
Hikvision U100 2x8 GB DDR4-3200 CL 16 – minusy
- Brak optymalizacji BIOS-ów pod kości Nanya C-Die obniża osiągi fabryczne
- Kontakt kości z radiatorem można by poprawić
- Brak dedykowanej aplikacji do zarządzania podświetleniem
Cena (na dzień publikacji): od 156 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Hikvision U100 2x8 GB 3200 MHz CL 16. Test podświetlanej pamięci RAM nowego gracza na polskim rynku