HP Elite x360 1040 G9 - specyfikacja
Procesor
Intel Core i7-1265U to 10 nm (litografia Intel 7) 10-rdzeniowy procesor Alder Lake-U ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading, co przekłada się na 12 wątków. Skąd taka nietypowa liczba? Ano wielowątkowość obsługują jedynie rdzenie wydajnościowe, czyli P, których znajdziemy tu dwa, a pozostałe osiem to energooszczędne rdzenie E. Bazowy zegar to skromne 1,8 GHz dla rdzeni P i 1,3 GHz dla rdzeni E, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,8 GHz w przypadku tych pierwszych i 3,6 GHz dla tych drugich. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości rzeczywiście są osiągane, lecz wyłącznie przy obciążeniu jednego, dwóch rdzeni. W przypadku wysokiego obciążenia większej liczby rdzeni wciąż możemy liczyć na wartości powyżej 4 GHz, chociaż tylko w relatywnie krótkim oknie czasowym, dopóki nie zostaniemy ograniczeni przez długotrwały limit mocy. Intel pozostawił jednak producentom pewną furtkę, bo o ile bazowe TDP wynosi tylko 15 W, to możliwa jest konfiguracja TDP w zakresie 12-28. Alder Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach i obsługuje pamięci RAM typu DDR5 4800 MT/s, DDR4 3200 MT/s, LPDDR5 5200 MT/s i LPDDR4x 4267 MT/s. Do tego dochodzi wsparcie dla takich kodeków jak H.265 czy nowe AV1.
_ab38cae59d.png)
Karta graficzna (iGPU)
Zintegrowana grafika Iris Xe nie uległa zmianie względem poprzedniej generacji i ma do dyspozycji 96 bloków EU, co przekłada się na 768 procesorów strumieniowych, czyli tyle samo, co dedykowane GPU Iris Xe MAX. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w organizacji pamięci podręcznej w stosunku do poprzednika, ponieważ tym razem na każdy rdzeń przypada aż 1,25 MB cache L2 (odpowiednio 2,5/5x więcej niż dla Sunny Cove/Skylake), a mamy też 12 MB współdzielonej cache L3, co jest wzrostem o 50%. Generalnie jest to solidne iGPU, aczkolwiek daleko mu pod względem wydajności graficznej do Radeona 680M, czyli obecnie najlepszego zintegrowanego układu graficznego.

Pamięć RAM
HP Elite x360 1040 G9 w testowanej przez nas wersji ma zainstalowane na pokładzie 16 GB pamięci RAM w czterech kanałach. Pochwalić trzeba producenta, że wykorzystał potencjał platformy Alder Lake i zainstalował najwydajniejsze obsługiwane przez nią moduły, czyli DDR5 prędkości 4800 MHz. Ich timingi są jednak wysokie (CL40), ale to standard w przypadku najnowszej generacji pamięci RAM, a wyższe taktowania powinny sowicie to wynagrodzić. 16 GB to wartość, która pozwoli na niemalże dowolne otwieranie kart w przeglądarce internetowej, a przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle prędzej wyczerpią się możliwości procesora niż podsystemu pamięci. Niemniej jednak szkoda, że do wyboru nie ma wariantu z 32 GB pamięci RAM, bo w razie potrzeby nie ma możliwości jej rozszerzenia.
_c9f319f0e1.png)
Nośnik danych
O ile HP nie oszczędzała na modułach RAM, tak tego samego powiedzieć nie można o dysku SSD. W naszej konfiguracji pod maską kryje się bowiem SK Hynix BC711 o pojemności zaledwie 512 GB. Jest to nośnik SSD PCIe 3.0 NVMe i szkoda, że producent nie pokusił się o coś wykorzystującego interfejs PCIe 4.0. Dobrze, że chociaż mamy do czynienia z wysokiej klasy dyskiem z pamięciami TLC, bo model G7 otrzymał typowo budżetowy SSD, który pasował do sprzętu klasy premium jak pięść do oka.
_ba7a545149.png)
Moduł(y) łączności bezprzewodowej
Za łączność bezprzewodową w Elite x360 1040 G9 odpowiada bardzo popularna karta sieciowa Intel AX211. Jest układ obsługujący WiFi- 6E o maksymalnej prędkości transferów 2402 Mb/s ze wsparciem dla pasm 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz i dla kanału o szerokości 160 MHz. Technologia Wi-Fi 6E jest już standardem w nowych ultrabookach (szczególnie z tej półki cenowej), więc pominięcie jej przez HP byłoby dużą wpadką. Nie zabrakło też obsługi Bluetooth w wersji 5.3. W obu przypadkach łączność w trakcie testów spisywała się bez zarzutu, a prędkości transferów przez Wi-Fi były naprawdę wysokie (nawet rzędu 1022 Mb/s). Jeśli zaś chodzi o modem łączności komórkowej, to w tym przypadku także postawiono na rozwiązanie Intela, a mianowicie moduł XMM 7560, który obsługuje standard LTE-A Pro Cat 16 (1 Gb/s dla pobierania) i Cat 13 (15 Mb/s) dla wysyłania. Warto jednak dodać, że WWAN nie jest przylutowany do płyty głównej i można go wymienić. Co więcej, w ofercie HP znajduje się opcja z modemem 5G (choć zdaje się, że niedostępna w naszym kraju). Łączność komórkowa także spisywała się bez zarzutu podczas testów, wyraźnie zwiększając praktyczność laptopa w zakresie mobilności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP Elite x360 1040 G9 - test laptopa 2w1 klasy premium. Równie udany co poprzednik?