iiyama G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle - test zakrzywionego monitora VA 165 Hz

iiyama G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle - test zakrzywionego monitora VA 165 Hz

iiyama G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle - Kolory i kontrast

Pomiary pokrycia przestrzenii popularnych gamutów pokazują, że G-Master GB2466HSU Red Eagle wyposażony jest w tę samą 8-bitową matrycę IPS co G-Master G2466HSU Red Eagle. Wyniki są tu niemal identyczne, jak w przypadku nieco tańszego wariantu, a różnice są na poziomie błędu pomiarowego. I tak, G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle oferuje pokrycie przestrzenii sRGB na poziomie 96,2% przy całkowitej objętości równej 102,9%. Kształt bryły nie odbiega mocno od wzorcowego, choć w oczy rzuca się zawyżona saturacja zieleni i czerwieni. Zgodność z przestrzenią Adobe RGB  wynosi 69,7% przy całkowitej objętości równej 70,9%, w przypadku standardu DCI-P3 jest to 72,9% dla obu pomiarów. Nie mamy tu więc do czynienia z monitorem szerokogamutowym, co niejako podważa wspomnianą już obsługę standardu HDR. Zresztą maksymalna jasność na poziomie 250 nitów i tak wykluczała jakiekolwiek znaczące wsparcie dla tej technologii i nie należy traktować jej jako istotnej zalety tego modelu.

Pokrycie standardu sRGB

Ustawienia domyślne:

  • Punkt bieli: 6956 K
  • Jasność bieli: 168,6 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,0473 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 3560,3:1

Kolejne testy wykazują już pewne znaczące różnice między produktami iiyamy. Monitor fabrycznie posiada jasność ustawioną na aż 85%, co jednak nie powinno dziwić w kontekście relatywnie niskiej wartości maksymalnej tego parametru. Przekłada się to na 168,6 nitów dla bieli i 0,0473 nitów dla czerni. Pochwalić trzeba wyższy od deklarowanego i standardowego dla matryc VA kontrast, który wynosi 3560,3:1. Temperatura bieli ponownie jest jednak zawyżona (choć nieco mniej) i przy 6956K oznacza, że wpada w chłodne, błękitne odcienie, co jednak można łatwo skorygować w ustawieniach tego parametru.  

 

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazała się wierność odwzorowania barw, gdyż jest ona na wysokim poziomie, choć jest tu pewne ale. Średni błąd Delta E wynosi w testowanym przez nas egzemplarzu zaledwie 1,93, co jest naprawdę dobrym wynikiem, jak na gamingowy monitor. Szkoda jedynie, że maksymalny błąd wynoszący 5,96 dotyczy czystej czerwieni, a drugi najwyższy błąd (4,05) należy do czystego niebieskiego. Oznacza to, że monitor w przypadku profesjonalnego zastosowania wymaga kalibracji. Przebieg gammy na domyślnej wartości (2.2) także jest bardzo poprawny, no może poza końcowymi wartościami, które są nieco zbyt niskie, co prowadzi do intensyfikowania światła, ale w porównaniu do typowych gamingowych konstrukcji, jakie testujemy na co dzień i tak wypada bardzo dobrze. Monitor nie posiada dedykowanego profilu sRGB. Z punktu widzenia graczy, dla których monitor ten jest przecież przeznaczony, obraz na tzw. oko prezentuje się przyjemnie. Kolory są nasycone a matowa powierzchnia ekranu nie powoduje nadmiernej ziarnistości.

iiyama G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle - Kalibracja i profilowanie

Z racji bardzo dobrych wyników wyjściowych, mieliśmy spore oczekiwania co do rezultatów kalibracji i profilowania. Na dobry początek obniżyliśmy jasność ekranu do poziomu 120 nitów i obniżyliśmy temperaturę barwową regulując składowe RGB (ustawienia powyżej). Zabieg ten okazał się bardzo prosty ze względu na płynną regulację obu tych parametrów. Ostatecznie udało nam się obniżyć średni błąd Detla E do zaledwie 0,57, a maksymalny błąd (czysty niebieski) to już tylko 1,75. Co więcej, przebieg gammy stał się praktycznie wzorcowy. Po takim zabiegu monitor nada się nawet do obróbki grafiki, o ile korzystamy z podstawowego gamutu sRGB. Jak na monitor za kwotę poniżej 1000 zł to naprawdę świetne rezultaty.       

  • Punkt bieli: 6536K
  • Jasność bieli: 119,4 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,041 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 2902:1

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB2466HSU-B1 Red Eagle - test zakrzywionego monitora VA 165 Hz

 0