iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - Budowa zewnętrzna

Z racji tego, że G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle jest modelem bliźniaczym do G-Master GB2770HSU-B1 Red Eagle, opakowanie i jego zawartość są tu praktycznie identyczne. Oznacza to, że ponownie otrzymujemy charakterystyczne dla producenta kolorowe pudełko z wizerunkiem cybernetycznej postaci, które zawiera najistotniejsze szczegóły techniczne. Co jednak najważniejsze w tym przypadku, karton jest sztywny, a producent zadbał o to, by wszystkie elementy zabezpieczyć profilowanym styropianem i piankowymi foliami, więc nie musimy obawiać się o uszkodzenie produktu w transporcie. Nie mamy też żadnych powodów do narzekań na zawartość, ponieważ iiyama dostarcza praktycznie wszystko, czego możemy potrzebować. Mowa tu o bogatym zestawie kabli, począwszy od zasilającego w dwóch wersjach (europejska i angielska wtyczka), przez DisplayPort i HDMI, na USB skończywszy, a całości dopełnia podstawa. Opakowanie i zawartość wypadają więc bez zarzutów. To samo tyczy się zresztą montażu, ponieważ ten jest beznarzędziowy i wymaga jedynie przykręcenia podstawy do ramienia za pomocą szybkośrubki. Cały zabieg zajmuje nie więcej niż minutę.

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

Również pod względem wykonania i designu G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle nie różni się od G-Master GB2770HSU-B1 Red Eagle (a także kilku innych modeli z oferty iiyamy). Producent darował nam nadmiernie gamingowy przepych i postawił na minimalizm, ponieważ obudowa wykonana została z matowego, lekko chropowatego plastiku utrzymanego w całości w czarnej kolorystyce, co tyczy się też dwuramiennej podstawy, która wykonana jest z tworzywa sztucznego (tu żałować można, że nie z metalu) i nie zajmuje zbyt wiele miejsca na biurku. Ramki wokół ekranu są bardzo smukłe, choć nie obyło się bez dodatkowej martwej (czarnej) przestrzeni wokół wyświetlacza, która je nieco pogrubia (mówimy o wartościach rzędu 4-5 milimetrów). Jedynym przełamującym akcentem jest umieszczone na dolnym obramowaniu logo iiyama w ciemnosrebrnym kolorze. Cała konstrukcja jest mocno kanciasta, co nadaje jej nowoczesnego charakteru, a płaski tylny panel kryje dodatkowy logotyp japońskiego producenta. 

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

Odnotowaliśmy tu jednak jedną dość istotną zmianę w stosunku do wariantu Full HD. G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle posiada bowiem przyciski sterowania OSD na dolnej krawędzi (po prawej stronie), a nie na tylnym panelu. Najbardziej rozczarowuje jednak fakt, że w ostatnio testowanych monitorach iiyama regularnie spotykaliśmy dżojstik, który okazywał się znacznie wygodniejszy od przycisków, a tu znowu mamy tradycyjne rozwiązanie, które nie należy do naszych ulubionych. Nie mamy za to uwag do spasowania poszczególnych elementów, szczególnie ramek okalających ekran, gdzie często widujemy zbyt duże szpary, w których później gromadzi się kurz. Osoby, które już miały do czynienia z monitorami tego producenta, dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. Zastosowane materiały nie budzą obaw w zakresie trwałości i wyglądają na odporne na zarysowania czy zabrudzenia, głównie z uwagi na porowatą powierzchnię. Jeśli chodzi o powłokę matrycy, to jest to typowa dla tego typu paneli warstwa antyodblaskowa. Tym samym ekran ani nie odbija przesadnie światła, ani nie jest zbytnio ziarnisty, co mogłoby prowadzić do spadku odczuwanego kontrastu. 

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

Mocną stroną monitora jest niewątpliwie jego ergonomia, gdyż podstawa pozwala na pochylenie (18° w górę; 3° w dół) i regulację wysokości (zakres 130 mm), a także obrócenie ekranu o 90° do pozycji portretowej. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie możliwości obrotu i aż dziw bierze, że producent pominął tak podstawową funkcję, ale w praktyce nie stanowi to raczej problemu, szczególnie jeśli siedzimy na wprost ekranu. Na plus zaliczyć trzeba jednak, że konstrukcja jest bardzo stabilna, a kable nie walają się bezwiednie po biurku, bo na ramieniu umieszczono spinkę, która pozwala je zebrać. Nie zabrakło też możliwości wymiany ramienia na inne, zgodne ze standardem VESA 100, co umożliwia także zawieszenie sprzętu na ścianie. 

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

Porty umieszczono standardowo równolegle do matrycy. Znajdziemy tu gniazdo zasilające, USB typu B, pojedyncze gniazdo słuchawkowe minijack (3,5 mm), HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4. Niestety oba porty USB 3.0 również znajdują się w tym miejscu i to na dodatek jeden nad drugim, bardzo blisko siebie, co oznacza, że skorzystanie z obu naraz może być mocno utrudnione. Monitory posiadają także wbudowane głośniki, ale te grają naprawdę słabo, nawet jak na monitorowe standardy (bardzo płaski, zniekształcony dźwięk, całkowicie pozbawiony niskich tonów). Niemniej jednak sprawdzą się do typowych zastosowań, czyli np. odtwarzania dźwięków systemowych.

iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle - test monitora IPS QHD 165 Hz

 0