iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - test monitora UWQHD 180 Hz w atrakcyjnej cenie

iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - test monitora UWQHD 180 Hz w atrakcyjnej cenie

iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - gaming (180 Hz / strobing/ Adaptive Sync)

iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle otrzymała panel o częstotliwości odświeżania 165 Hz, ale aktywując stosowną opcję w OSD możemy go podkręcić do 180 Hz. Nie ma co się oszukiwać, nie jest to różnica, która znacząco odmieni naszą percepcję obrazu w dynamicznych scenach, ale w tym przypadku praktycznie zawsze więcej znaczy lepiej. Wysoka częstotliwość odświeżania nie gwarantuje jednak sukcesu, ponieważ co z tego, że obrazów na ekranie są setki, skoro kuleje ich ostrość. Tutaj również iiyama zadbała o poprawę, ponieważ czas reakcji został obniżony względem GB3466WQSU z 1 ms do 0,4 ms, trzeba jednak dodać, że obie te wartości odnoszą się do standardu MPRT z wykorzystaniem strobingu, o czym za chwilę.  

iiyama

Overdrive 0

G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle oferuje dwa narzędzia, które mają na celu pomóc obniżyć czas reakcji czy zniwelować smużenie, które jest typowe dla matryc VA. Pierwszym jest standardowy dopalacz (overdrive), który oferuje 5 poziomów ustawień (od -2 do +2). Co prawda jego wyższe poziomy rzeczywiście pozytywnie wpływają na czas reakcji, ale wiążą się z występowaniem zjawiska overshoot, więc radzimy nie przesadzać i nie wykraczać poza „0”. Alternatywą dla dopalacza jest tryb stroboskopowego podświetlenia MRB. Ten poprawia ostrość ruchomego obrazu, ponieważ podświetlenie miga wraz z obrazami pojawiającymi się na ekranie. Tutaj iiyama zasługuje na pochwały w kwestii jego implementacji, ponieważ w większości monitorów, które oferują takie rozwiązanie, działa ono zero-jedynkowo, bez możliwości jego regulacji. 

G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle

Overdrive +2

Z racji tego, że stroboskopowe podświetlenie mocno wpływa na obniżenie jasności obrazu bez możliwości regulacji tego parametru (praktycznie o połowę albo i więcej), przeważnie otrzymujemy ok. 120-150 nitów, co dla wielu osób jest zbyt niską wartością. Tutaj, podobnie jak w overdrive, producent pokusił się o 5-stopniową regulację, umożliwiającą kontrolowanie długości impulsu, a tym samym i uzyskiwaną jasność. Krótszy impuls oznacza ostrzejszy obraz, ale też niższą jasność (podświetlenie jest wyłączone przez dłuższy czas). W przypadku tego monitora jasność przy wartości +2 wynosi 108 cd/m², a przy -2 ok. 251 nitów i są to wartości jak najbardziej akceptowalne z punktu widzenia graczy. Nie ma jednak róży bez kolców, ponieważ decydując się na MRB nie możemy korzystać z FreeSync, ponieważ ekran musi nadal działać ze stałą częstotliwością odświeżania. Dodatkowo pozbywamy się wielu innych ustawień, począwszy od jasności, a do tego overdrive automatycznie wskakuje na najwyższy poziom, co powoduje bardzo wyraźny overshoot. 

iiyama

MBR 0

Adaptive Sync

Monitor iiyamy obsługuje technikę FreeSync Premium Pro. W tym przypadku synchronizacja odświeżania działa w zakresie od 48 do 180 Hz i nieco szkoda, że producent nie pokusił się o niższy dolny próg (np. 40 Hz), który przy wysokiej rozdzielczości tego modelu mógłby okazać się przydatny. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na połączenie przez HDMI, to ograniczamy się do 120 Hz. FreeSync na kartach Radeon działa jednak bez zarzutu, a oferuje też wsparcie dla techniki kompensacji spadków płynności (ang. Low Framerate Compensation - LFC), która niejako niweluje ten problem i poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego poprzez duplikowanie klatek, kiedy ich liczba spada poniżej minimum dla FreeSync. Generalnie nie mamy żadnych uwag co do działania synchronizacji adaptacyjnej, gdyż działa ona zgodnie z założeniami, eliminując rozrywanie obrazu oraz przycięcia (stuttering). Sprawdziliśmy także kompatybilność z G-Sync i nie odnotowaliśmy żadnych problemów z migotaniem obrazu, ani innych artefaktów. 

Input lag

Opóźnienia wejściowe, zwane input lag, to także mocna strona monitora. Do pomiaru tego parametru wykorzystujemy proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle uzyskała 12,4 ms, co jest przyzwoitym wynikiem, ale do najszybszych monitorów nieco zabrakło. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - test monitora UWQHD 180 Hz w atrakcyjnej cenie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł