Jaki zasilacz do NVIDIA GeForce RTX 4090? - to musisz wiedzieć przed kupnem

Jaki zasilacz do NVIDIA GeForce RTX 4090? - to musisz wiedzieć przed kupnem

Analiza kabla 12VHPWR

Zacznijmy od tego, że złącze w nowym standardzie 12VHPWR zostało zaprojektowane przez organizację PCI SIG, której członkami są m.in. INTEL, AMD, NVIDIA. Poza tym Intel wprowadził je do najnowszej specyfikacji ATX 3.0 jako standard. 12VHPWR oznacza nic innego jak 12 V High Power i jest to pojedyncza konstrukcja złącza 12-pin (6 x 12 V plus 6 x masa) oraz cztery dodatkowe piny, tzw. Sideband Signals. Złącze 12VHPWR może obsłużyć obciążenia do 600 W mocy, gdzie jedno złącze PCIe 6-pin to 75 W, a PCIe 8-pin to 150 W.

Kable +12 V oraz masowe mają wymaganie stosowania przewodów o większym przekroju 16 AWG (prosto mówiąc, grubszym kablem mogą płynąć większe prądy), natomiast sam konektorek, mimo że jest mniejszy, jest wykonany z grubszego materiału, zapewniającego większą wytrzymałość prądową, wg specyfikacji maksymalnie 9,2 A. A więc teoretycznie wtyczka przy napięciu znamionowym 12 V może wytrzymać do 662,4 W lub, przy uwzględnieniu zwiększonej tolerancji w ATX 3.0 dla linii 12 V do +5%/-8%, mamy 11,04 V x 9,2 A x 6 = 609,4 W. Czyli jak widać, wszystko jest idealnie wyliczone.

12VHPWR piny sygnałowe, o co chodzi?

Oprócz kabli prądowych, we wtyku 12VHPWR mamy jeszcze 4 małe piny zwane SIDEBAND SIGNALS. Dzięki nim producent zasilacza może określić ograniczenie mocy złącza do 150 W / 300 W / 450 W / 600 W, poprzez różne ustawienia kombinacji GROUD i OPEN dla pinów SIDEBAND SIGNALS. Cztery poziomy mocy informują kartę graficzną o najwyższym poziomie mocy, jaki może z pobrać ze złącza zasilania. INTEL wymaga, aby zasilacz ATX 3.0 wykorzystywał co najmniej SENSE 0 i SENSE 1 w kablach ze złączem 12VHPWR, w celu określenia poziomu mocy, jaką może uzyskać karta graficzna. Dlaczego? Weźmy dla przykładu, że korzystamy z zasilacza o mocy znamionowej 650 W w spec. ATX 3.0, więc w piku możemy liczyć na 1300 W i dlatego w zasilaczu o takiej mocy zapomnijmy o złączu 12VHPWR 600 W, a zamiast niego możemy liczyć na 12VHPWR 450 W. Dzięki temu, że maksymalna moc jest ograniczona od początku na poziomie zasilania, możemy być spokojni o stabilność komputera. Wg mnie rozwiązanie, jak to mówią, "idioto odporne" - od razu zapobiegające przed awarią, a nawet spaleniem zasilacza czy innych komponentów.

 

Pozostałe dwa sygnały to CARD_PWR_STABLE i CARD_CBL_PRES#. Pierwszy służy do informowania zasilacza, że podłączone urządzenie PCIe działa prawidłowo, zaś drugi służy do informowania zasilacza, czy karta rozszerzeń PCIe jest prawidłowo podłączona i ile urządzeń PCIe z obsługą 12VHPWR znajduje się w systemie (zainstalowane na płycie głównej), umożliwiając zasilaczowi dostosowanie poziomu mocy wyjściowej dla jednego lub więcej kabli 12VHPWR. Ogólnie rzecz biorąc, te dodatkowe cztery piny sygnałowe pomogą zapewnić stabilną pracę nie tyle obecnych, ale przyszłych kart graficznych o dużej mocy. Jak widać, rozwiązanie jest przyszłościowe, a więc standard wtyczki 12VHPWR zostanie z nami na dłużej.

 

Gigabyte GP-UD1000GM PG5

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki zasilacz do NVIDIA GeForce RTX 4090? - to musisz wiedzieć przed kupnem

 0