KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

Test KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX: podsumowanie

Podsumowanie testu karty graficznej KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) rozpocznę oczywiście od kwestii zdecydowanie najciekawszej, a więc oferowanej wydajności. Pod tym względem nowy układ nie rozczarowuje, zapewniając solidny zastrzyk mocy na tle poprzednika bez dodatkowego dopisku. Co prawda już zwykły GeForce GTX 1650 był sporo szybszy od GTX 1050 Ti, ale do rywalizacji z Radeonem RX 570, który ponadto także i wtedy potrafił być tańszy, w dalszym ciągu było to za mało. Tym razem NVIDIA dorzuciła niemal 43% więcej jednostek cieniujących i teksturujących, podbijając przy tym przepustowość o 50%, toteż w zasadzie z góry należało się spodziewać dużej przewagi. I tak też się stało, bowiem GeForce GTX 1650 SUPER przebija dokonania starszego krewniaka aż o około 35%, co pozwala mu spokojnie rywalizować z Radeonem RX 580 (z kolei GTX 1660 wyprzedza go o circa 10%). Naturalnie przyspieszenie względem GTX 1650 jest wysoce zależne od gry i w ramach ciekawostki warto dodać, że zdarzają się przypadki, gdzie tylko 32 ROP-y dają się we znaki mocniej niż zazwyczaj. Taką sytuację widać chociażby w Dying Light: The Following i nie jest to zbieg okoliczności, bo analogiczne zależności występowały dla pary GeForce RTX 2070 oraz RTX 2070 SUPER. Natomiast podkręcanie wypadło po prostu dobrze - 2040-2055 MHz na rdzeniu oraz 1800 MHz na pamięciach zapewniło wzrost osiągów sięgający mniej więcej 11,3%.

GeForce GTX 1650 SUPER to chyba najbardziej "super" produkt ze wszystkich, jakie NVIDIA wypuściła z tej serii, który skutecznie zatarł niezbyt dobre wrażenie po GTX 1650.

 Red Dead Redemption 2 - test wydajności kart graficznych

Układ chłodzenia oraz ocena końcowa testowanej karty graficznej

Odnośnie samego akceleratora marki KFA2, jest on najzwyczajniej... skromny. Tym razem nie ma wielobarwnego szaleństwa dostarczanego przez diody LED, a ponadto producent zdecydował się nie montować płytki usztywniającej (ang. backplate). Niemniej jednak, chociaż nie jest na bogato, co w sumie nie dziwi, bo to jednak segment budżetowy, recenzowany model użytkuje się jak najbardziej poprawnie. Fabryczne chłodzenie zapewnia dobre temperatury oraz niezłą kulturę pracy, aczkolwiek nie aż tak dobrą jak w przypadku wcześniej testowanej konstrukcji z tej serii, ale na układzie GeForce GTX 1660 SUPER. Z rzeczy, do których można się przyczepić, mamy brak trybu półpasywnego oraz (mimo wszystko) zablokowany limit mocy. Powoli kończąc, nie wiem, ile przyjdzie nam zapłacić w sklepach za GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC), ale sugerowana cena dla kart tej klasy to około 760 zł. Czy to dużo? I tak, i nie. Z jednej strony, tak jak pisałem wcześniej, oferowana wydajność jest na poziomie Radeona RX 580, a w tej kwocie przy dobrych wiatrach można dostać wersję 8 GB, podczas gdy 4 GB będzie trochę tańsza. Zatem współczynnik ekonomiczny nadal jest nieco po stronie AMD.

KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

Z drugiej zaś, GeForce GTX 1650 SUPER to GPU nieporównywalnie bardziej efektywne, przez co pobierające dużo mniej prądu (polecam też zerknąć, o ile skromniej wygląda na papierze w temacie suchej specyfikacji). Dokładając do tego sprzętowe dekodowanie H.265/HEVC oraz VP9, turingowe NVENC (zasługa przejścia na nowe jądro krzemowe), a także bezproblemowe odtwarzanie treści Netflixa w 4K, mamy bardzo dobry sprzęt i dla gracza i do małych komputerów multimedialnych. Reasumując, to chyba najbardziej "super" produkt ze wszystkich, jakie NVIDIA wypuściła z tej serii, który udanie zatarł złe wrażenie po GeForce GTX 1650 i dlatego otrzymuje ode mnie cztery i pół gwiazdki. Z kolei recenzowanemu akceleratorowi wystawiam notę w wysokości czterech gwiazdek, wraz z wyróżnieniem rekomendacja. To ostatnie wystawiam trochę zaocznie, ale po prostu mam nadzieję, że rzeczywiste ceny nie sprawią psikusa, czego życzę przede wszystkim Wam. Odnośnie tego, czy dzisiejsze działo zielonych wystarczy na nadchodzące tańsze Navi, jeszcze nic nie jestem w stanie zdradzić, ale wszystko wyjaśni się już wkrótce, także nie zapominajcie nas odwiedzać :)

 

NVIDIA GeForce GTX 1650 SUPER

Ocena układu graficznego NVIDIA GeForce GTX 1650 SUPER

KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC)

Ocena karty graficznej KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC)Ocena karty graficznej KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC)

Bardzo duży skok wydajności względem GeForce GTX 1650 (osiągi na poziomie Radeona RX 580), niezły układ chłodzenia (niskie temperatury i akceptowalna kultura pracy), efektywność energetyczna na naprawdę wysokim poziomie, bardzo dobre możliwości podkręcania rdzenia oraz pamięci (ponad 11% wzrostu osiągów), NVENC generacji Turing (wreszcie!), potencjalnie całkiem atrakcyjna cena

Zablokowany limit mocy, brak półpasywnego trybu chłodzenia, tylko 4 GB pamięci, gwarancja mogłaby być dłuższa

Cena KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) (na dzień publikacji) : nieznana

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej

 0