Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer: opakowanie

Recenzowaną kartę KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer otrzymałem w sporej wielkości opakowaniu, którego kolorystyka bazuje na mrocznej palecie barw. Front częstuje nas wizerunkiem jegomościa w kapturze i informuje o zastosowanym układzie graficznym i serii, do której należy produkt, dostarczając także wykaz najistotniejszych, według producenta, technologii. Z kolei na odwrocie przeczytamy solidną porcję marketingowych haseł, na temat tego, czemu warto wybrać właśnie ten sprzęt i w jaki sposób można spożytkować jego potencjał. W środku, prócz karty, jest instrukcja obsługi, kabel do podłączenia akceleratora do złącza dla diod ARGB na płycie głównej (po co, o tym za chwilę), podpórka i przejściówka 2x 8-pin -> 16-pin (zdjęcie).

Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer: wymiary, system chłodzenia

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer to jedna z najdłuższych konstrukcji, jakie miałem w ręku, jako że całość mierzy ok. 32,5 cm i warto tutaj dodać, że system chłodzenia sporo wystaje poza laminat. Wspomniany cooler to kompleksowe rozwiązanie, chłodzące zarówno rdzeń graficzny, jak i pamięć VRAM oraz sekcję zasilania. Radiator, wraz z wentylatorami, jest bardzo wysoki, przez co karta zajmuje w obudowie trzy sloty - tyle, ile sugeruje śledź. Plastikowa osłona koloru czarnego sprawia, że sprzęt wygląda klasycznie oraz elegancko. Wymuszanie przepływu powietrza to rola trzech wentylatorów, dwóch 92 mm i jednego 102 mm, zaś radiator jest dwuczęściowy. Transfer ciepła z głównego segmentu, stykającego się z GPU, do pomocniczego realizowany jest sześcioma ciepłowodami, a dwa kolejne dodatkowo wspomagają chłodzenie w obrębie podstawowej części. Wentylatory naturalnie pracują półpasywnie, ergo w spoczynku hałas jest zerowy.

Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer: rewers, zasilanie, iluminacja

Z tyłu widzimy płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z anodowanego na kolor jasnoszary aluminium, której główne zadanie to rzecz jasna ochrona komponentów zamontowanych na odwrocie laminatu. Jeśli chodzi o zasilanie, wymagane jest podpięcie dwóch wtyczek 8-pin (za pomocą adaptera) albo jednej 16-pin, tj. z zapasem przy maksymalnym limicie mocy wynoszącym 330 W. Dodatkowo producent zdecydował się na podświetlenie LED - iluminowane jest logo GeForce RTX na szczycie osłony zestawu chłodzącego. Do sterowania zachowaniem diod marka KFA2 przygotowała program Xtreme Tuner, gdzie aktywujecie również 1-Click OC (symboliczne podbicie częstotliwości rdzenia o 15 MHz). Ponadto jest opcja zsynchronizowania podświetlenia z płytą główną - wystarczy użyć wspomnianego wcześniej kabla.

Ale to nie wszystko, gdyż Xtreme Tuner Plus dodatkowo pozwala na synchronizację z urządzeniem mobilnym. Aby tego dokonać, należy kliknąć na komputerze na ikonę telefonu, po czym skanujemy kod QR, który pojawi się na ekranie (Xtreme Tuner na telefonie albo tablecie pobierzecie ze sklepu Google lub Apple). Ew. jest opcja ręcznego wpisania adresu IP peceta i trzeba tutaj dodać, iż oba sprzęty muszą znajdować się w tej samej sieci LAN, chyba że skonfigurujecie przekierowanie portów. Po tej czynności połączenie zostanie nawiązane i zobaczycie na tablecie lub telefonie monitoring parametrów pracy karty oraz będziecie mogli zmieniać ustawienia bez wychodzenia z gry.

Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji mamy pojedyncze HDMI 2.1 i trzy sztuki DisplayPort 1.4a. To zestaw standardowy dla serii Ada Lovelace, który pozwala przesłać obraz o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz albo 8K 60 Hz. Na marginesie warto dodać, że najnowsze Radeony RX 7000 wspierają DisplayPort 2.1, co pozwala uzyskać parametry 8K 120 Hz albo nawet 16K 60 Hz i chociaż na dzień dzisiejszy jest to przewaga czysto teoretyczna, to nie da się ukryć, że zieloni nieco zostali z tyłu w temacie komunikacji z wyświetlaczami.

Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test KFA2 GeForce RTX 4070 Ti EX Gamer. Karta graficzna z wysokiej półki

 0