Test pamięci DDR5 Kingston FURY™ Renegade: konkluzje
Nie jest raczej zaskoczeniem, że Kingston FURY™ Renegade w wersji 7200 MHz CL 38 okazał się najszybszym zestawem DDR5 spośród dotychczas przetestowanych na nowej platformie z Intel Core i9-13900K, gdyż może się pochwalić podobnymi opóźnieniami jak niedawno recenzowana pamięć od G.SKILL, ale przy wyższym taktowaniu - 7200 MHz vs 6800 MHz. Niemniej zgodna z oczekiwaniami jest także niewielka przewaga omawianych modułów nie tylko nad Trident Z5 RGB, gdzie wynosi ona średnio ok. 1% (maksymalnie 1,9% w Watch Dogs: Legion), ale również nad Patriot Viper Venom o zegarze 5600 MHz, gdyż w takim zestawieniu średnie przyspieszenie to ok. 4% (maksymalnie 7,2% w Cyberpunk 2077). Niestety, ale socket LGA 1700, a konkretniej procesory Alder Lake i Raptor Lake nie skalują się za dobrze z częstotliwością DDR5 w rzeczywistych zastosowaniach, tzn. nie włączając do rozważań syntetycznych benchmarków. Odnośnie overclockingu, kości Hynix A-die zapewniają duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o możliwe do osiągnięcia opóźnienia, jak i maksymalny zegar, który tak naprawdę ograniczać będzie posiadana płyta główna i/lub CPU. A jak pokazały testy po OC, przez optymalizację parametrów udało się podnieść wydajność średnio o ~5% i maksymalnie o ~6% (patrz Cyberpunk 2077 i Hitman 3), ergo w przypadku bezkompromisowych użytkowników gra jest jak najbardziej warta świeczki.
Kingston FURY™ Renegade w wersji 7200 MHz to propozycja przede wszystkim dla entuzjastów, którzy chcą mieć jak najwyższe osiągi prosto po wyjęciu z pudełka i są dla osiągnięcia tego celu gotowi wydać sporo gotówki.
Test ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze
Aspekt wizualny, rekomendacje zakupowe oraz ocena końcowa
Wizualnie moduły Kingston FURY™ Renegade DDR5 charakteryzują się przyjemnym dla oka radiatorem o czarno-szarej, stonowanej kolorystyce. Jakość wykonania stoi tutaj na wysokim poziomie, włączając w to kontakt kości z chłodzeniem, który jest bliski ideału, z jedynie minimalnym fragmentem chipów nieprzykrytym termopadem przy dolnej krawędzi. Co do iluminacji, recenzowany wariant co prawda jej nie posiada, jednak w sprzedaży dostępne są także zestawy z dopiskiem RGB, wyposażone w diody LED oraz autorską technikę synchronizacji podświetlenia z wykorzystaniem podczerwieni, tak więc fani światełek odnajdą coś dla siebie. Jeżeli zaś chodzi o cenę, w chwili pisania materiału za testowaną wersję trzeba było zapłacić przynajmniej około 1550 zł i jest to kwota zbliżona do pamięci o tym taktowaniu innych producentów jak CORSAIR czy G.SKILL. Innymi słowy, to propozycja głównie dla entuzjastów, którzy chcą mieć jak najwyższą wydajność prosto po wyjęciu z pudełka i są dla osiągnięcia tego celu gotowi wydać sporo gotówki. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, do spółki z odznaczeniem overclocking, na które recenzowany produkt bezsprzecznie zasługuje.
Kingston FURY™ Renegade DDR5 2x16 GB DDR5-7200 CL 38
Kingston FURY™ Renegade DDR5 – opinia
Kingston FURY™ Renegade DDR5 2x16 GB DDR5-7200 CL 38 – plusy
- Wysoka wydajność przy parametrach domyślnych
- Bardzo dobry potencjał OC (zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów)
- Przyjemny dla oka wygląd radiatorów
- Dobra jakość wykonania modułów
- Wieczysta gwarancja
Kingston FURY™ Renegade DDR5 2x16 GB DDR5-7200 CL 38 – minusy
- Relatywnie wysoka cena zakupu testowanego zestawu
- Wysokie zegary RAM nie przynoszą piorunującego wzrostu wydajności
Cena (na dzień publikacji): od ok. 1550 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Kingston FURY Renegade 2x16 GB 7200 MHz CL 38. Zawrotnie szybka pamięć DDR5