Kingston High Endurance 64 GB - test niedrogiej karty pamięci microSD

Kingston High Endurance 64 GB - test niedrogiej karty pamięci microSD

Kingston High Endurance 64 GB - standardy wydajności microSD

Zanim przejdziemy do właściwych testów Kingston High Endurance, warto sobie najpierw wyjaśnić kilka podstawowych pojęć związanych z kartami microSD. Standard ten, wzorem większego brata (SD), dzieli się na trzy rodzaje kart: podstawowe microSD wspierające system plików, co ogranicza pojemność do 2 GB, microSDHC obsługujące FAT32 i pojemności od 4 GB do 32 GB oraz microSDXC (exFAT), gdzie pojemność sięga już 2 TB. Kupując kartę do konkretnego urządzenia, warto więc najpierw upewnić się, że wspiera ona dany standard, by nie narażać się na niepotrzebne wydatki. Z drugiej strony sprzęty obsługujące microSDXC poradzą sobie też z microSDHC czy zwykłymi microSD. 

Kolejną istotną kwestią są klasy prędkości, których jest kilka, więc relatywnie łatwo się tu pogubić. Najpopularniejszym standardem jest tu UHS, czyli Ultra High Speed, który doczekał się już trzech generacji. UHS-I oferuje teoretyczny transfer do 104 MB/s, jego następca UHS-II do 312 MB/s, a najnowszy UHS-III aż do 624 MB/s. Trzeba przy tym pamiętać, że większość kart dostępnych na rynku nie osiąga maksymalnych wartości dla danego standardu. Wraz z UHS często spotykamy także oznaczenie minimalnego transferu - U1 lub U3. To pierwsze zapewnia o prędkości przynajmniej 10 MB/s, a drugi 30 MB/s. Trzeba przy tym pamiętać, że są to minimalne wartości i w rzeczywistości otrzymujemy często prędkości dochodzące nawet do 100 MB/s. Z tego też powodu karty U3 świetnie nadają do bardziej wymagających zadań, takich jak np. rejestrowanie wideo 4K.

Kingston High Endurance 64 GB - test niedrogiej karty pamięci microSD

Często, szczególnie w przypadku starszych modeli, znajdziemy także oznaczenia Class 2, 4, 6 oraz 10 i nazwy te odnoszą się bezpośrednio do oferowanego minimalnego transferu (odpowiednio 2, 4, 6 i 10 MB/s). Tego typu nośniki przeważnie są jednak dość powolne jak na dzisiejsze realia. Kolejna klasa prędkości, V, odnosi się do wideo i stosowana jest głównie do modeli dedykowanych nagrywaniu filmów. V6, V10, V30, V60, V90 także odnoszą się bezpośrednio do uzyskiwanych minimalnych transferów i jest to odpowiednio 6, 10, 30, 60 i 90 MB/s. Na koniec warto także wspomnieć o oznaczeniach A1 i A2, które dotyczą ilości operacji wejścia-wyjścia na sekundę. W przypadku A1 możemy liczyć na 1500 IOPS w odczycie, 500 IOPS w zapisie oraz prędkość przesyłu danych 10 MB/s, natomiast A2 oferuje 2000 operacji na sekundę przy zapisie i 4000 przy odczycie i jest to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników.   

W przypadku profesjonalnego/przemysłowego wykorzystania karty pamięci, trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej pamięci i najlepiej jeśli takowa bazowała na kościach MLC, które są odporniejsze od TLC. W przypadku standardowego, konsumenckiego zastosowania, powinniśmy rozglądać się za kartami przynajmniej w standardzie microSDXC UHS-I U1 A1 (V30), które po prostu najlepiej sprawdzają się w smartfonach, tabletach, aparatach, dronach czy konsolach, nie narażając nas na wysokie koszty (dla przykładu Nintendo Switch nie wspiera klasy UHS-II czy UHS-III, więc nie warto w takim przypadku przepłacać). Tego typu kartą jest właśnie Kingston High Endurance, dlatego postanowiliśmy wziąć ją na warsztat i sprawdzić, co potrafi w rzeczywistych zastosowaniach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kingston High Endurance 64 GB - test niedrogiej karty pamięci microSD

 0