Analiza elektroniki KRUX Generator 850 W Gold (strona pierwotna)
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do wtyku AC przylutowano dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie), a na przewodach AC dodatkowo dławik ferrytowy.
Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie, gdzie mamy:
- kolejne dwa kondensatory ceramiczne Cy,
- dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
- warystor,
- kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (żółty).
Etap filtracji napięcia wejściowego jest dobry. Za tą sekcją znajduje się radiator z jednym 15-amperowym mostkiem prostowniczym GBU 1506, który jest dodatkowo chłodzony.
W układzie APFC mamy jeden wysokonapięciowy kondensator filtrujący japońskiej Nippon Chemi-Con serii KMR o pojemności 560 µF na 400 V i są certyfikowane do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C. Ich żywotność wynosi 2000 godzin.
W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy, niestety bliska odległość cewki PFC uniemożliwiła mi odczytanie oznaczeń. Ponadto mamy jedną 8-amperową diodę Schottky’ego FFSP0665A.
Między kondensatorem wysokonapięciowym, a cewką APFC znajduje się termistor NTC oraz przekaźnik obejściowy jako zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.
Tranzystory kluczujące znajdują się na dwóch radiatorach. Dwa na wspólnym z elementami APFC oraz dwa kolejne na mniejszym radiatorze. Cztery tranzystory kluczujące działają w topologii pełnego mostu o oznaczeniach ITA20N50R i cechują się parametrem RDS(on) na poziomie 240 mΩ oraz mogą dostarczyć do 20 A w trybie ciągłym przy 25 °C
Kontroler PFC Champion CM6500UNX umiejscowiono na rewersie PCB. Kontroler rezonansowy CM6901X znajduje się na stronie lutowania.
Za radiatorem znajduje się kontroler PWM układu 5 Vsb TNY284-290.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja Krux Generator 850 W. Mocne wejście znanego producenta!