Test pamięci DDR5 Lexar ARES RGB: konkluzje
Zestaw Lexar ARES RGB, w wersji 2x16 GB 6400 MHz CL 32, bardzo dobrze poradził sobie w testach wydajności. Już we wstępie pisałem, że to solidna kombinacja taktowania oraz opóźnień, a wykonane pomiary potwierdziły te słowa. Po uśrednieniu wyników, dzisiejszy bohater zdołał nawet marginalnie pokonać zestaw od G.Skill o zegarze 6800 MHz, ale znacznie luźniejszych timingach. Jak na moduły o taktowaniu 6400 MHz, oferowana wydajność jest więc bez zarzutu. Przechodząc do podkręcania, kości Hynix A-die zapewniają duży potencjał, pozwalając uzyskać zarówno niskie timingi tRCD i tRP, które mają istotny wpływ na osiągi, jak i zegary wyraźnie powyżej 7000 MHz. W temacie podkręcania czynnikiem limitującym niemal na pewno będzie używana płyta główna i jakość kontrolera w procesorze, aniżeli możliwości samych chipów. A jak pokazały testy po OC, na optymalizację parametrów warto się zdecydować bez względu na to, czy Wasza platforma jest w stanie osiągnąć 6400 MHz, czy 7600 MHz. W obu przypadkach, dzięki dostrojeniu opóźnień dalszych rzędów, zysk względem ustawień fabrycznych jest zauważalny, a z uwagi na przeciętne skalowania DDR5 z taktowaniem, ewentualna strata z tytułu niższej częstotliwości po OC jest minimalna. Innymi słowy, jeżeli lubicie kombinować z parametrami, kości A-die są uniwersalne i sprawdzą się w połączeniu z każdym sprzętem.
Lexar ARES RGB w testowanej wersji to RAM szybki przy ustawieniach fabrycznych i z dużym potencjałem OC. Przy tej cenie zakupu jak najbardziej polecam.
Czy 6 GB VRAM wystarcza w 2023 roku? RX 5600 XT vs RTX 2060
Jakość wykonania modułów, aspekt wizualny oraz ocena końcowa
Co do jakości wykonania, wg mnie niepraktycznym posunięciem producenta jest kształt radiatora z wycięciami w okolicy skrajnych chipów, przez co cierpi ich chłodzenie. Kontakt reszty kości na szczęście jest jednak niezły, choć przy dolnej krawędzi jest mały obszar, który nie przykrywa termopad. Wizualnie nie mam testowanym modułom nic do zarzucenia, gdyż radiator jest przyjemny dla oka, a iluminacja LED z RGB z pewnością przypadnie do gustu fanom świecidełek. Dla osób planujących budowę białego peceta dodatkową zaletą będzie też dostępność wersji o takiej właśnie kolorystyce. Jeżeli chodzi o cenę, jak odnotowałem wcześniej, jest atrakcyjna, jako że to najtańszy zestaw DDR5 o pojemności 2x16 GB i taktowaniu 6400 MHz, włączając w to pamięć pozbawioną iluminacji, która także jest droższa. Dlatego, mając na uwadze całokształt, nie pozostaje mi nic innego, jak wystawić ocenę cztery i pół gwiazdki, do której dorzucam wyróżnienia opłacalność oraz rekomendacja. Trzeba przyznać, że Lexar coraz śmielej poczyna sobie na rynku pamięci RAM, oferując produkty solidnej jakości i dostępne w dobrej cenie. Jeżeli więc poszukujecie modułów DDR5, warto mieć na uwadze ofertę tego producenta, w tym testowany dziś zestaw, który Wam polecam.
Lexar ARES RGB 2x16 GB DDR5-6400 CL 32
Lexar ARES RGB 2x16 GB DDR5-6400 CL 32 – opinia
Lexar ARES RGB 2x16 GB DDR5-6400 CL 32 – plusy
- Solidna wydajność przy parametrach domyślnych
- Bardzo dobry potencjał OC (zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów)
- Przyjemny dla oka wygląd radiatorów
- Podświetlenie LED z RGB
- Dostępność białej wersji modułów
- Atrakcyjna cena zestawu
- Wieczysta gwarancja
Lexar ARES RGB 2x16 GB DDR5-6400 CL 32 – minusy
- Kontakt kości z radiatorem mógłby być lepszy
Cena (na dzień publikacji): od 465 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Lexar ARES RGB 2x16 GB 6400 MHz CL 32. Szybka i kolorowa pamięć DDR5 z A-die