Mercusys Halo H80X - test wydajnego zestawu mesh w rozsądnej cenie

Mercusys Halo H80X - test wydajnego zestawu mesh w rozsądnej cenie

Mercusys Halo H80X - testy wydajności

Siła sygnału

Na początku tradycyjnie sprawdzamy, jak urządzenie radzi sobie z dystrybucją sygnału Wi-Fi, zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Wykorzystanie czterech anten, po dwie na pasmo, powinno gwarantować niezłe wyniki, o ile są one dobrej jakości i na szczęście tak właśnie jest - siła sygnału nie spada poniżej przyzwoitego poziomu, nawet w czasie testów pojedynczej jednostki, a miejscami wyniki wyglądają wręcz rewelacyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że z przyczyn technicznych nie byliśmy w stanie sprawdzić pełnego potencjału tego zestawu, który w naszym wypadku sprawdzany był w zaledwie 10% deklarowanych przez producenta możliwości (mieszkanie o powierzchni 60 m2, a nie dom 600 m2). 

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -28 dBm  -26 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -47 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -67 dBm  -60 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -47 dBm  -46 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -62 dBm  -66 dBm 

Wydajność WAN/LAN

Testy przepustowości interfejsów WAN i LAN także wypadły zgodnie z oczekiwaniami i pod tym względem trudno cokolwiek zarzucić Halo H80X. Sprzęt wykorzystuje też niemal pełny potencjał złączy Ethernet. Niemniej zastosowane przez producenta porty stanowić mogą wąskie gardło, bo mówimy o standardzie gigabitowym, tymczasem satelity w tym zestawie obsługują standard AX3000 z teoretyczną przepustowością 2402 Mb/s w ramach pasma 5 GHz. Jednostki sprawdzą się jednak w ramach wewnętrznych przewodowych sieci, tym bardziej że każda oferuje trzy porty LAN/WAN. 

Wydajność sieci bezprzewodowej (LAN - Wi-Fi)

Jeśli zaś chodzi o testy połączeń bezprzewodowych (lub też mieszanych), to podobnie jak to bywa w innych zestawach mesh, te są nieco utrudnione, co wynika z zastosowania automatycznych algorytmów, uniemożliwiających nam odpowiednie skonfigurowanie urządzenia. Na szczęście w tym przypadku możemy samodzielnie wybrać pasmo 2,4 GHz lub 5 GHz, ale nie mamy wpływu na wybór kanału i inne parametry (poza szerokością). Trzeba mieć też na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, które w miastach jest naprawdę duże, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były o różnych porach dnia i nocy. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, ale wyniki uzyskiwane przez Was mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Testy wydajności przeprowadziliśmy z wykorzystaniem jednego satelity, a wyniki są bardzo dobre - zbliżone do zestawu TP-Link Deco X50-PoE, który jest dwukrotnie droższy od produktu Mercusysa.

Wydajność sieci bezprzewodowej (Wi-Fi - Wi-Fi)

Nie omieszkaliśmy też sprawdzić jak Mercusys Halo H80X radzi sobie z transferami w całości w ramach sieci bezprzewodowej. Wyniki w tym przypadku również nie pozostawiają wiele do życzenia, ale warto pamiętać, że brak dedykowanego łącza dosyłowego, które wykorzystywane byłoby przez jednostki do wzajemnej komunikacji, sprawia, że klienci korzystający z usług satelitów muszą liczyć się z wyraźnym spadkiem wydajności w momencie wymiany danych przez jednostki. Sytuację tę można rozwiązać, łącząc jednostki przewodowo, choć wymaga to przygotowania odpowiedniej infrastruktury, co w wielu przypadkach może być wykluczone. 

Pobór energii

Jedno urządzenie w czasie spoczynku pobiera z gniazdka ok. 3,4 W, a w trakcie wzmożonej pracy wartość ta wzrasta do ok. 6,5 W, co uznać można za rewelacyjne wyniki. Tym samym, nawet trzy nieustannie pracujące jednostki nie wpłyną znacząco na koszty naszych rachunków za prąd.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercusys Halo H80X - test wydajnego zestawu mesh w rozsądnej cenie

 0