MSI G272QPF - test szybkiego monitora Rapid IPS QHD w dobrej cenie

MSI G272QPF - test szybkiego monitora Rapid IPS QHD w dobrej cenie

MSI G272QPF - gaming (170 Hz, strobing, Adaptive Sync, input lag)

MSI G272QPF promowany jest głównie superszybką matrycą (Rapid IPS), która oferuje nie tylko wysoką częstotliwość odświeżania obrazu (170 Hz), ale również niezwykle niski czas reakcji (1 ms GtG), stanowiąc idealną kombinację dla graczy. Testowany monitor w praktycznych testach szybkości matrycy wypada bardzo podobnie do innych modeli z tego typu wyświetlaczami (Nanp IPS, Fast IPS itp.), jak np. iiyama G-Master GB2570HSU-B1 Red Eagle, co oznacza, że zastosowany panel jest naprawdę szybki, choć lekkie smużenie na kontrastowych obiektach wciąż jest zauważalne. Ponownie jednak radzimy za bardzo nie kombinować z ustawieniami i pozostawić dopalacz (Overdrive) na domyślnym drugim poziomie (Szybki), gdyż trzeci (Najszybszy) skutkuje pojawieniem się artefaktu overshoot. 

MSI G272QPF oferuje także całkiem nieźle zrealizowany tryb stroboskopowy MPRT, który praktycznie redukuje smużenie i znacząco poprawia klarowność obrazu w ruchu. Tradycyjnie jednak wiąże się z kilkoma dość istotnymi kompromisami. Mowa tu np. o ograniczeniu jasności do zaledwie ok. 100 nitów i niemożności jej regulacji czy dezaktywacji Adaptive Sync. Szkoda też, że MSI nie pozwala na ustawienie natężenia strobingu. MPRT w tym przypadku nie jest więc najbardziej praktyczne. 

Adaptive-Sync

Oczywiście, jak w każdym porządnym monitorze dla graczy, nie mogło zabraknąć tu także wsparcia dla technologii Adaptive-Sync, czyli synchronizacji odświeżania obrazu z liczbą klatek generowaną przez GPU. MSI G272QPF zapewnia obsługę FreeSync Premium w zakresie od 48-165 Hz zarówno przez HDMI, jak i DisplayPort i choć początkowa wartość jest dość wysoka, to jednak wykorzystanie LFC powinno sprawić, że nie będzie to problemem. Monitor bez problemu obsługuje też G-Sync Compatbile i nie odnotowaliśmy żadnych problemów z obsługą tej techniki na kartach GeForce od NVIDII.

Input lag

Do pomiaru opóźnień wejściowych wykorzystujemy proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. MSI G272QPF uzyskał 12,4 ms, co jest przyzwoitym wynikiem, ale nieco odstającym od najszybszych modeli, jakie ostatnio testowaliśmy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI G272QPF - test szybkiego monitora Rapid IPS QHD w dobrej cenie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł