MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - test karty graficznej z GPU Turing

MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - test karty graficznej z GPU Turing

Podsumowanie testu MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G

Podsumowanie testu MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G rozpocznę od kilku słów na temat wydajności. Omawiana karta to jeden z najtańszych modeli bazujących na GPU NVIDIA GeForce RTX 2070, dzięki czemu ma szansę stać się interesującą alternatywą dla starszych GTX 1080. O tym, że Turing jest naszpikowany technologiami, z których w chwili obecnej pożytku nie mamy, wie już chyba każdy zorientowany w temacie. Wydajnościowo w istniejących grach jest naprawdę nieźle, wszak testowana konstrukcja, pomimo tego, że pracuje z zegarami referencyjnymi, prezentuje się bardzo podobnie jak GeForce GTX 1080 w wydaniu ROG STRIX O8G GAMING, a to jedna z najwyżej taktowanych kart graficznych tego typu. Gdyby zestawić produkt MSI z referencyjną GeForce GTX 1080, następca Pascala bez problemów zwyciężyłby w takim porównaniu. Oczywiście najsłabszy Turing nie z każdego pojedynku wychodzi zwycięsko, gdyż zdarzają się również przegrane, jak w przypadku Far Cry Primal oraz Rise of the Tomb Raider, ale odrabia straty w reszcie produkcji. W ogólności można więc powiedzieć, że oczekiwania zostały spełnione, chociaż zapewne część entuzjastów po raz kolejny liczyła na nieco więcej. Ciekawą zależność obserwujemy w demie Star Wars: Reflections, gdzie różnica między GeForce RTX 2070 a RTX 2080 jest z grubsza taka sama jak stosunek liczby rdzeni RT między tymi układami (36 do 46-ciu). Wygląda więc na to, że w przypadku najsłabszego przedstawiciela nowej generacji raczej nie ma co liczyć na wysoką płynność przy aktywnym śledzeniu promieni, aczkolwiek na ostateczny werdykt trzeba oczywiście poczekać do momentu ukazania się rzeczywistych gier. Kiedy to dokładnie nastąpi? Biorąc pod uwagę problemy z aktualizacją October 2018 Update dla Windowsa 10, jeszcze kilka chwil sobie poczekamy.

NVIDIA GeForce RTX 2070 to udany następca GTX 1080. Dostępny w podobnej cenie, nieco szybszy (szczególnie po OC) oraz naszpikowany nowymi technologiami.

Cechy użytkowe i możliwości podkręcania MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G

Jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, to uważam, że w tym aspekcie należy postawić znak równości między GeForce RTX 2070 a starszym GTX 1080. Różnice są naprawdę niewielkie, ale tego należało się spodziewać, mając w pamięci testy poprzednich Turingów - dodatkowe jednostki RT oraz Tensor po prostu swoje kosztują. Przechodząc stricte do karty MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G, złego słowa nie mogę powiedzieć na temat systemu chłodzenia zaprojektowanego przez MSI. Cooler świetnie sobie radzi zarówno przy ustawieniach fabrycznych, będąc najchłodniejszą kartą w stawce, jak i podczas podkręcania. A możliwości OC są tutaj naprawdę wysokie. Pamięci GDDR6 dosłownie "zamknęły licznik", kończąc podkręcanie na wartości +1000 MHz, a więc najwyższej dostępnej. Z kolei rdzeń osiągnął aż +230 MHz, a w części gier w pełni stabilne było nawet +250 MHz, ale - ze względu na "pływający" Boost - musiałem ograniczyć zegar, gdyż produkcje, gdzie częstotliwość była znacząco wyższa niż w Wiedźminie 3, zawieszały GPU. Oczywiście w żaden sposób nie mogę zagwarantować, że każda sztuka testowanego modelu będzie tak dobra w temacie OC, ale oceniając tę konkretną, którą miałem, muszę przyznać, że uzyskane rezultaty są imponujące i pozwoliły znacząco odskoczyć od poprzednika, czyli GeForce GTX 1080.

MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - test karty graficznej z GPU Turing

Ocena karty graficznej MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G

Ostatecznie zdecydowałem się przyznać cztery i pół gwiazdki dla układu graficznego NVIDIA GeForce RTX 2070, dokładając wyróżnienie "rekomendacja". To dobry następca GeForce GTX 1080, który już teraz oferuje nieco wyższe osiągi przy podobnej, a nawet odrobinę niższej cenie, w zanadrzu mając asa w rękawie, którym jest wygładzanie krawędzi DLSS. Natomiast MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G otrzymuje pięć gwiazdek, wraz ze znaczkami "opłacalność" oraz "overclocking". To po prostu znakomita karta, która - pomimo niskiej ceny - nie poświęca na jej rzecz jakości. W tym momencie pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że dostawy GeForce RTX 2070 będą stały na odpowiednim poziomie, szczególnie w przypadku tych najbardziej przystępnych cenowo modeli, takich jak ten przetestowany w niniejszym artykule. Jak wszyscy wiemy z ostatnich doświadczeń, potrafi być z tym bardzo różnie, a niezbyt fortunnie byłoby, gdyby naprawdę dobry następca GeForce GTX 1080 pozostał przez pewien czas w cieniu problemów z dystrybucją.

 

NVIDIA GeForce RTX 2070

Ocena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2070Ocena karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2070 - wyróżnienie "rekomendacja"

MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G

Ocena karty graficznej MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8GOcena karty graficznej MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - wyróżnienie "opłacalność"Ocena karty graficznej MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - wyróżnienie "overclocking"

Wydajność wyższa od GeForce GTX 1080 (szczególnie po OC), dobra jakość wykonania, wydajny układ chłodzenia (niskie temperatury pracy), wyśmienite możliwości podkręcania, podświetlenie LED z RGB, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, atrakcyjna cena

Bezużyteczne na chwilę obecną innowacje, efektywność energetyczna na poziomie poprzedniej generacji

Cena MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G (na dzień 22.10.2018) : ~2300 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - test karty graficznej z GPU Turing

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G - test karty graficznej z GPU Turing

 0