Recenzja MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X. Stylowa, wydajna i cicha karta graficzna

Recenzja MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X. Stylowa, wydajna i cicha karta graficzna

Test MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G: konkluzje

W temacie osiągów przy ustawieniach fabrycznych karta graficzna MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X wypadła bez zarzutu, po uśrednieniu wyników będąc drugim najmocniejszym modelem na bazie tego GPU, jaki testowałem - przewaga nad ASUS TUF GAMING OC to 0,3%, z kolei strata do GIGABYTE GAMING OC wynosi 0,4%. Mając na względzie relatywnie niewielkie różnice w kwestii zegara Boost pomiędzy porównywanymi akceleratorami i typowe dysproporcje, jeśli chodzi o jakość jąder krzemowych trafiających do poszczególnych egzemplarzy, to rozbieżności jak najbardziej w normie i w ogólności nie należy oczekiwać, żeby któraś karta notowała przewagę mającą wpływ na płynność rozgrywki. Co do podkręcania, w przypadku tego konkretnego sampla udało się podnieść taktowanie GPU o 210 MHz oraz przyspieszyć pamięć VRAM do 1488 MHz. W połączeniu z limitem mocy podbitym do 520 W, całościowo zapewniło to wzrost wydajności średnio o 6,3%, czyli całkiem przyzwoity i porównywalny z wcześniej recenzowanymi akceleratorami opartymi o układ GeForce RTX 4090. Jeżeli natomiast chodzi o pobór prądu, pod obciążeniem testowany model zużywa średnio 410 W energii (przy parametrach domyślnych). Jak na oferowane osiągi, wynik jest zrozumiały, ale niezaprzeczalnie to dużo dodatkowego ciepła w obudowie, zatem bezwzględnie należy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza.

Jeżeli szukacie ciekawie wyglądającego GeForce'a RTX 4090 z wydajnym coolerem, to jak najbardziej warto mieć na uwadze MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X.

Recenzja MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X. Stylowa, wydajna i cicha karta graficzna

 Wydajność procesorów AMD oraz Intel kartami GeForce i Radeon - test

Wygląd karty, jakość wykonania, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

W temacie jakości wykonania recenzowanej karty nie mam uwag, tj. producent nie zapomniał o metalowej płytce usztywniającej (ang. backplate) czy solidnej osłonie chłodzenia wykonanej z tego samego materiału. Ponadto oba te elementy są częściowo zrobione ze szczotkowanego aluminium, co w połączeniu z niecodziennym wzornictwem zapewnia ciekawe wrażenia wizualne. Dodatkowo MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X nie można odmówić elegancji, a to za sprawą stonowanej palety barw, operującej odcieniami szarości. Z kolei miłośników kolorowych światełek powinno ucieszyć podświetlenie LED RGB, które wg mnie zostało zaaplikowane bez przekroczenia granic dobrego smaku. Przechodząc do chłodzenia, rozwiązanie zaprojektowane przez MSI spisuje się bardzo dobrze, zapewniając niskie temperatury GPU i kości VRAM, przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Poza tym można przełączyć BIOS na alternatywny, który jeszcze bardziej wycisza wentylatory, które stają się ledwie słyszalne - kosztem warunków termicznych, ale to sensowny kompromis, gdyż te ostatnie wciąż są dobre. Reasumując, ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia design, kultura pracy i rekomendacja. Jeżeli poszukujecie ciekawie wyglądającego GeForce'a RTX 4090 z wydajnym chłodzeniem, to jak najbardziej warto mieć na uwadze recenzowany model.

 

MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X

Ocena karty graficznej MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM XOcena karty graficznej MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM XOcena karty graficznej MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM XOcena karty graficznej MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X

MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X - opinia

MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X - plusy

 • Bezapelacyjnie najszybsze GPU na rynku (ponad 50% wzrostu względem RTX 3090 Ti)
 • Poprawa efektywności energetycznej w porównaniu do Ampere
 • Całkiem niezłe możliwości podkręcania (ponad 6% przyrostu FPS)
 • Bardzo solidne chłodzenie (niskie temperatury i doskonała kultura pracy)
 • Wysoka jakość wykonania oraz bardzo interesujący wygląd
 • Podświetlenie LED z RGB
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS 3.0
 • Sporo nowych funkcjonalności w architekturze
 • Wysoka wydajność RT i doskonałe wyniki w renderingu
 • Aż 24 GB pamięci VRAM
 • Sprzętowy koder wideo nowej generacji ze wsparciem AV1

MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X - minusy

 • Wzrost efektywności energetycznej mógłby być bardziej okazały
 • Ponad 400 W dodatkowego ciepła w obudowie i pokoju to spory problem
 • Bardzo wysoka cena zakupu (ponad 10000 zł) i ograniczona dostępność
 • Ogromne gabaryty testowanej karty graficznej

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Recenzja MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X. Stylowa, wydajna i cicha karta graficzna

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X. Stylowa, wydajna i cicha karta graficzna

 0