Test MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI: konkluzje
W części praktycznej płyta MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI wypadła bez zarzutu. Wydajność kontrolerów, jedno- i wielowątkowa oraz w grach stoi na optymalnym poziomie i gwoli ścisłości nadmienię tylko, że pojawiające się tu i ówdzie drobne różnice wynikają z faktu, że dzisiejszą bohaterkę testowałem z BIOS-em z AGESA w wersji 1.0.0.5, podczas gdy wcześniej recenzowane modele pracowały z 1.0.0.3. Co do podkręcania, rdzenie procesora Ryzen 9 7900X udało się przyspieszyć do 5500 MHz, Infinity Fabric do 2200 MHz, zaś pamięć RAM do 6400 MHz i we wszystkich wypadkach są to ex aequo najlepsze rezultaty w stawce. Sekcja zasilania jest mocna oraz bardzo dobrze chłodzona, co przekłada się niskie temperatury VRM, gdyż pod obciążeniem po OC zanotowałem ledwie 55 °C. Pobór prądu nie jest wygórowany, tak w spoczynku, jak i pod obciążeniem, ale czas uruchamiania peceta bez ruszania opcji Memory Context Restore rekordowo wręcz długi - 37 s. Na szczęście jej włączenie pozwala uniknąć ponownego trenowania pamięci RAM przy każdym włączeniu maszyny, przez co czas bootowania spada znacznie, aż do 11 s i jest to bardzo dobry wynik.
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI to bardzo solidna propozycja dla osób chcących złożyć komputer z procesorem Ryzen 7000. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kiedy trafi do sklepów, ceny będą na sensownym poziomie.
Intel Core i5-13400F vs. AMD Ryzen 5 7600. Test CPU na każdą kieszeń
Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty
W temacie specyfikacji testowana płyta także prezentuje się solidnie, mając do zaoferowania slot dla GPU zgodny z PCIe 5.0, cztery złącza M.2, w tym jedno w standardzie PCIe 5.0, dwie karty sieciowe, LAN 2,5 Gb/s i Wi-Fi 6E, oraz szybkie porty USB 3.2 Gen 2/2x2. Poza tym nie zabrakło dodatkowych slotów PCIe x16, tak więc nie będzie problemu z montażem np. karty wideo, niemniej szkoda, że nie dostaliśmy konfiguracji x8/x8, która obecnie jest prawdziwą rzadkością. Odnośnie pozostałych spostrzeżeń, wytknąć omawianej konstrukcji mogę tylko drobnostki: kłopotliwe uplasowanie jednego złącza wentylatora, brak radiatora dla ostatniego M.2 oraz nieco za mało USB na panelu I/O. Na plus odnotowuję natomiast opcję awaryjnego wgrywania BIOS-u oraz kątowe wyprowadzenie USB 3.2 Gen 1. Porównując zaś MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI do wcześniej recenzowanej rywalki, ASRock X670E Steel Legend, są to bardzo porównywalne płyty i różnice między nimi są w zasadzie kosmetyczne, ale w jednym aspekcie konkurentka ma przewagę i jest to podsystem audio, gdzie wykorzystuje kodek ALC1220, podczas gdy testowany model słabszy ALC1200. Na ile to istotne, pozostawiam do indywidualnej oceny i w żadnym wypadku nie zmienia to faktu, że omawiany sprzęt zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Dlatego też ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienie rekomendacja, na które bezsprzecznie zasłużył.
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - opinia
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - plusy
- Dwie karty sieciowe (LAN 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 6E)
- Cztery złącza M.2 oraz szybki port USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s)
- PCIe 5.0 dla karty graficznej oraz jednego dysku NVMe
- Obecność wyjść obrazu
- Nienaganne wyniki testów rzeczywistych
- Całkiem niski pobór prądu jak na platformę AM5
- Krótki czas uruchamiania z włączoną opcją Memory Context Restore
- Bardzo mocna sekcja zasilania z dobrze działającym LLC (niskie temperatury i dobre OC)
- Solidne możliwości podkręcania pamięci RAM
- Elegancki wygląd płyty i brak podświetlenia LED
- Dobrze dopracowany BIOS i możliwość wgrania firmware bez zamontowanego CPU/RAM
- PWM/DC dla wszystkich złączy wentylatorów i nienagannie działający tryb półpasywny
- Kątowe wyprowadzenie USB 3.2 Gen 1
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - minusy
- Brak wyświetlacza kodów POST
- Przydałoby się więcej portów USB na panelu I/O i radiator dla ostatniego M.2
- Lepszy kodek audio by nie zawadził
- Mało wygodne umiejscowienie jednego ze złączy wentylatorów
- Cztery porty SATA mogą być liczbą niewystarczającą dla niektórych
Cena MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI (na dzień publikacji): b.d.
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI. Płyta główna dla Ryzenów 7000