MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - Kolory i kontrast 

Weryfikację jakości obrazu oferowanego przez monitor tradycyjnie zaczynamy od pomiarów gamutu barwowego. Przypominamy, że według deklaracji producenta sprzęt oferuje pokrycie przestrzeni kolorów na poziomie aż  97% i 147% dla odpowiednio standardu DCI-P3 i sRGB. W rzeczywistości MSI podeszło do tematu dość ostrożnie, gdyż pomiary kolorymetrem wykazują nawet lepsze rezultaty. I tak zgodność z przestrzenią sRGB jest praktycznie pełna, gdyż wynosi aż 99,3%, przy całkowitej objętości gamutu równej aż 164,4% sRGB (wartość ta po kalibracji wzrasta do 172%), co jest jednym z najlepszych wyników, jakie kiedykolwiek odnotowaliśmy. Dla standardu Adobe RGB wartości te wynoszą odpowiednio 98,5% i 113,3%, natomiast dla DCI P3 93,4% i 116,5%. To naprawdę świetne rezultaty, które powinny zadowolić nawet profesjonalistów. Sama bryła sRGB jest dość równomiernie wyciągnięta w stronę zieleni i czerwieni i w nieco mniejszym stopniu, jeśli chodzi niebieski. Daje to efekt wyraźnie przesaturowanych barw, który dużej grupie osób może przypaść do gustu, szczególnie w typowych rozrywkowych zastosowaniach, ale niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. 

Pokrycie przestrzeni sRGB (z lewej) i DCI P3 (z prawej)

Ustawienia domyślne:

  • Punkt bieli: 7136 K
  • Jasność bieli: 209,6 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,1895 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 1106,3:1

Uruchamiając monitor po raz pierwszy raczeni jesteśmy ustawieniem jasności na poziomie aż 50%, co przekłada się w tym przypadku na 209,6 cd/m² oraz 0,1895 cd/m², odpowiednio dla bieli oraz czerni. Daje to kontrast statyczny na poziomie 1106,3:1, co nawet jak na panel IPS trzeba uznać za dobry wynik. Temperatura barwowa przy domyślnych ustawieniach kształtuje się na poziomie 7136 K, co przekłada się na wyraźnie ochłodzoną biel, wpadającą w błękitne odcienie. Średni błąd Delta E to 3,31, co oznacza, że gołym okiem widać, że kolory nie są zbyt wiernie odwzorowane, tym bardziej że maksymalny Delta E potrafi sięgać tu 8,53. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, nadmierna cukierkowość kolorów jest wyraźnie dostrzegalna zaraz po uruchomieniu monitora. Pochwalić trzeba za to przebieg gammy lokalnej na domyślnych ustawieniach, który jest liniowy i praktycznie pokrywa się wartością gamma 2.2. 

HDR wypada tu przyzwoicie, głównie ze względu na zastosowanie panelu o bardzo szerokim pokryciu gamutu DCI P3, który w głównej mierze wykorzystany jest w ramach tej technologii (pozwala to zniwelować efekt przesycenia barw). Niemniej jednak ze względu na brak lokalnego wygaszania i relatywnie niską jak na potrzeby HDR jasność maksymalną, nie oczekujcie spektakularnych efektów (te są raczej bardzo subtelne). Monitor nie posiada wbudowanego trybu sRGB, ale producent przygotował całe mnóstwo predefiniowanych trybów, nie tylko dla graczy, ale i profesjonalistów. Te jednak, jak to przeważnie bywa z predefiniowanymi trybami, mocno odbiegają od pożądanych wartości. Podsumowując, Optix MAG274QRF-QD to monitor z naprawdę dużym potencjałem nawet dla grafików, ale nie obejdzie się bez profesjonalnej kalibracji, gdyż ta fabryczna mocno odbiega od potrzeb zawodowców. 

Kalibracja i profilowanie

  • Punkt bieli: 6512K
  • Jasność bieli: 121,6 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,1257 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 967.2:1

Monitor świetne reaguje na kalibrację z wykorzystaniem kolorymetru, gdyż średni błąd Delta E spada do zaledwie 0,34, a maksymalny do 2,28. Kolory przestają być przesycone, a temperatura bieli zostaje obniżona do neutralnego poziomu ok. 6500K. Gamma również ulega lekkiej korekcie, podążając za krzywą sRGB. Efekty możecie zobaczyć poniżej:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

 0