MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

MSI Optix MAG274QRF-QD - Gry (165 Hz, Adaptive-Sync, Input lag)

Pod względem odwzorowania obrazu w ruchu MSI Optix MAG274QRF-QD to zdecydowanie jeden z najlepszych monitorów, które wzięliśmy na warsztat. Zastosowana tu matryca Rapid IPS o odświeżaniu 165 Hz oferuje nie tylko niesamowitą płynność, ale i praktycznie brak jakiegokolwiek smużenia. Ostrość nawet w przypadku dynamicznie poruszających się obiektów stoi na bardzo wysokim poziomie. Mówimy tu o poziomie, który do niedawna dostępny był tylko w najszybszych matrycach TN. Tym samym osoby nastawione na kompetytywną rozgrywkę w dynamicznych shooterach sieciowych powinny być bardzo zadowolone z tego, co ten monitor ma do zaoferowania. Dodać warto, że dopalacz (czas reakcji) domyślnie ustawiony na poziomie Szybki wypada najlepiej, gdyż Najszybszy powoduje pojawienie się artefaktu overshoot. Ostrość można jeszcze dodatkowo poprawić, włączając tryb stroboskopowego podświetlenia (Zapob. rozm. obrazu), ale ten jest zero-jedynkowy (brak regulacji) i jak na nasz gust wiąże się ze zbyt dużymi kompromisami (pojawia się ghosting, jasność spada maksymalnie do poziomu 135 nitów, wyłączony zostaje Adaptavie-Sync i overdrive). Oznacza to ponadto większe zmęczenie wzroku. Pomimo tego, MSI Optix MAG274QRF-QD wypada świetnie w grach, łącząc bardzo szybki czas reakcji z wysoką jakością obrazu.  

Overdrive: Szybki

Strobing

Adaptive-Sync

Oczywiście, jak w każdym porządnym monitorze dla graczy, nie mogło zabraknąć tu także wsparcia dla technologii Adaptive-Sync, czyli synchronizacji odświeżania obrazu z liczbą klatek generowaną przez GPU. MSI Optix MAG274QRF-QD zapewnia obsługę FreeSync Premium w zakresie od 48-165 Hz zarówno przez HDMI, jak i DisplayPort i choć początkowa wartość jest dość wysoka, to jednak wykorzystanie LFC powinno sprawić, że nie będzie to problemem. MSI zadbało także o certyfikat G-Sync Compatbile, co oznacza, że synchronizacja działa także na kartach GeForce od NVIDII, bez żadnych problemów czy artefaktów, które często pojawiają się tańszych modelach z FreeSync. Możemy potwierdzić, że technologia działa jak należy na kartach obu wiodących producentów GPU. 

Input lag

Input lag w MSI MAG274QRF-QD jest niezwykle niski. Zwiększa się co prawda po włączeniu Adaptiv-Sync, ale wciąż pozostaje niski i nie powinien być odczuwalny dla większości, nawet wyczulonych na ten aspekt graczy. Przypominamy, że budżet na ramkę przy 165 Hz wynosi tylko 6 ms, tymczasem opóźnienie w MAG274QRF-QD zamyka się w 4 ms (3,8 ms).

MSI Optix MAG274QRF-QD - Pobór energii

Nie jest żadnym odkryciem, że monitory LCD najwięcej energii pobierają w trakcie wyświetlania białego tła przy maksymalnej jasności. W ten sposób dokonujemy więc pomiaru szczytowego zapotrzebowania i trzeba mieć na względzie, że w typowym użytkowaniu to będzie wyraźnie niższe. Nasz watomierz w takim scenariuszu wskazał na 47,4 W, co jak na monitor tej klasy uznać trzeba za bardzo przyzwoity wynik, choć na wykresach poniżej znajdziecie podobne modele, które charakteryzowały się niższym poborem. W przypadku stanu czuwania zmierzyliśmy zaś tylko 0,7 W, co ponownie jest zupełnie akceptowalną wartością. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Optix MAG274QRF-QD - test superszybkiego monitora IPS QHD 165 Hz dla wymagających graczy

 0