NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

Warunki testu temperatur GeForce RTX 2060/2070 SUPER

Wszystkie odczyty podczas testów NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 23-24 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie MSI Afterburner w wersji 4.6.0 Beta 9. Test w spoczynku polegał na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 10-minutowym okresie wyświetlania pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to 15-minutowa rozgrywka w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Jeżeli chodzi o generację Turing, to poprzednie modele z serii Founders Edition przyzwyczaiły nas do tego, że spokojnie można od nich oczekiwać naprawdę dobrego fabrycznego systemu chłodzącego. Także i tym razem inżynierowie firmy NVIDIA stanęli na wysokości zadania, przez co naprawdę trudno narzekać na omawiany aspekt. Zarówno GeForce RTX 2060 SUPER, jak i RTX 2070 SUPER osiągnęły pod obciążeniem temperaturę 72 °C, co oczywiście nie jest wynikiem rekordowym, ale w dalszym ciągu przyzwoitym. Co istotne, w obu przypadkach wentylatory rozpędziły się do 50%, a to oznacza około 1850 obr./min i niewielki poziom hałasu, o czym możecie się przekonać na wykresach znajdujących się poniżej. W zasadzie jedyną wadą testowanych konstrukcji jest brak trybu półpasywnego, przez co "śmigła" obracają się również w spoczynku.

Warunki testu głośności GeForce RTX 2060/2070 SUPER

Do testów głośności wentylatorów na kartach NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER użyłem decybelomierza Voltcraft SL-100 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA oraz dokładności ±1,5 dBA. Pomiary były wykonywane w godzinach nocnych, aby poziom tła był jak najniższy. W celu zapewnienia możliwie dokładnych odczytów, wyjątkowo korzystałem w ich trakcie z półpasywnego zasilacza SilentiumPC Supremo M1 700 W, dzięki czemu to karta graficzna była jedynym źródłem hałasu. Jednocześnie oznacza to, że pomiar pod obciążeniem był symulowany, poprzez ustawienie prędkości obrotowej wentylatorów na maksymalny zanotowany podczas testów temperatur poziom, bez dodatkowego obciążenia w postaci gry, tak aby nie przekroczyć limitu mocy powodującego aktywację chłodzenia zasilacza. Decybelomierz został umieszczony w odległości 30 cm od obudowy komputera, zaś tło wynosiło 33,5 dBA.

Warunki testu poboru prądu GeForce RTX 2060/2070 SUPER

Do sprawdzenia zużycia energii NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające kilku watów. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu FurMark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

Wyniki zanotowane w tej grupie pomiarów są zgodne z tym, czego można było się spodziewać, przeglądając specyfikację, a konkretniej porównując fabryczne limity mocy (ang. power limit). Zaczynając od GeForce RTX 2060 SUPER, w przypadku tego modelu wspomniany parametr jest identyczny jak dla referencyjnych RTX 2070, a więc wynosi 175 W. Trudno się więc dziwić, że wylądował na wykresie prezentującym pobór prądu pod obciążeniem w okolicach chociażby konstrukcji MSI ARMOR 8G. Z kolei GeForce RTX 2070 SUPER to już power limit na poziomie 215 W, toteż apetyt na energię elektryczną zbliżony przykładowo do fabrycznie podkręconej ZOTAC GAMING AMP EXTREME również nie jest żadnym zaskoczeniem. Naturalnie zaaplikowanie overclockingu skutkuje skokiem poboru prądu proporcjonalnym do tego, o ile podniesiony został limit mocy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

 0