Patriot Viper 4 Blackout 2x32 GB DDR4-3600 CL 18. Test pojemnej pamięci RAM

Patriot Viper 4 Blackout 2x32 GB DDR4-3600 CL 18. Test pojemnej pamięci RAM

Test pamięci Patriot Viper 4 Blackout

Ostatnio sprawdzaliśmy w boju pamięć operacyjną od Patriot Memory przeznaczoną dla osób potrzebujących jej więcej niż typowo, zaś w dzisiejszym teście będziemy się bliżej przyglądać następnemu produktowi tej marki, tym razem adresowanemu do jeszcze bardziej wymagających nabywców. Głównym bohaterem będzie dwuelementowy zestaw Viper 4 Blackout o łącznej pojemności aż 64 GB i nastawach DDR4-3600 CL 18. Moduły RAM klasy 32 GB, bo siłą rzeczy takie się tutaj znalazły, to cały czas względna nowość i ich wybór jest na chwilę obecną trochę ograniczony względem wariantów 8 GB i 16 GB, zatem każdy kolejny model to dla użytkowników wartość dodana, zwiększając szansę, że akurat uda się trafić na taki, którego parametry techniczne i ich stosunek do ceny zakupu będzie tak odpowiadający preferencjom, jak to tylko możliwe. A przecież co jak co, od strony opłacalności oferta Patriota nieraz potrafiła bardzo pozytywnie zaskoczyć, toteż może i tym razem będzie podobnie. Jeżeli natomiast chodzi o technikalia, ponownie mamy do czynienia z pamięcią dwustronną w konfiguracji Dual Rank, chociaż tym razem opartą o kości Hynix CMR. Te ostatnie należą do tej samej generacji co doskonale znane i popularne CJR, tyle że są wersją o zwiększonej do 16 Gb gęstości, co też pozwala na budowanie pojemniejszych modułów. Czysto teoretycznie chipy te powinny więc zachowywać się bardzo podobnie, a czy tak będzie w praktyce, to już wykażą nasze testy.

Linia Patriot Viper 4 Blackout została niedawno powiększona o moduły o pojemności 32 GB. Sprawdźmy, czy to udane produkty.

Patriot Viper 4 Blackout 2x32 GB DDR4-3600 CL 18. Test pojemnej pamięci RAM

 Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

Patriot Viper 4 Blackout - krótka charakterystyka

Linia Viper 4 Blackout to w gruncie rzeczy nic innego jak czarny wariant kolorystyczny serii Viper 4, standardowo uzbrojonej w radiatory anodowane na czerwono. W sferze wizualnej warto podkreślić prosty i elegancki zarazem wygląd modułów, z charakterystycznym grzebieniem na szczycie, ale bez popularnych obecnie diod LED i innych udziwnień. Design ma więc szansę usatysfakcjonować wszystkich, którzy bardziej cenią sobie klasyczne podejście aniżeli agresywną stylistykę często połączoną z okazałą iluminacją. Poza tym Patriot podkreśla kompatybilność z procesorami AMD Ryzen, aczkolwiek trzeba tu wyraźnie podkreślić, że to tylko i wyłącznie marketingowy ukłon w stronę użytkowników wspomnianych jednostek, a nie rzeczywiste optymalizacje od strony sprzętowej, podobnie zresztą jak dla innych producentów. W ramach linii Viper 4 Blackout odnajdziemy zestawy o łącznej pojemności 8 GB, 16 GB, 32 GB oraz, od czerwca, właśnie 64 GB, a także częstotliwości w zakresie od 3000 MHz do 4000 MHz (naturalnie nie wszystkie kombinacje tych dwóch parametrów wchodzą w grę). Zostając przy zegarze na poziomie 3600 MHz, interesującym faktem od strony opóźnień jest to, że konfiguracja 2x8 GB charakteryzuje się timingami 17-19-19-39, podczas gdy dla 2x16 GB oraz 2x32 GB są one nieco luźniejsze, tj. 18-20-20-40. Niemniej o osiągi bym się nie obawiał, bo jak już pokazał poprzedni test, Dual Rank daje całkiem solidnego kopa, zatem wydajność powinna stać na odpowiednim poziomie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper 4 Blackout 2x32 GB DDR4-3600 CL 18. Test pojemnej pamięci RAM

 0