Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

Patriot Viper Gaming VPR100 - Budowa zewnętrzna, zastosowane technologie i oprogramowanie

Viper Gaming VPR100 zapakowany został w typowe dla producenta niewielkie opakowanie, utrzymane w czarno-czerwonych barwach. To zawiera grafiki produktu, jak również podstawowe informacje na temat jego specyfikacji. Pudełko posiada uchylne wieczko, które pozwala nam podejrzeć dysk w środku, a jest też na tyle solidne, że może posłużyć do transportowania i przechowywania nośnika. W środku nie znajdziemy nic prócz samego SSD, ale z racji tego, że w gruncie rzeczy niczego nie potrzebujemy, trudno czepiać się tego faktu. Tym bardziej, że jest to branżowy standard.

VPR100 RGB - wydajny i stylowy dysk SSD M.2 RGB od Viper Gaming by Patriot

Zgodnie z ostatnio panującymi trendami, VPR100 posiada aluminiowy radiator, ale jest jednocześnie konstrukcją niskoprofilową, która bez problemu mieści się pod kartą graficzną. Choćby z racji podświetlenia RGB, jest to jednak model przeznaczony do komputerów stacjonarnych, a właściciele laptopów mogą zdecydować się na tańsze alternatywy, gdzie nie będą przepłacać za funkcjonalności, z których nie korzystają. Kości pamięci umieszczono na niebieskim laminacie i szkoda, że producent nie zdecydował się na czarną płytkę drukowaną, która lepiej zgrywałaby się z kolorem radiatora. W jego obudowie umieszczono skośne rowki, przez które przebiegają paski LED, a w centralnej części logo marki Viper Gaming. Generalnie jakość wykonania, jak to u Patriota, stoi na wysokim poziomie, elementy są ze sobą dobrze spasowane, a jakość materiałów nie budzi zastrzeżeń. Producent chwali się nawet, że zastosowany przez niego 10-warstwowy PCB zapewnia świetną integrację sygnału i doskonałą stabilność, a radiator wykonany jest z aluminium klasy militarnej. Warto też wspomnieć o obecności zewnętrznego sensora termicznego (External Thermal Sensor), który monitoruje nośnik, zapobiegając przegrzaniu i degradacji wydajności. W trakcie testów, temperatura dysku przy maksymalnym, długotrwałym obciążeniu (15 minut ciągłego kopiowania, instalowania i rozpakowywania jednocześnie) sięgała wysoko, ponieważ 66°C, ale nie przekroczyła niebezpiecznej wartości 70°C. Obyło się też bez zauważalnego throttlingu.

Jeśli zaś chodzi o podświetlenie, to naszym zdaniem zrealizowane zostało z wyczuciem, bez przesady i prezentuje się bardzo stylowo. Wynika to choćby faktu, że podświetlane fragmenty są relatywnie niewielkie, więc nie jesteśmy atakowani oślepiającym światłem. Poza tym, wspomniana już aplikacja Viper RGB pozwala nam zapisać do pięciu odmiennych profili iluminacji wraz z ośmioma zaprogramowanymi trybami podświetlenia RGB, w tym płynnym przejściem kolorów (chroma), popularnym biciem serca czy oddychaniem. Na plus zaliczyć trzeba też fakt, że dysk jest kompatybilny z popularnymi standardami synchronizacji podświetlenia od największych producentów płyt głównych, czyli ASUS AURA Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome, więc bez najmniejszego problemu dopasujemy iluminację nowego dysku do pozostałych komponentów PC, które wspierają te technologie. Niestety z racji tego, że dysk otrzymaliśmy do testów na bardzo krótki czas, a nasza podstawowa platforma nie wspiera tego rodzaju technologii, po króce zweryfikowaliśmy jedynie wydajność VPR100 w trybie synchronizacji z MSI Mystic Light Sync i co ciekawe, nie odnotowalismy tu praktycznie żadnego spadku wydajności (różnice na poziomie błedu pomiarowego). Nie wiemy jednak czy podobnie sytuacja wygląda z innymi tego typu standardami. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł