Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

Patriot Viper Gaming VPR100 - Podsumowanie

Przebrnęliśmy już przez wszystkie teksty, więc możemy przejść do podsumowania. Ocena Viper Gaming VPR100 nie należy jednak do trudnych, ponieważ dysk ten od początku pokazuje swój potencjał i już w syntetykach udowodnił, na co go stać, by następnie potwierdzić to w testach rzeczywistych. Co prawda, od czasu do czasu zdarzają mu się potknięcia, które trudno jednoznacznie uzasadnić, jak np. rozpakowywanie dużych plików czy kopiowanie niewielkiej wagowo paczki z tysiącami zdjęć (być może związane są one z tym, jak aktywowany jest bufor szybkiej pamięci podręcznej SLC, ale nie jest to jednoznaczne), ale w ogólnym rozrachunku spisuje się bardzo dobrze i w gruncie rzeczy trudno się temu dziwić. Pod względem specyfikacji otrzymujemy bowiem bliskiego brata Viper Gaming VPN100, który także śpiewająco wypadł w naszym teście, a miejscami VPR100 potrafi nawet zawstydzić poprzedni model Patriota, co wynikać może z optymalizacji kontrolera. Tym samym, VPR100 to nie tylko ozdoba naszego komputera, wynikająca z zastosowania podświetlenia RGB, ale przede wszystkim wydajny dysk SSD, który nie ma się czego wstydzić w tym zakresie, wręcz przeciwnie.

VPR100 to nie tylko ozdoba naszego komputera, wynikająca z zastosowania podświetlenia RGB, ale przede wszystkim wydajny dysk SSD, który nie ma się czego wstydzić w tym aspekcie.

Samo podświetlenie zostało zrealizowane bardzo poprawnie, a producent zadbał także o dedykowaną aplikację z predefiniowanymi trybami czy możliwość synchronizacji w ramach popularnych standardów od producentów płyt głównych. Trzeba jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku musimy liczyć się z wyraźnym spadkiem wydajności (choć dla typowego użytkownika, w tym gracza, i tak powinna być ona satysfakcjonująca). Poza tym, nośnik jest solidnie wykonany, a niskoprofilowy radiator spełnia swoje zadanie i w trakcie naszych testów nie zanotowaliśmy termicznego throttlingu, co w przypadku modeli z podświetleniem LED zawsze jest pewnym ryzykiem. Wciąż nie znamy ostatecznej sklepowej ceny Viper Gaming VPR100, ale powinna być to kwota ok. 800 zł. Oczywiście za wyraźnie mniej kupić można równie wydajny dysk SSD, w tym i od Patriota, ale nie z podświetleniem RGB. Jeśli więc należycie do grona fanów tego typu rozwiązań, a przy okazji nie chcecie rezygnować z wysokiej wydajności, to VPR100 jest czymś skrojonym właśnie dla Was. My wystawiamy Viper Gaming VPR100 wysoką ocenę i naszą rekomendację.

Viper Gaming VPR100

 Wysoka wydajność rzeczywista, bardzo dobra jakość wykonania, efektywny i niskoprofilowy radiator, poprawna implementacja podświetlenia RGB, dobrze sprawdza się w zastosowaniach gamingowych, bardzo wysokie współczynniki TBW i MTBF, możliwość synchronizacji podświetlenia ze standardami popularnych producentów, dedykowana aplikacja do zarządzania podświetleniem, 5 lat gwarancji

 Potencjalne spadki wydajności przy synchronizacja podświetlenia (choć nie odnotowalismy różnicy na platformie MSI), drobne anomalia wydajnościowe w wybranych testach, za podświetlenie RGB trzeba sporo zapłacić

Cena: 799 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Gaming VPR100 - test dysku SSD M.2 PCIe z podświetleniem RGB

 0