Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

Test pamięci Patriot Viper RGB: konkluzje

Będąc szczerym, wyniki wydajnościowe testowanego zestawu Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17 dość mocno mnie zaskoczyły (i podejrzewam, że Was również), bowiem w żadnym wypadku nie spodziewałem się aż tak wyraźnej przewagi pamięci Dual Rank nad Single Rank. Zestawiając głównego bohatera materiału choćby z Viper Steel o tym samym taktowaniu i opóźnieniach, średnio mamy circa 5,2% przewagi, przy czym dysproporcja potrafiła dojść nawet do około 7,5-7,6% (patrz Rise of the Tomb Raider oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon). Rzecz jasna opisywane zależności nie wynikają z pojemności RAM samej w sobie, gdyż łącznie 16 GB to obecnie w zupełności i wręcz z zapasem wystarczająco, by gry funkcjonowały w pełni poprawnie, lecz wspomnianych konfiguracji SR/DR. Wygląda więc na to, że platforma AM4 naprawdę lubi tę drugą opcję i na dobrą sprawę fakt, że w takim wypadku nie będziemy w stanie osiągnąć równie wysokich zegarów, czy to w trybie synchronicznym, czy asynchronicznym, nie stanowi żadnej wady. Mianowicie przy taktowaniu DRAM oraz IF w stosunku 1:1 potrafiłem uzyskać 3666 MHz (dla modułów jednostronnych limit procesora wynosił 3800 MHz) oraz ustawić dokładnie takie same timingi jak w porównaniu kości po OC (link). Efekt? Pomimo delikatnie niższej częstotliwości oczywiście nieco wyższe osiągi niż dla B-Die w wariancie SR, czyli zgodnie z oczekiwaniami.

Patriot Viper RGB to w testowanej wersji wydajne moduły o wysokich możliwościach podkręcania oraz potencjalnie atrakcyjnej cenie.

 Wielki test pamięci RAM - pojedynek kości po OC oraz zestawy G.SKILL

Aspekt wizualny oraz ocena końcowa

Niemniej, aby nie było niedomówień, w żadnym wypadku nie mówię, że macie koniecznie kupować więcej pamięci niż potrzebujecie, byle tylko mieć zestaw Dual Rank. Tym bardziej, że - jak przed chwilą wspomniałem - różnica i tak zostanie częściowo zneutralizowana zegarem, a poza tym mimo wszystko nie mówimy o żadnej piorunującej przewadze. To po prostu fajny bonus, który jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że na socketach Intela nie będzie aż tak widoczny. Wracając do recenzowanego zestawu, jego możliwości podkręcania tak czy inaczej należy uznać za bardzo dobre, co jest oczywiście zasługą wspomnianych kości Samsung B-Die, a jestem też przekonany, że kolorowy wygląd przypadnie do gustu fanom wszechobecnej iluminacji diodami LED. Jeśli zaś chodzi o rzecz w sumie najważniejszą, czyli cenę, w momencie pisania tekstu oferty sklepów jeszcze nie uwzględniały testowanych modułów, ale gdy tylko realnie pojawią się w sprzedaży, ich koszt zakupu powinien oscylować w okolicach 899 zł. To zauważalnie drożej niż najtańsza konkurencja o tej pojemności oraz parametrach, ale wysokiej jakości chipy i dodatkowe podświetlenie w pełni ją uzasadniają. Reasumując, moja ocena to pięć gwiazdek, a także wyróżnienia overclocking, rekomendacja oraz wydajność. Jeżeli tylko egzemplarze sklepowe będą oparte o równie dobre kości (co postaramy się zweryfikować), to szykuje nam się naprawdę solidny zawodnik.

 

Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17

Ocena pamięci Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17Ocena pamięci Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17Ocena pamięci Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17Ocena pamięci Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17

Kości Samsung B-Die, wieczysta gwarancja, doskonała wydajność przy ustawieniach fabrycznych, bardzo dobre możliwości OC (tak w kontekście zegarów, jak i timingów), podświetlenie LED z pełnym RGB, cena potencjalnie na naprawdę atrakcyjnym poziomie

Nie stwierdzono znaczących

Cena (na dzień publikacji) : ok. 899 zł

Gwarancja: wieczysta

* Pamięci marki Patriot nabędziecie w sklepie Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

Dystrybutorem produktów Patriot Viper Gaming na terenie Polski jest ABC DATA.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17. Test barwnej pamięci RAM

 0