Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Podsumowanie testu Patriot Viper Steel

Podsumowanie testu Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 MHz CL 19 rozpocznę od omówienia wyników wydajnościowych. Jeżeli chodzi o osiągi, to warto sobie zdawać sprawę, że taktowanie pamięci RAM jest tylko jedną składową, która nie determinuje w pełni końcowego rezultatu. Równie ważne są opóźnienia, czyli tzw. timingi, w skład których wchodzi zarówno najpopularniejsza piątka (CL-tRCD-tRP-tRAS-CR), jak i cały szereg parametrów dalszych rzędów. Wśród tych ostatnich szczególną uwagę należy zwrócić na tRFC, które ma kluczowe znaczenie dla wydajności, szczególnie na platformach AM4 oraz LGA 2066 (użytej w teście). Na ogół nie wpisujemy tych timingów ręcznie, lecz zdajemy się na łaskę płyty głównej, która w procesie trenowania - korzystając ze wskazówek zapisanych przez producenta modułów w SPD - dobiera je lepiej lub gorzej. I tak dla zestawów G.SKILL oraz KLEVV poszło to całkiem sprawnie, skutkując tRFC na poziomie 390 @ 3000 MHz, podczas gdy pamięci CORSAIR oraz Patriot musiały zadowolić się 525 @ 3000 MHz, a to prawie 35% wyższe opóźnienie. Jak się nietrudno domyśleć, to wszystko oznacza, że przewaga częstotliwości niekoniecznie musi oznaczać lepsze osiągi. W istocie, pamięci CORSAIR nierzadko musiał uznać wyższość niżej taktowanych KLEVV, podczas gdy główny bohater niniejszego testu na ogół przegrywał z Viper Elite, zaś w skrajnym przypadku (Counter-Strike: Global Offensive) wszystkich pogodził G.SKILL. Nie da się więc ukryć, że zdanie się na parametry fabryczne jest podejściem dalekim od optymalnego.

Testowane pamięci Patriot Viper Steel to bardzo dobrze wykonane moduły o dużych możliwościach podkręcania, chociaż ich cena do niskich zdecydowanie nie należy.

Możliwości podkręcania i ich wpływ na osiągi

I w tym właśnie momencie do gry wchodzi podkręcenie, gdzie kości Samsung B-Die wreszcie mogą rozwinąć skrzydła i pokazać, na co je stać. Spektrum parametrów możliwych do osiągnięcia jest naprawdę szerokie, gdyż możemy zdecydować się zarówno na dość wysokie, ale nie do przesady, taktowanie rzędu 3200 MHz przy opóźnieniach na poziomie CL 12, jak i zdecydowanie wyższą częstotliwość, przy adekwatnie luźniejszych timingach (chociażby CL 15). W sumie trochę szkoda, że procesor i/lub płyta główna z platformy testowej nie były w stanie pokazać pełni potencjału testowanych pamięci Patriota, zacinając się na 4000 MHz, ale na to nic nie byłem w stanie poradzić. Testowo próbowałem zainstalować moduły w gniazdach po drugiej stronie procesora (prawej, zamiast lewej), ale eksperyment ten nie tyle nie pomógł, co jeszcze bardziej zaszkodził, uniemożliwiając przekroczenie 3800 MHz. Tak czy inaczej, uzyskane rezultaty są naprawdę satysfakcjonujące - dokładnie takie, jakich należało się spodziewać po wysoko binowanych B-Die. Jak pokazał dodatkowy test w Battlefield 4, znaczenie timingów w kontekście wydajności jest naprawdę duże. W zasadzie trzeba powiedzieć, że kluczowe. Co prawda istnieją także aplikacje, którym luźne opóźnienia nie szkodzą aż tak bardzo, ale jeżeli chcemy uzyskać możliwie dobre osiągi w ogólnym przypadku, to po prostu nie ma wyjścia i trzeba popracować nad ustawieniami. Bez wątpienia wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu, ale przecież nie musimy optymalizować parametrów do oporu - nawet średnio udana sesja podkręcania zapewni dużo lepsze efekty niż pospolita aktywacja profilu XMP.

 

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Opłacalność i ocena recenzowanych modułów

Jak więc należy ocenić testowany zestaw Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 MHz CL 19? Przede wszystkim, zdecydowanie nie są to pamięci dla przeciętnego zjadacza chleba, który chce je po prostu zainstalować w komputerze, ustawić parametry domyślne, czy to ręcznie, czy z wykorzystaniem profilu XMP, i zapomnieć o sprawie. Testy wydajności dość dobitnie pokazały, że takie podejście często nie zapewni dobrych rezultatów. I w tym miejscu należy odnotować, że dotyczy to tak wysoko taktowanych modułów w ogólności, a nie tylko tych sygnowanych logiem firmy Patriot, gdyż inne modele klasy 4133 MHz (poza jednym, ekstremalnie drogim od G.SKILL) także mają domyślnie wbite CL 19. Dla typowych użytkowników lepszym wyborem będą po prostu zestawy o niższym taktowaniu, z bardziej agresywnymi timingami. Natomiast w ręku entuzjasty, który nie boi się eksperymentować i ma ochotę poświęcać swój czas na podkręcanie, testowane Patrioty bez dwóch zdań spiszą się znakomicie, co pokazały przeprowadzone testy. Na deser została jeszcze cena, która zaczyna się od pułapu 939 zł. To spora kwota, ale jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że i tak są to jedne z najtańszych modułów o tym taktowaniu i pojemności. Zatem, chociaż ekonomicznie bez wątpienia nie jest, to na tle rywali wciąż całkiem przyzwoicie. Ostatecznie wystawiam cztery gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia jakość oraz overclocking. To bardzo dobrze wykonane pamięci o dużych możliwościach, ale jednocześnie produkt zdecydowanie nie dla każdego i należy o tym pamiętać.

 

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19

Ocena pamięci Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19Ocena pamięci Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19Ocena pamięci Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19

Kości Samsung B-Die, elegancki wygląd, wieczysta gwarancja, doskonałe możliwości podkręcania (zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów), przyzwoita cena (w swojej klasie)

Wydajność przy standardowych timingach nie zachwyca

Cena (na dzień publikacji) : od 939 zł

Gwarancja: wieczysta

Dystrybutorem produktów Patriot Viper Gaming na terenie Polski jest ABC DATA.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł