Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Test pamięci Patriot Viper Steel

W dzisiejszym artykule przygotowałem dla Was test zestawu pamięci RAM produkcji Patriot Memory, a konkretniej Viper Steel o pojemności 2x8 GB i szybkości DDR4-4133 MHz CL 19. Są to więc najwyżej taktowane moduły spośród wszystkich dotychczas recenzowanych na łamach ITHardware, chociaż muszę uczciwie przyznać, że dział ten niewątpliwie jest eksploatowany w mniejszym stopniu niż inne poświęcone tematyce hardware. Niemniej jednak, to doskonała okazja, aby przekonać się, co potrafi zestaw o tak wyżyłowanych parametrach fabrycznych. Zanim przejdę dalej, pozwolę sobie jeszcze na kilka słów odnośnie producenta i jego oferty. Patriot to jedna ze starszych firm w branży, jednocześnie należąca do grona najpopularniejszych graczy. W jej ofercie znajdziemy cały szereg akcesoriów i sprzętów dedykowanych graczom. Klawiatura lub mysz? Nie ma problemu. Słuchawki? Również je znajdziecie, w pakiecie z dedykowanymi podstawkami. Ale to nie wszystko, gdyż na rynku są także podkładki pod mysz, dyski SSD czy przenośne pamięci flash, tzw. pendrive'y. Zaś w dziale, który powinien nas najbardziej interesować w kontekście niniejszego materiału, a więc pamięci RAM, Patriot posiada kilka rodzin, ukierunkowanych na mniej lub bardziej wymagających nabywców. I tak mamy kolejno, uszeregowane według taktowania, Viper 3 (jeszcze DDR3), Viper Elite, Viper 4, Viper Steel, zaś na dokładkę Viper RGB z wielobarwnym podświetleniem. Zaczynamy od przedostatniej z wymienionych serii, ale to dopiero początek, gdyż w kolejnych artykułach przyjrzę się bliżej także pozostałym.

Testowane moduły Patriot Viper Steel bazują na kościach Samsung B-Die i charakteryzują się wysokim taktowaniem 4133 MHz. Zobaczmy, jak radzą sobie w praktyce.

Sytuacja na rynku kości DDR4

Jeżeli chodzi o sytuację na rynku kości DDR4, to w sklepach znajdziemy moduły bazujące na chipach trzech producentów: Hynix, Micron oraz Samsung. Zdecydowanie najlepsze pod kątem podkręcania są produkty Samsunga, wśród których można wymienić (w kolejności chronologicznej) D-Die, E-Die oraz B-Die. Te ostatnie kości w chwili obecnej stanowią klasę samą dla siebie, zarówno jeśli chodzi o zdolność osiągania wysokich zegarów przy agresywnych opóźnieniach, jak i możliwie wysokiego taktowania przy luźniejszych timingach. Aczkolwiek starsze chipy Samsunga (obecnie niespotykane w nowych zestawach) również radzą sobie całkiem nieźle - przykładowo redakcyjne moduły G.SKILL na D-Die nie mają problemów, aby pracować na platformie AM4 z parametrami 3200 MHz CL 12-15-15-28-1T (tRFC @ 224), a to całkiem znośna kombinacja. Co natomiast potrafi trzecia generacja, czyli wspomniane B-Die, zobaczymy już niedługo. Z kolei Hynix do niedawna oferował głównie kości MFR oraz AFR, przy czym te pierwsze, z uwagi na swój wiek i niską gęstość, praktycznie nie są już stosowane. Jeżeli chodzi o ich możliwości, to zarówno pierwsza, jak i druga generacja tej firmy wypada dużo gorzej od chipów produkcji Samsung, ale w ostatnim czasie zaczęły się pojawiać moduły na nowych CJR, które znacząco zbliżyły się do B-Die i niewątpliwie są warte uwagi. Natomiast wyroby Microna (różne warianty D9) można spotkać głównie w pamięciach marki Crucial Ballistix. Radzą sobie podobnie jak Hynix MFR czy AFR, z niewielkim wskazaniem na przed chwilą wymienioną dwójkę.

Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Patriot Viper Steel - krótka charakterystyka

Przechodząc wreszcie do rodziny Viper Steel, jest to w chwili obecnej najwyższa linia w ofercie Patriota. Co prawda wysokotaktowane moduły na kościach Samsung B-Die niegdyś wchodziły także w skład Viper Elite i nawet jeden taki zestaw trafił na wykresy, ale obecnie nie są już dostępne. W ramach Viper Steel znajdziemy pamięci o taktowaniu w zakresie 3000-4400 MHz i pojemnościach 8-32 GB. Przy czym jako pojedyncze moduły sprzedawane są wyłącznie modele o zegarach 3000/3200 MHz, zaś wszystko powyżej tego pułapu to już zestawy dwuelementowe. Co ciekawe, Viper Steel stawia na klasyczne wykonanie i wzornictwo, unikając wielobarwnego podświetlenia diodami LED (od tego jest Viper RGB). Zamiast tych ostatnich, dostajemy stylowe radiatory w kolorze grafitowym, okraszone logo całej rodziny Viper Gaming oraz prostym wzorem. Niewątpliwie takie podejście do kwestii projektu wizualnego może przypaść do gustu bardziej konserwatywnym nabywcom, którym ciężko odnaleźć się w zalewie wszechobecnych tęczowych światełek. Tak jak pisałem na samym początku, głównym bohaterem niniejszego testu będzie zestaw 2x8 GB DDR4-4133 MHz CL 19. Jest to drugi od góry produkt w linii Viper Steel, jeżeli chodzi o taktowanie. Fabryczne opóźnienia niewątpliwie są ustawione dość luźno, ale nie jest to żadne zaskoczenie, gdyż moduły innych producentów o tak wysokim zegarze również mogą się pochwalić podobnymi timingami. O tym, jaki to wszystko ma wpływ na wydajność i co można z tym zrobić, uciekając się do ręcznego dostosowania parametrów, a więc podkręcania, przeczytacie w dalszej części materiału.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

 0