Test pamięci DDR5 Patriot Viper Venom: konkluzje
Jak wynika z testów wydajności, diabeł nie jest taki straszny, jak można się było obawiać i pamięć Patriot Viper Venom w wariancie 2x8 GB 5600 MHz CL 40 wypadła bardzo poprawnie. W porównaniu do modułów z tej linii o pojemności 16 GB i tym samym taktowaniu, maksymalna strata to ok. 7% w Cyberpunk 2077, a po uśrednieniu wyników mowa o ledwie ok. 4% deficycie. Poza tym warto dodać, że zestaw 2x16 GB miał do dyspozycji bardziej agresywne opóźnienia fabryczne, tj. CL 36 vs CL 40, co dodatkowo mu pomogło, stąd nietrudno o wniosek, że w przypadku DDR5 kości x16, fizycznie mające o połowę mniej grup banków (ang. bank groups) od x8, nie stanowią istotnego problemu od strony osiągów. Przechodząc do OC, potencjał recenzowanej pamięci jest naprawdę duży, czego dowodem są osiągnięte nastawy 6600 MHz CL 36-36-36-72. Notabene zegar można było podnieść jeszcze wyżej, przy luźniejszych timingach, ale ze względu, że są to moduły budżetowe, które nie będą łączone z drogimi płytami głównymi, pomiary po podkręceniu przeprowadzono właśnie przy tych ustawieniach, po zoptymalizowaniu timingów dalszych rzędów. Efekt? Maksymalny wzrost liczby FPS równy ok. 19% (patrz Cyberpunk 2077) i średni wynoszący ok. 11%. Innymi słowy, potencjał drzemiący w tym zestawie jest naprawdę duży i szkoda byłoby nie poświęcić czasu na poprawę parametrów pracy.
Jeżeli szukacie taniej pamięci DDR5 do OC, to Patriot Viper Venom w wersji 2x8 GB 5600 MHz jest produktem, który warto mieć na uwadze i który mogę polecić.
Viper Venom RGB 2x16 GB 6200 MHz CL 40. Test nowej rodziny DDR5
Aspekt wizualny, rekomendacje zakupowe oraz ocena końcowa
Co do sfery wizualnej, podobnie jak dla Viper Steel, budowa radiatora jest standardowa, bez pokaźnych grzebieni czy innych ciekawostek, jakimi co jakiś czas raczą nas producenci. Niemniej tym razem kolorystyka jest bardziej zróżnicowana, operując czernią i szarością, do spółki z czerwonymi wstawkami, co razem tworzy w mojej ocenie przyjemną dla oka kombinację. Natomiast podświetlenia LED nie uświadczymy w przypadku zestawów 2x8 GB w ogóle, gdyż producent z jakiegoś powodu postanowił nie wprowadzać wersji z RGB dla tej pojemności (być może dlatego, że w założeniach miał to być możliwie tani produkt). Dla większości nabywców nie powinien to być moim zdaniem istotny kłopot, a część osób wręcz ucieszy się z bardziej klasycznego wyglądu. Odnośnie ceny, testowane moduły w chwili pisania tekstu kosztowały ok. 450 zł, będąc najtańszymi dostępnymi w polskich sklepach o tych parametrach (pojemność i taktowanie). Za mniejsze pieniądze znajdziemy rzecz jasna pamięć 2x8 GB o zegarze 4800 MHz, z radiatorami lub jeszcze bardziej budżetową, pozbawioną tego dodatku, niemniej będą to zestawy na kościach firmy Micron, o niewielkim potencjale podkręcania, ergo skierowane do zupełnie innego profilu odbiorcy. Reasumując, nota końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia overclocking i rekomendacja. Jeżeli szukacie tanich modułów DDR5 do OC, to Patriot Viper Venom w wariancie 2x8 GB 5600 MHz jest produktem, który warto mieć na uwadze i który mogę szczerze polecić.
Patriot Viper Venom 2x8 GB DDR5-5600 CL 40
Patriot Viper Venom 2x8 GB DDR5-5600 CL 40 – opinia
Patriot Viper Venom 2x8 GB DDR5-5600 CL 40 – plusy
- Dobra wydajność przy parametrach domyślnych
- Bardzo dobry potencjał OC (zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów)
- Przyjemny dla oka wygląd radiatorów z bardziej agresywną kolorystyką niż Viper Steel
- Przystępna cena modułów
- Wieczysta gwarancja
Patriot Viper Venom 2x8 GB DDR5-5600 CL 40 – minusy
- Opóźnienia fabryczne mogłyby być bardziej agresywne
Cena (na dzień publikacji): od ok. 450 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Patriot Viper Venom 2x8 GB 5600 MHz CL 40 - możesz zapomnieć o DDR4!