Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych

Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych

Test pamięci DDR5 Patriot Viper Xtreme 5: konkluzje

Przystępując do omówienia testów wydajności, przypominam o tym, co pisałem o płytach głównych we wstępie, oraz o adnotacji z trzeciej strony, a więc wybraniu do pomiarów drugiego profilu XMP, z zegarem 7800 MHz, jako że 8000 MHz jest poza zasięgiem płyty głównej z platformy testowej - ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Innymi słowy, przy ustawieniach fabrycznych tak naprawdę parametry odpowiadały niższemu zestawowi z rodziny Patriot Viper Xtreme 5, czyli 7800 MHz CL 38. Z punktu widzenia osiągów wpływ "brakujących" 200 MHz jest minimalny, ale wspominam o tym ponownie, żeby nie było niedomówień, oraz aby podkreślić znaczenie płyty głównej, gdzie model z wysokiej półki, ale z czterema slotami, okazał się niewystarczający. Przechodząc z kolei do konkretów, po uśrednieniu wyników testowana pamięć okazała się nową liderką zestawienia, o około 1% pokonując dotychczas najszybsze moduły Viper Venom w wariancie 7400 MHz CL 36. Przy czym, jak pokazały pomiary po optymalizacji timingów, w tym opóźnień dalszych rzędów, które są kluczowe, to wciąż nie jest maksimum potencjału, ponieważ poprawienie ustawień przyniosło dodatkowe 4% średniego wzrostu wydajności oraz maksymalny skok równy 7%. Innymi słowy, nawet nabywając zestaw o taktowaniu fabrycznym w okolicach 8000 MHz, w dalszym ciągu warto poświęcić trochę czasu na korektę timingów.

Patriot Viper Xtreme 5 to idealna pamięć dla osób szukających bezkompromisowych osiągów bez względu na cenę... o ile posiadana płyta główna sprosta wyzwaniu.

Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych

 Test Viper Venom 2x8 GB 5600 MHz CL 40 - możesz zapomnieć o DDR4!

Aspekt wizualny, rekomendacje zakupowe oraz ocena końcowa

Co do sfery wizualnej, nowe moduły Patriota są bardziej efekciarskie niż Viper Venom, stawiając na obowiązkowe podświetlenie LED RGB (wersji bez tego dodatku brak) oraz fantazyjny kształt elementu rozpraszającego światło. Na ile taki wygląd odpowiada Waszym preferencjom, musicie sami sobie odpowiedzieć, natomiast mnie osobiście się podoba. Odnośnie jakości wykonania, oceniam ten aspekt przyzwoicie, jako że kontakt kości z radiatorem jest wzorowy dla większości chipów, ale jednak można go poprawić dla skrajnych chipów - to typowe niedociągnięcie, które dotyka wszystkich producentów. Jeśli chodzi o koszt zakupu, w chwili pisania tekstu rodzina Viper Xtreme 5 nie widniała jeszcze w cennikach sklepów, ale wierząc podlinkowanej we wstępie informacji prasowej, cena wersji 8000 MHz CL 38 powinna wynosić bagatela około 1600 zł. Mając na względzie parametry techniczne, kwota jest uzasadniona, niemniej patrząc na zyski wydajnościowe wynikające z dodatkowych MHz, opłacalność ekstremalnie szybkiej pamięci DDR5 szału nie robi. Reasumując, ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienie wydajność. To idealny produkt dla osób poszukujących bezkompromisowych osiągów bez względu na cenę... naturalnie o ile Wasza płyta główna sprosta wyzwaniu :)

 

Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB DDR5-8000 CL 38

Ocena pamięci Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB DDR5-8000 CL 38Ocena pamięci Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB DDR5-8000 CL 38

Patriot Viper Xtreme 5 – opinia

Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB DDR5-8000 CL 38 – plusy

  • Bardzo wysoka wydajność przy parametrach domyślnych
  • Bardzo dobry potencjał OC (zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów)
  • Przyjemny dla oka wygląd radiatorów
  • Podświetlenie LED z RGB i fantazyjnym rozpraszaczem światła
  • Wieczysta gwarancja

Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB DDR5-8000 CL 38 – minusy

  • Relatywnie wysoka cena zakupu testowanego zestawu
  • Wysokie zegary RAM nie przynoszą piorunującego wzrostu wydajności
  • Wymagana specyficzna płyta główna, najlepiej z dwoma slotami RAM

Cena (na dzień publikacji): ok. 1600 zł (MSRP)

Gwarancja: wieczysta

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych

 0