Test ekstremalnie szybkiej pamięci DDR5 Patriot Viper Xtreme 5
W tym roku redakcja ITHardware miała już okazję przyglądać się modułom DDR5 o zegarze powyżej 7000 MHz, a w dniu dzisiejszym pod lupę trafia jeszcze szybszy zestaw, którym jest Patriot Viper Xtreme 5 w topowej wersji 2x16 8000 MHz CL 38. Test ten sprawdzi, co do zaoferowania ma najnowsza seria pamięci RAM w ofercie tego producenta, włączając w to porównanie z Viper Venom, której najmocniejsze wydanie miałem okazję recenzować w ubiegłym miesiącu. Jeśli chodzi o technikalia, tak jak w wypadku innych modułów DDR5 o wysokim taktowaniu, na pokładzie znalazły się kości Hynix A-die, tzn. obecnie najlepsze chipy do OC. Z tym, że tutaj są one kosmicznie wyżyłowane prosto po wyjęciu z pudełka, stąd ciekawą kwestią będzie także, jaki zastrzyk dodatkowej wydajności zapewni ręczna optymalizacja ustawień. Wszystko wyjaśni się wkrótce, ale nim do tego przejdziemy, na początek zapraszam do zapoznania się z krótkim opisem nowej linii Patriota.
Patriot Viper Xtreme 5 to najnowsza seria pamięci DDR5 w ofercie tego producenta. Zobaczmy, co potrafi topowy wariant o taktowaniu aż 8000 MHz.
Test Viper Venom 2x16 GB 7400 MHz CL 36. Nowy król na wykresach
Patriot Viper Xtreme 5 - krótka charakterystyka rodziny
Wizualnie seria Viper Xtreme 5 wyróżnia się względem Viper Venom nowym projektem radiatora, który wykonany jest z anodowanego na czarno aluminium. Ponadto producent postanowił zadbać o fanów wielobarwnej iluminacji, montując na szczycie element rozpraszający światło o fantazyjnym kształcie, pod którym znajdują się diody LED z RGB. W ramach Viper Xtreme 5 znajdziemy wyłącznie moduły o pojemności 16 GB, sprzedawane w parach oraz o następujących parametrach technicznych: 7600 MHz CL 36, 7800 MHz CL 38 lub 8000 MHz CL 38. Innymi słowy, Patriot postanowił całkowicie odseparować od siebie swoje rodziny pamięci DDR5, gdyż dostępne taktowania nie zachodzą na siebie - Viper Venom kończy się na 7400 MHz, z kolei Viper Xtreme 5 zaczyna od 7600 MHz. W tym miejscu warto jeszcze dodać, że użytkowanie tak szybkich zestawów wymaga odpowiedniej płyty głównej, która jest w stanie poradzić sobie z bardzo wysokim zegarem RAM - dla wersji 8000 MHz wysoce wskazane są modele z dwoma slotami.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Patriot Viper Xtreme 5 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Nowe wyzwanie dla płyt głównych