Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

Pamięć Viper Xtreme 5 na płycie Z790 APEX: konkluzje

Zaczynając od punktu wyjścia do powstania niniejszego materiału, czyli różnicy wydajności między profilami XMP z zegarem 7800 MHz oraz 8000 MHz, zgodnie z oczekiwaniami jest ona symboliczna, średnio wynosząc ok. 0,6%. Ciekawszą kwestią są zaś dysproporcje w osiągach między płytami ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO i Z790 APEX, przy teoretycznie tych samych ustawieniach RAM, tj. 7800 MHz CL 36-48-48-84. Średnia przewaga tego drugiego modelu nad konstrukcją z czterema slotami wynosi ok. 3,3%, a maksymalna ~5,9%. Skąd bierze się ta różnica? Odpowiedź jest prosta - z innych timingów dalszych rzędów, gdzie ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX zdecydowanie agresywniej dobiera następujące opóźnienia: tRFC, tRRD_L, tREFI, tRDRD_sg i tWRWR_sg (screeny tutaj i tutaj). Innymi słowy, po ręcznej optymalizacji parametrów dysproporcji między płytami nie będzie, zakładając że zostaną ustawione tak samo, ale jednak przy prostym aktywowaniu profilu XMP supremacja jest po stronie konstrukcji z dwoma gniazdami RAM. Wygląda więc na to, że ASUS doszedł do wniosku, że model adresowany do zwolenników podkręcania do oporu i ekstremalnych overclockerów powinien mieć BIOS, który z automatu aplikuje przyzwoite timingi dalszych rzędów, podczas gdy tańsze, skierowane bardziej do pamięciowych laików, takowego nie muszą otrzymać. Dość pokrętna logika, czyż nie?

W codziennym użytkowaniu zysk z topowej płyty głównej z dwoma slotami RAM jest pomijalny. Niemniej, czy warto takową kupić, pozostawiam do indywidualnej oceny.

Co potrafi wnieść płyta główna do OC pamięci? Sprawdzamy na przykładzie Z790 APEX i Viper Xtreme 5

 Intel Core i5-13400F vs. AMD Ryzen 5 7600. Test CPU na każdą kieszeń

Kilka słów na temat OC i sensowności zakupu płyty głównej z dwoma slotami

Na deser pozostał jeszcze wariant OC, gdzie płyta z dwoma slotami RAM pozwoliła uzyskać 8400 MHz. Aczkolwiek rzeczywisty wzrost z tego tytułu, wzgl. parametrów osiągniętych wcześniej na konstrukcji z czterema gniazdami, jest minimalny, gdyż mowa o średnim przyspieszeniu ok. 1% i maksymalnym ok. 1,8%. Tyle o wynikach testów, a teraz wypadałoby się zastanowić, czy nabycie topowej płyty do podkręcania pamięci z dwoma slotami ma sens. Patrząc na sprawę przez pryzmat zdrowego rozsądku - ewidentnie nie, ponieważ do zyskania jest kilka procent po wyborze profilu XMP i jeszcze mniej w wariancie ręcznej optymalizacji ustawień. Za to dopłata może być znaczna - koszt ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX to ~3200 zł, podczas gdy "zwykły" model potrafiący pracować z zegarem RAM wyraźnie ponad 7000 MHz da się kupić zdecydowanie taniej, np. B760-F GAMING WIFI znajdziemy za ~1150 zł. Ale pozostaje kwestia czysto sportowa i w takiej kategorii jakiś sens dodatkowy wydatek ma. Z jednej strony są ludzie gotowi dopłacić sporą sumę nawet dla niewielkiego wzrostu osiągów, a z drugiej maniacy benchmarków, dla których nawet setne części sekundy bywają na wagę złota w rankingach HWBOT. Reasumując, każdy powinien we własnym zakresie ocenić, czy potrzebuje takiej płyty głównej. W większości przypadków odpowiedź bez cienia wątpliwości będzie negatywna, niemniej (nieliczni) entuzjaści tego typu zabaw po prostu istnieją i tym wnioskiem żegnam się z Wami.

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

Co potrafi wnieść płyta główna do OC pamięci? Sprawdzamy na przykładzie Z790 APEX i Viper Xtreme 5

Co potrafi wnieść płyta główna do OC pamięci? Sprawdzamy na przykładzie Z790 APEX i Viper Xtreme 5

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyta główna ma znaczenie. Oto co musisz zrobić, by uzyskać wysokie taktowanie pamięci RAM DDR5

 0