Polecane zasilacze - podsumowanie 2018 roku

Polecane zasilacze - podsumowanie 2018 roku

Na rynku zasilaczy komputerowych w 2018 roku nie nastąpiły, jak choćby w przypadku procesorów czy kart graficznych, żadne spektakularne zmiany. W przedziale poniżej 300 zł nadal prym wiodą konstrukcje od SilentiumPC, w okolicach 350-500 zł rządzą Seasonic i Corsair. Generalnie możemy wybierać od tanich jednostek z regulacją grupową po wysokowydajne modele o dużej mocy z konwerterami DC-DC, modularnym okablowaniem, półpasywną pracą układu chłodzenia, a nawet okresem gwarancji powyżej 10 lat. Ale jaki PSU wybrać? Przede wszystkim żaden, który znajduje się na czarnych listach. W perspektywie podwyżek cen energii elektrycznych celowałbym w modele o wysokiej sprawności, najlepiej z certyfikatem 80 PLUS Gold, a takich nie brakuje, więc jest w czym wybierać. Przy czym należy pamiętać, że nie każdy potrzebuje zasilacza za 1000 zł o mocy powyżej 1 kW. Do większości zastosowań wystarczy model o mocy 350-550 W, który zasili zarówno zestawy nowe, jak i te starsze, które są modernizowane. Odpowiedniej jakości i dobrze skrojony zasilacz pozwala na stabilną, a zarazem długą i bezawaryjną pracę. Oczywiście polecam tylko markowe PSU, które cechują się wysoką sprawnością energetyczną, potwierdzoną stosownym certyfikatem sprawności 80 PLUS, najlepiej Gold. Dobrej jakości zasilacz, który został odpowiednio dobrany, może służyć całe lata. Nie wymienia się go tak często jak karty graficzne, tak więc nie bójmy się zainwestować nieco więcej w markową jednostkę z wyższej półki. Poniżej postaram się zaprezentować Wam zasilacze z kilku przedziałów cenowych, wybrane w sposób zgodny z powyżej opisanymi kryteriami. Zazwyczaj to modele, z którymi miałem styczność i jestem pewien, że są godne polecenia, tak więc zaczynajmy.

W perspektywie podwyżek cen energii elektrycznych celowałbym w modele o wysokiej sprawności, najlepiej z certyfikatem 80 PLUS Gold, a takich nie brakuje, więc jest w czym wybierać.

 

Przedział cenowy poniżej 150 zł

W tym przedziale trudno zaszaleć, do kwoty 150 zł kupimy jednostkę klasy podstawowej. Wybierać możemy z najsłabszych serii zasilaczy. Na japońskie kondensatory czy moduły DC-DC nie ma co liczyć, skazani jesteśmy na grupową regulację napięć i chińskie kondensatory (czasami tajwańskie) oraz przedział mocy od 300 W do 500 W, w zależności od producenta. Modele z kablami w oplocie nylonowym w tym przedziale cenowym to już, że tak powiem, wypas. Ponadto możemy liczyć na co najmniej jedno złącze PCI-E oraz niezbyt długie, przymocowane na stałe kable. Wspomniana moc całkowicie wystarczy do zasilenia nowoczesnego komputera z procesorem Intel Pentium czy AMD Athlon 200GE, a nawet klasy Intel Core i5 z zablokowanym mnożnikiem czy AMD Ryzen 2200G/2400G ze zintegrowaną kartą graficzną, jak również z kartą graficzną ze średniej półki z jednym złączem PCI-E 6-pin, pokroju GTX 1050 Ti.

LC-Power LC6350 V2.3

 

Specyfikacja LC-Power LC6350 V2.3:

 • Moc całkowita: 350 W
 • Obciążalność linii 12 V: 300 W
 • Certyfikat 80 PLUS: 80 PLUS Bronze - sprawność >85%
 • Okablowanie: stałe, nylonowy oplot tylko na wiązce głównej
 • Ilość złącz PCI-E: 1
 • Regulacja napięć: DC-DC (3,3 V) + grupowe
 • Kondensatory: Tajwańskie CapXon + Teapo
 • Chłodzenie: aktywne, wentylator 120 mm
 • Gwarancja: 2 lata
 • Zalecana obudowa: Midi Tower lub mniejsza
 • Cena: ok. 130 zł

Test na ITHardware.pl

Wg mnie najlepszym wyborem, tak jak i w zeszłym roku, będzie LC-Power LC6350 V2.3 o mocy 350 W. Dlaczego właśnie ten model? Zacznę od ceny, która wynosi ok. 130 zł. W tej kwocie otrzymujemy tajwańskie kondensatory, konwerter DC-DC dla linii +3,3 V, ładne czarne malowanie oraz wysoką sprawność (powyżej 85%) potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS Bronze. Większość zasilaczy w tej kwocie posiada regulację grupową, chińskie kondensatory i nie zalicza kompletu testów. W zasadzie gdyby nie omawiany PSU, ten przedział cenowy bym zwyczajnie pominął.

 

Najważniejsze cechy: 

 Najwyższa wydajność w cenie poniżej 150 zł

 Tajwańskie kondensatory

 Konwerter DC-DC

 Konkurencyjna cena

Zastosowanie:

 • komputery biurowe
 • komputery media center
 • komputery ze zintegrowaną kartą graficzną 
 • komputery z dedykowaną kartą graficzną bez dodatkowego złącza zasilania oraz procesorem AMD APU/AMD Ryzen 3/Intel Core i5 (z zablokowanym mnożnikiem) lub słabszym
 • komputery z dedykowaną kartą graficzną z dodatkowym złączem zasilania PCI-E 6-pin oraz procesorem AMD APU/AMD Ryzen 3/Intel Core i5 (z zablokowanym mnożnikiem) lub słabszym

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zasilacze - podsumowanie 2018 roku

 0