Premiera AIO MSI MAG Coreliquid 240R i Coreliquid 360R - wydajnie i cicho

Premiera AIO MSI MAG Coreliquid 240R i Coreliquid 360R - wydajnie i cicho

MSI MAG Coreliquid 240R - budowa

Radiator

MSI MAG Coreliquid 240R to kompaktowy układ chłodzenia wodnego AIO o wymiarach radiatora (wys. x szer. x gł.) 274 x 120 x 27 mm, czyli mamy do czynienia z najpopularniejszym rozmiarem. Po zamontowaniu wentylatorów głębokość wzrasta do 52,3 mm (zmierzone), więc nie powinno być kolizji z modułami pamięci RAM, ale to oczywiście zależy od zastosowanej obudowy oraz od tego, czy chłodnica będzie zamontowana na topie czy na froncie. Tę ostatnią wykonano z aluminium, czyli najbardziej popularnego budulca, aczkolwiek ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w radiatorze pompki, a nie jak to zwykle, zaraz nad blokiem (blokopompka).

Test MIS MAG Coreliquid

MSI MAG Coreliquid 240R i Coreliquid 360R

Zalety tego rozwiązania są co najmniej dwie. Po pierwsze powinno być ciszej, po drugie pompka znajduje się w obiegu chłodnej cieczy. Oznacza to, że przez pompę przepływa schłodzona ciecz, dzięki temu wydłuża się jej żywotność. Pozostaje tylko pytanie, czy pompka w takim układzie nie zmniejszy wydajności radiatora, bo przecież będzie blokowała przepływ powietrza z wentylatora(?). Tutaj od razu dopowiem, że AIO jest sprytnie zaprojektowane i pompkę umieszczono tuż pod wirnikiem wentylatora, czyli tam, gdzie i tak praktycznie nie ma przepływu powietrza, więc dobrze widzieć takie świadome postępowanie producenta. Pompka posiada łożysko ceramiczne i 3-fazowy silnik, który pracuje do 4200 obr./min i pobiera 4,08 W.

MSI MAG Coreliquid 240R i Coreliquid 360R

Wentylatory

Za przedmuch powietrza odpowiadają dwa 120-milimetrowe wentylatory z centralnie podświetlanym diodami ARGB wirnikiem. Za przepływ powietrza odpowiada dziewięć łopatek, a wentylatory oferują zwiększone ciśnienie statyczne, czyli są dedykowane do chłodnic. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM i zawiera się w zakresie od 500 do 2000 obr./min. Dzięki zastosowaniu łożyska z podwójną kulką żywotność będzie większa, a praca łożyskowania jest cicha.

Test MIS MAG Coreliquid

Blok wodny

Obudowa bloku ma wymiary 80,57 x 66,82 x 48,58 mm i wykonano ją z tworzywa sztucznego. Blok, jak już wiecie, nie posiada pompki, dzięki czemu jest lżejszy. Najciekawszym rozwiązaniem w tym aspekcie jest obracany top podświetlany diodami ARGB, który możemy dostosować i wypoziomować dokładnie tak, jak tego chcemy i już nigdy logo smoka nie będzie na boku czy do góry nogami. Całość dopełniają oplecione węże zasilające chłodnicę.

Test MIS MAG Coreliquid

Stopa bloku wykonana jest solidnie, aczkolwiek nie została wypolerowana na lustro i nie jest niklowana. Powierzchnia jest równa, przy czym widoczne są drobne ślady obróbki. Stopa bloku ma średnicę ok. 53,8 mm, czyli Ryzeny na AM4 pokrywa niemal na styk (ok. 51 mm po przekątnej). Będąc bardziej wnikliwym stwierdzam, że stopa nie jest idealną płaszczyzną. Na bokach ma delikatnie więcej zebranego materiału, co daje wyższy środek. Powinno to zagwarantować lepszy docisk IHS-a do rdzenia krzemowego procesora. Dobrze, że nie jest to na wzór stożka, bo niektóre modele coolerów na procesorach Intel z cienkim PCB zbyt mocno przeginają laminat, pogarszając kontakt z pinami w sockecie. Tutaj tego problemu nie ma.

Test MIS MAG Coreliquid

Test MIS MAG Coreliquid

Sterowanie podświetlaniem

Sterowanie adresowalnymi diodami ARGB odbywa się w nieco odmienny sposób niż dla systemów RGB. Te ostatnie zasilane i sterowane są z 4-pinowego złącza płyty głównej, zaś ARGB wymaga innego, 3-pinowego złącza. Różnica polega w budowie diody LED ARGB, która ma zintegrowany kontroler, dzięki czemu możemy sterować kolorem podświetlenia tylko jednym przewodem, a w przypadku wielu diod kontrolować każdą indywidualnie, co daje nam bardzo duże możliwości konfiguracji. Całość jest zgodna z systemem MSI Mystic Light. W tej wersji niestety nie otrzymujemy dodatkowego sterownika.

Wyposażenie i montaż

MSI MAG Coreliquid 240R jest kompatybilne z podstawkami Intel: 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1200 / 1366 / 2011(-3) / 2066; AMD: FM1 / FM(+) / AM2(+) / AM3(+) / AM4. Cały zestaw montażowy jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Chłodzenie montuje się sprawnie i szybko, ale po zdjęciu bloku backplate niestety może wypaść z otworów montażowych, więc musimy mieć to na uwadze.

Oprócz radiatora otrzymujemy:

  • zestaw montażowy Intel oraz AMD,
  • pastę termoprzewodzącą,
  • rozgałęźnik typu Y na dwa wentylatory,
  • zasilanie wentylatorów/pompy z Molex,
  • instrukcję obsługi.

Test MIS MAG Coreliquid

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premiera AIO MSI MAG Coreliquid 240R i Coreliquid 360R - wydajnie i cicho

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł