Inter-Tech C-701 Panorama - Analiza wnętrza
Inter-Tech C-701 Panorama to dwukomorowa konstrukcja, z tym że komory są równoległe do siebie. Ma to swoje wady i zalety, obudowa jest niższa, ale i szersza, wszak za płytą główną musimy zmieścić zasilacz. Kosztem PSU zostaje nam 130 mm na chłodzenie CPU, co oczywiście od razu definiuje nam, do jakiego rodzaju chłodzenia ta obudowa jest przeznaczona. Tym bardziej, że obok tacki płyty głównej mamy dodatkowe miejsce na trzy wentylatory lub chłodnice 360 mm. Obudowa posiada wiele przepustów do prowadzenia kabli. Znajdziemy je na górze, dole i boku tacki płyty głównej, niestety bez gumowych przepustów. W centralnej części jest duży otwór ułatwiający montaż stelażu (backplate) dla układu chłodzenia. Wnętrze wygląda sterylnie, a w pełni szklany front i bok dobrze eksponuje wnętrze.
Przestrzeń serwisowa
Przestrzeń serwisowa jest bardzo duża i mierzy ok. 93 mm, co zresztą wymusza wysokość zasilacza minimum 86 mm, tak więc mamy tutaj bardzo dużo miejsca nie tylko na kable. Za płytą główną nad PSU znajduje się tacka stalowa na dyski, od strony frontu mamy z kolei zagłębioną tackę na wentylatory z przestrzenią ok. 68 mm, więc możemy zamontować grube chłodnice lub chłodnicę z wentylatorami od strony serwisowej (o ile przejdą nam węże). Dzięki temu nie kolidują one z chłodnicami na dole i górze, a chłodnice możemy spokojnie zamontować za wentylatorami w części serwisowej. Przestrzeni na kable mamy ok. 93 mm, czyli więcej niż wystarczająco, więc nie przewiduję problemów z domknięciem osłony nawet z wykorzystaniem zasilacza ze stałym okablowaniem.
Montaż dysków
Dla dysków przewidziano miejsca 2x3,5' w specjalnej tacy nad PSU, gdzie zamontujemy jeszcze dwa 2,5' SSD. Producent postarał się wyciszenie "twardzieli" i tackę od środka oklejono kilkumilimetrową pianką szkoda tylko, że nie dodano gumowych tulejek do śrub. Dodatkowo producent dodaje dwie blachy do zamocowania kolejnych dwóch SSD.
System chłodzenia
C-701 Panorama to obudowa, która mimo szklanego frontu, oferuje nam bardzo dobre możliwości wentylacji. Co prawda w zestawie nie otrzymujemy żadnego wentylatora, a maksymalnie możemy zastosować ich do dziewięciu sztuk w rozmiarze 120 mm. Przez specyficzną konstrukcję dwukomorową nie ma co liczyć także na wentylatory 140 mm. Na tacce płyty głównej możemy zamontować maksymalnie wentylatory w układzie 3x120 mm lub chłodnicę w rozmiarze maks. 360 mm. Na topie i na spodzie mamy takie same możliwości, więc globalnie istnieje możliwość zamontowania wentylatorów 9x120 mm i kilku chłodnic 360 mm. Ciekawostka jest to, że na tacy kosz na wentylatory jest tzw. "utopiony", dzięki czemu wentylatory na tacy nie kolidują z kartą graficzną czy wentylatorami chłodnicy na topie, czy spodzie obudowy. Z tyłu obudowy mamy naprawdę wiele przestrzeni, spokojnie zmieścimy tutaj chłodnice o grubości 45 mm np. EK CoolStream Classic PE lub jeszcze grubsze. Możemy także zastosować chłodnicę z wentylatorami w układzie push/pull, bo po prostu mamy na to miejsce.
Z tyłu obudowy raczej nikt nie odważy się zamontować opcjonalnych 2-uch wentylatorów 80 mm, Wam też przypominają się obudowy sprzed 20 lat? Dobrym pomysłem jest zamontowanie trzech sztuk wentylator 120 mm na spodzie obudowy, które będą tłoczyły chłodne powietrze do obudowy i wspomagały prawa fizyki. Jak wspomniałem, Panorama nie oferuje żadnych wentylatorów ani kontrolera obrotów w zestawie. Z jednej strony to dobrze, mamy całkowitą dowolność w budowaniu PC-ta, i z takimi wentylatorami, jakie nam się podobają. Nikt nam niczego narzuca i nie dopłacamy za coś ekstra, czego i tak nie wykorzystamy, a w przypadku tak przeszklonej obudowy jeden styl jest obligatoryjny.
W obudowie pomieścimy karty graficzne o długości do 370 mm oraz wieżowe chłodzenia powietrzem o wysokości do 130 mm, cóż jest obudowa pod AIO czy customową pętlę LC. Możliwości wentylacji/chłodzenia oceniam jako bardzo dobre i adekwatne do rozmiarów.
Czy pozycja chłodzenia AIO w obudowie ma znaczenie? Push, pull i push/pull
Wszystkie otwory wentylacyjne, oprócz tych z tyłu, posiadają filtr przeciwkurzowy mocowany na magnesowej taśmie, dzięki czemu łatwo zadbać o higienę naszego komputera.
Grubość zastosowanej blachy wynosi wg moich pomiarów to 0,7 mm, a przegroda serwisowa to ok. 68 mm przestrzeni na kable oraz ok. 93 mm w miejscu montażowym PSU. Konstrukcja jest sztywna i stabilna, a całość solidnie wykonana.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja przeszklonej obudowy Inter-Tech Panorama