Test SMX Okame M2 850 W. Takiego zasilacza taniej nie kupisz

Test SMX Okame M2 850 W. Takiego zasilacza taniej nie kupisz

SMX Okame M2 850 W - Analiza wnętrza

Za chło­dze­nie elektroniki od­po­wia­da 120-milimetrowy wentylator z łożyskiem z HDB. Jego maksymalne obroty ustalono na 2000 obr./min. Niestety nie wiadomo, kto jest jego producentem OEM.

SMX Okame M2 850 W to analogowa platforma, której producentem jest sprawdzony OEM SAMA, tę samą platformę po modyfikacjach wykorzystuje inna polska marka, ENDORFY w modelu Supremo FM5. To dobra informacja, ponieważ platforma jest sprawdzona, bezpieczna i ma spore możliwości.  

SMX Okame M2 850 W korzysta z topologii pełnego mostka, układu rezonansowego LLC, synchronicznego prostownika i przetwornic DC-DC. Do chłodzenia mamy kilka radiatorów. Największy odbiera ciepło z elementów sekcji APFC, kolejny chłodzi mostek prostowniczy i oba są anodowane na czarny kolor. Tranzystory kluczujące znajdują się na osobnej pionowej PCB, która ma nawiercone otwory, by lepiej odbierać ciepło z MOSFET-ów. Kolejna blaszka wspomaga chłodzenie tranzystorów sekcji prostowania. Rozmieszczenie elementów sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza.

Kondensator wysokonapięciowy APFC jest umieszczony centralnie, obok niego znajduje się sekcja kluczowania. Czyli układ elektroniki jest nieco inny niż w typowych zasilaczach, tutaj OEM SAMA wzorował się na jednostkach Super Flower (np. zasilacze EVGA). Pozostałe elementy są bez zmian i przy lewej stronie znajduje się filtr EMI, a jego pierwsza część zaczyna się na wtyku zasilania. Drugą część filtra znajdziemy na głównym laminacie po lewej stronie, gdzie umieszczono kolejne kondensatory Cx i Cy oraz drugą cewkę. Warystor natomiast znajdziemy w samym rogu za mostkiem prostowniczym.

Wyżej widzimy radiator sekcji APFC oraz cewkę korekcji mocy. Dalej mamy obwód 5 Vsb, w środku jak wspominałem kondensator APFC i w końcu elementy układu rezonansowego. Z lewej strony głównego transformatora widać sekcję kluczowania w topologii pełnego mostu, z prawej strony tranzystory sekcji synchronicznego prostownika i niewielkie radiatory. W ich okolicy znajdziemy baterię kondensatorów aluminiowo-polimerowych i elektrolitycznych. W stronę panelu złącz okablowania widać laminat z konwerterami DC-DC, a przy samej krawędzi prawej strony obwód drukowany, zawierający złącza modularnego okablowania, który jest połączony spoiwem lutowniczym z głównym laminatem - znajdziemy na nim dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe. To sprawdzony projekt, co potwierdza pięcioletni okres gwarancyjny.

 Najlepszy zasilacz za 1000 zł? Test FSP Hydro Ti PRO 1000W

Jakość lutowania jest dobra i oceniam ją na 4,5 w sześciostopniowej skali. Jest kilka miejsc, gdzie widoczne są pozostałości topnika.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SMX Okame M2 850 W. Takiego zasilacza taniej nie kupisz

 0