Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

Testy i posumowanie

Jak widzieliście jakość lutowania pozostawia sporo do życzenia, postanowiliśmy przy wsparciu Daniela Rakowieckiego poprawić lutowanie i ogólną jakość połączenia lutowniczego przewodów do konektorów złącza 12VHPWR i sprawdziliśmy, czy ma to jakikolwiek wpływ na rozkład płynących prądów poszczególnymi przewodami oraz temperaturę złącza.

Poniżej materiał Daniela Rakowieckiego 

Po przeprowadzonych testach przed i po lutowaniu, nie widać znaczącej poprawy. Płynące prądy na poszczególnych kablach są podobne, a różnica sprowadza się do wartości dziesiętnych i tak naprawdę marginalnych. Termowizja z kolei ukazuje niewielki wzrost temperatury wtyczki od strony coolera o 2 st. C i powyżej 60 st. C od strony backplate. Aczkolwiek w tym przypadku duży wpływ miała wyższa temperatura karty graficznej (szczególnie ciepło wydostające się spod blackplate ponad 70 st. C), spowodowana dłuższym obciążeniem. Cały materiał z testem znajdziecie na naszym kanale Youtube poniżej.

Poniżej nasz materiał z testami

Konkluzje 

Razem z Danielem zgadzamy się co do słabej jakości lutowania przewodów do złącza, co prawda idealne polutowanie z chirurgiczną precyzją Daniela niewiele zmieniło w rozkładzie płynących prądów czy temperaturze złącza, jednakże musimy mieć na uwadze, że w perspektywie czasu słabej jakości połączenie lub nawet jego brak, może mieć negatywne skutki jak zwiększenie się rezystancji połączenia, straty energii na złączu i wydzielanie się wyższej temperatury złącza - finału się domyślcie. Poza tym złącze nie powodowało żadnych problemów nawet po zwiększeniu limitu mocy do 133%. 

Kabel PCI-E do zasilacza czy adapter?

Nie omieszkałem sprawdzić też kabla 12VHPWR oferowanego przez be quiet! (o nim będzie osobny wpis), okazuje się, że przy takim samym poborze mocy przez RTX 4090 (odczyt z MSI Kombustor, HWInfo), kablami przed samą kartą graficzną zanotowałem o 2 A mniejszy prąd, co potwierdzają wskazania watomierza, a przekłada się to na ok. 18 W do ok. 25 W mocy traconej poprzez używanie adaptera od NVIDII. Zatem jeśli masz RTX 4090 pomyśl nad dokupieniem odpowiedniego kabla 12VHPWR (wyłącznie od dostawcy zasilacza) lub zasilacz, który posiada już odpowiedni kabel.

Stanowisko NVIDII

No i pamiętajcie NVIDIA na ten czas nie potwierdza problemów ze złączem, a główną przyczynę widzi w złym użytkowaniu, a dokładnie nieprawidłowym dociskaniu złącza adaptera do karty graficznej oraz nadmierne wyginanie przewodów blisko złącza. Czy to Twoja, nasza wina? I tak i nie. Złącze z 12VHPWR 16-pin zawsze będzie stawiało większy opór przy podłączaniu niż PCI-E 8-pin, a pamiętajmy, że mamy tutaj mniejsze piny, tolerancja luzu jest mniejsza i jest ciężej wpiąć wtyczkę. Nie wykluczam i takich sytuacji  i winy użytkownika, jest to mocno prawdopodobne, ale samo złącze pozostawia wiele do życzenia, więc sytuacja jest trudna do jednoznacznej oceny. Co nie zmienia faktu, że w produkcję za 10k PLN takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

 0