Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

Stopione złącze w RTX 4090? - To twoja wina, ale czy na pewno?

Od premiery kart graficznych NVIDII RTX 4090, słyszymy bardzo wiele zgłoszeń użytkowników z całego świata o problemach z topiącymi się złączami zasilającymi kartę graficzną RTX 4090. Na naszym portalu znajdziecie bardzo wiele doniesień z zagranicznych portali o przegrzewających się złączach powodujący przeciążenie konektora oraz wynikające z tego przegrzanie i finalnie stopienie wtyczki i złącza w karcie graficznej. Opinii i przyczyn jest bardzo wiele, jedną z nich to niedostateczne dociśnięcie wtyczki przez użytkowników (takie ma stanowisko NVIDIA), co zgadzam się słaby kontakt konektorów powoduje zwiększenie rezystancji złącza, finalnie przegrzewanie się. RTX 4090 potrafi pobrać nawet ponad 550 W samymi kablami adaptera PCI-E 5.0 12VHPWR, ale jak zobaczycie później to dedykowanym kablem z zasilacza trochę mniej, a to możecie zobaczyć na naszym materiale wideo oraz w poradniku "Jaki zasilacz do RTX 4090". Na wideo doskonale widać, że prądy płynące przez przewody przekraczają 45 A, a to bardzo duże wartości.

Powiązane informacje:

Niestety nie jest najlepiej, po rozebraniu złącza adaptera 12VHPWR widać dużą niedokładność lutowania, a nawet powiedziałbym elektroniczną niechlujność, co w przypadku karty graficznej za ok. 10-11k PLN nie powinno mieć miejsca.

Tym razem sami postanowiliśmy rozebrać jeden z adapterów 12VHPWR od RTX 4090 (nie ważne, jaki producent wszystkie są od NVIDII),  przeanalizowaliśmy budowę oraz jakość wykonania adaptera, pomierzyliśmy prądy na każdym przewodzie oraz sprawdziliśmy temperatury na kamerze termowizyjnej. Niestety nie jest najlepiej, po rozebraniu złącza widać dużą niedokładność lutowania, a nawet powiedziałbym elektroniczną niechlujność co w przypadku karty graficznej za ok. 10-11k PLN nie powinno mieć miejsca. Pomiary na kablach zasilających jasno wskazują przekroczenia płynącego natężenia prądu powyżej specyfikacji konektora, które wynosi 9,2 A (więcej o złączu 12VHPWR i ATX 3.0 znajdziesz tutaj). Mamy swoją teorię i koncepcję poprawienia jakości adapterów dostarczanych przez NVIDIĘ, jednakże z powodu niewystarczającej jakości sprzętu warsztatowego zwróciliśmy się do najlepszego elektronika na polskim Youtube - Daniela Rakowieckiego (link do kanału Daniela). Na kolejnych stronach znajdziecie analizę oraz linki do wspólnych filmów na naszych kanałach YT.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stopione złącze w RTX 4090? - Rozbieramy, i analizujemy problem ze słynnym youtuberem

 0