Tenda 4G07 - test taniego domowego routera LTE. Nie warto przepłacać?

Tenda 4G07 - test taniego domowego routera LTE. Nie warto przepłacać?

Tenda 4G07 - test taniego domowego routera LTE. Nie warto przepłacać?

Dawno już nie mieliśmy okazji testować routera LTE czy jak kto woli 4G, więc pora nadrobić zaległości. Tym bardziej że jest ku temu dobra okazja, ponieważ Tenda wprowadziła na rynek swój najnowszy sprzęt tego typu, a mianowicie 4G07, który jest jednocześnie jednym z najtańszych na rynku (ok. 250 zł). Warto więc sprawdzić, jak taki budżetowy sprzęt spisuje się w praktyce i czy jest to dobra opcja dla użytkowników, którzy nie mają dostępu do szerokopasmowego internetu lub innych alternatywnych rozwiązań. Z racji tego, że w zasięgu sieci LTE znajdują się już niemal wszyscy mieszkańcy naszego kraju, a przynajmniej tak twierdzą operatorzy, tego typu router może być wybawieniem, szczególnie w obliczu coraz wyższych prędkości łączności komórkowej i możliwości wykupienia pakietu bez limitu danych. Co takiego konkretnie ma więc do zaoferowania Tenda 4G07?

Tenda wprowadziła na rynek swój najnowszy router LTE, a mianowicie 4G07, który jest jednocześnie jednym z najtańszych na rynku.

Tenda 4G07 to router klasy AC1200, który dystrybuuje bezprzewodowe sieci w dwóch pasmach: 2,4 GHz (z prędkością do 300 Mb/s) i 5 GHz (z szybkością do 867 Mb/s). Producent chwali się możliwością połączenia 64 urządzeń, a router obsługuje też MU-MIMO, ale tylko w wersji 2x2, co oznaczać będzie, że jednoczesna obsługa wielu klientów raczej nie będzie mocną stroną tego modelu. Nie zabrakło za to technologii kształtowania wiązki (Beamforming), która wykorzystywana jest do kierunkowej transmisji oraz odbioru sygnału, poprawiając łączność urządzeń z routerem. Jeśli zaś chodzi o wsparcie dla internetu mobilnego, to Tenda 4G07 wspiera dość podstawowy standard LTE CAT.4, co pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s i wysyłania 50 Mb/s. Może nie są to imponujące parametry, ale w pełni powinny wystarczyć do codziennego użytkowania, w tym streamowania filmów w rozdzielczości 4K z HDR na Netflixie. 

Specyfikacja Tenda 4G07

Standard sieci: IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz;
IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Anteny  2 odkręcane anteny 4G LTE (SMA) i 2 wewnętrzne Wi-Fi
Prędkość transmisji (teoretyczna): Wi-Fi: 300 Mb/s w paśmie 2,4GHz, 867 Mb/s w paśmie 5GHz;
LTE CAT.4: Pobieranie 150 Mb/s, wysyłanie 50 Mb/s
Szerokość kanałów
Wi-Fi:
20/40/80 MHz
Szyfrowanie: 64/128-bit: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2; WPS
Standardy 3G/4G FDD LTE,TDD-LTE,WCDMA,GSM
Protokoły: IPv4 i IPv6
Interfejsy 1 × 10/100 Mbps LAN/WAN Port
1 × 10/100 Mbps LAN Port
1 × mini-SIM Card Slot
Przyciski: WPS/Reset/Restart, Wi-Fi On/Off, Zasilanie On/Off
Wymiary i waga: 185*126*60mm, ok. 350 gramów
Zarządzanie: Kontrola zarządzaniem lokalnym, kontrola przez aplikację (LAN)
Przekierowanie portów: ALG, Serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ
Funkcje zaawansowane: APP/Local/remote management;
Kontrola rodzicielska;
Virtual Server(UPnP/DMZ/Port Forwarding);
DDNS(DynDns, 88ip);
Firewall;
QOS;
IPV4/IPV6;
TR069
VPN: PPTP Client/L2TP Client/PPTP Server
Cena: 259 zł

Tenda, tradycyjnie już, nie zdradza co kryje się dokładnie pod maską routera, ale udało nam się ustalić, że sercem routera jest 28 nkm SoC Realtek RTL8197F pracujący z częstotliwością taktowania 1 GHz. Nie jest to może najmocniejsza jednostka, ale trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z budżetowym produktem. Co ciekawe jednak, 4G07 nie posiada żadnych zewnętrznych anten Wi-Fi, a jedynie dwie wewnętrzne - te widoczne na zdjęciach służą jedynie do obsługi sieci LTE. Poza tym, zastosowane tu złącza WAN i LAN wspierają standard jedynie Fast Ethernet, czyli 100 Mb/s, co jest o tyle rozczarowujące, że wydawało się, że gigabitowe złącza są już standardem nawet w najtańszych modelach routerów. Z drugiej strony, mając na uwadze zastosowanie i grupę docelową tego urządzenia, raczej nie będzie stanowić to istotnego problemu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda 4G07 - test taniego domowego routera LTE. Nie warto przepłacać?

 0