Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Tenda Nova MW12 - siła sygnału, testy wydajności i pobór energii

Siła sygnału

Nasze testy przeprowadzane są w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2, a do pokrycia takiego obszaru wystarcza już pojedyncza jednostka i to zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Co więcej, brak jakichkolwiek zewnętrznych anten nie przekłada się tu w żadnej mierze na słabsze wyniki, bo te nie odbiegają od tego, co oferują konstrukcje wyposażone w 6 zewnętrznych anten, co z kolei świetnie pokazuje, że liczy się jakość, a nie ilość. Z drugiej strony nie mieliśmy okazji sprawdzić routerów na większej powierzchni, gdzie tradycyjne modele z zewnętrznymi antenami mogą zyskiwać przewagę, ale biorąc pod uwagę, że w przypadku Nova MW12 otrzymujemy aż 3 jednostki, to taki zestaw zapewne i tak wyszedłby z takiego pojedynku zwycięsko. Biorąc pod uwagę jak pojedyncza jednostka poradziła sobie w naszym mieszkaniu, nie mamy wątpliwości, że wykorzystanie dodatkowych satelitów przełoży się na mocny i bardzo stabilny sygnał w obrębie nawet większych piętrowych domów, do których takie zestawy Mesh są stworzone. W zapewnienia producenta o efektywnym pokryciu do 500 m2 śmiemy wątpić i spodziewamy się raczej realnego pokrycia do 300 m2, a przy zachowaniu wysokiej wydajności do 200 m2, co jak na polskie warunki i tak wydaje się wystarczające dla zdecydowanej większości domów. Warto też pamiętać, że w razie potrzeby możemy dokupić kolejne satelity (choć szkoda, że na naszym rynku nie możemy nabyć pojedynczych sztuk). 

Tenda Nova MW12

Pasmo 2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -25 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -39 dBm  -44 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -50 dBm  -58 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -44 dBm  -50 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -52 dBm  -63 dBm 

Wydajność WAN/LAN

Testy przepustowości interfejsów WAN i LAN także wypadły zgodnie z oczekiwaniami i pod tym względem trudno cokolwiek zarzucić MW12. Sprzęt wykorzystuje też niemal pełen potencjał gigabitowych złączy Ethernet, a jeszcze lepsze rezultaty odnotowujemy w przypadku WAN. Nie ma więc obaw, że zastosowane przez producenta porty stanowić będą wąskie gardło, dławiąc dostarczany nam przez operatora Internet, a świetnie sprawdzą się też w ramach wewnętrznych przewodowych sieci, gdzie docenimy, że każda satelita posiada 3 porty LAN. 

Wydajność sieci bezprzewodowej (LAN - Wi-Fi)

W przypadku testów połączeń bezprzewodowych jesteśmy bardziej ograniczeni w porównaniu z tradycyjnymi routerami, a to ze względu na automatyzm wszelkich mechanizmów odpowiedzialnych za pracę urządzenia. Co prawda na sprzęcie można wymusić pracę w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz (choć wymaga to pewnego wysiłku), ale nie rozwiązuje to innych problemów i nie byliśmy w stanie samodzielnie ustawić kanału i innych parametrów. Co więcej, skaner sieci Wi-Fi potwierdza, że Nova MW12 oprócz rozpraszania sieci 2,4 GHz i 5 GHz rzeczywiście zapewnia jeszcze trzecie pasmo (5 GHz), które służy za łącze dosyłowe do komunikacji satelitów między sobą (tzw. backhaul). Ponadto sprawdzając realną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy (które w miastach jest naprawdę duże), dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były o różnych porach dnia (i nocy). W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, ale wyniki uzyskiwane przez was mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Jeśli zaś chodzi o samą procedurę testową, to laptop posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową Asus PCE-AC88 robił za klienta. Testy wydajności przeprowadzaliśmy z wykorzystaniem jednego satelity, a wyniki są lepsze od tego, czego spodziewaliśmy się po takim zestawie. 

Kopiowanie plików pomiędzy urządzeniami w sieci Wi-Fi z bliskiej odległości (Wi-Fi - Wi-Fi)

Sprawdziliśmy też, jak wypada prędkość kopiowania (1 GB plik) w sieci Wi-Fi (oba urządzenia korzystają z sieci bezprzewodowej) z wykorzystaniem protokołu FTP. W tym celu wykorzystaliśmy dwie wydajne karty sieciowe, czyli Asus PCE-AC88 oraz Asus PCE-AX58BT. W testach 2,4 GHz - 5 GHz to właśnie klient korzystający z karty PCE-AC88 podłączony był do sieci o niższej częstotliwości. Nova MW12 po raz kolejny udowadnia, że wydajność to jego mocna strona. Warto podkreślić, że obecność łącza dosyłowego przekłada się na bardzo dobre rezultaty w przypadku komunikacji jednostek między sobą w ramach sieci Mesh. 

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że 3 nieustannie pracujące urządzenia mocno zwiększą rachunek za prąd - jeden router Nova MW12 pobiera w stanie spoczynku ok. 2,51 W, a jeśli zmusimy go do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 5,4 W. Jeśli pomnożymy to przez 3, to koszt pracy takiego zestawu zamknie się w ciągu roku w kwocie poniżej 100 zł. Standardowy pojedynczy router wygeneruje samodzielnie więcej niż połowę tej kwoty.

Roaming i obciążenie

Istotną kwestią w ramach systemów Mesh jest także sprawnie działający roaming. Zastosowany przez Tendę mechanizm w trakcie naszych testów (trzeba jednak zaznaczyć, że na relatywnie małej przestrzeni) spisywał się bez zarzutu, automatycznie przełączając nas do najbliższej jednostki i na lepsze w danej sytuacji pasmo. MW12 całkiem nieźle radzi sobie też z pracą pod obciążeniem, gdyż spadek wydajności przy większej liczbie aktywnych klientów jest relatywnie nieduży. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

 0