Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Tenda Nova MW12 - test  zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Testujemy system Mesh Wi-Fi od Tendy, czyli Nova MW12, który został zaprojektowany z myślą o użytkownikach poszukujących prostego w obsłudze, ale jednocześnie wydajnego sprzętu sieciowego (np. pod światłowód) do domu, szczególnie o większej powierzchni. Producent chwali się, że za sprawą trójzakresowej konstrukcji i wydajnych podzespołów MW12 jest w stanie pokryć do 500 m kwadratowych, zapewniając przy tym świetne prędkości. Przyszła więc pora na weryfikację, Nova MW12 wleciało na mój warsztat, więc mogę poddać zestaw licznym testom, które ujawnią jego prawdziwą naturę. Sprawdzę także, jak wypada na tle konkurencji oraz poprzednich zestawów Mesh Wi-Fi od Tendy, które mieliśmy okazję testować. Jeśli więc jesteście ciekawi, co potrafi ten sprzęt i czy sprawdzi się w waszym domu, to dobrze trafiliście.   

Testujemy system Tenda Nova MW12 czyli zestaw Mesh, który został zaprojektowany z myślą o użytkownikach poszukujących prostego w obsłudze, ale jednocześnie wydajnego sprzętu sieciowego.

Tenda Nova MW12 - test  zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Tenda Nova MW12 można kupić w ramach zestawów składających się z dwóch lub trzech urządzeń, gdzie jedno robi za jednostkę centralną, a pozostałe za swoiste satelity. Oczywiście takie systemy Mesh Wi-Fi można łatwo rozbudowywać, dokupując kolejne jednostki (całość jest kompatybilna ze wszystkimi modelami rodziny Nova). Każda to z nich to pełnoprawny trójpasmowy router klasy AC2100, co oznacza, że osiąga prędkości dochodzące łącznie do 2,1 Gb/s - do 866 Mb/s w 5 GHz-1, 866 Mb/s w 5 GHz-2 i 300 Mb/s w 2,4 GHz. Druga z sieci 5 GHz robi za dedykowany backhaul do komunikacji między routerami, ale znajdziemy tu także tryb Tryb Auto-turbo backhaul, gdzie wszystkie trzy pasma wykorzystywane są jako backhaul, aby wyeliminować opóźnienie podczas jednoczesnego strumieniowania z wielu urządzeń. 

Jest to najwyższy model w ramach technologii Wi-Fi 5, a jeśli chcemy przesiąść się na Wi-Fi 6, to musimy zdecydować się na zestaw z serii MX/EX. Nie da się jednak ukryć, że prędkości oferowane przez MW12 wydają się wystarczające dla większości, nawet wymagających użytkowników (choć Wi-Fi 6 to nie tylko szybsze transfery). Producent chwali się ponadto, że MW12 posiada dedykowany moduł WLAN 5 GHz wyposażony we wbudowany wzmacniacz sygnału, co przełożyć ma się na silniejszy i bardziej stabilny zasięg Wi-Fi. Co więcej, system potrafi obsłużyć nawet do 100 urządzeń bezprzewodowych w sieci, a nie zabrakło także funkcji QoS. Całości dopełniać ma zaś wyjątkowo prosta i intuicyjna konfiguracja, z którą poradzą sobie nawet najwięksi laicy i zdalna kontrola przez aplikację. 

Tenda Nova MW12 - test  zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

Jakie są zatem zalety sieci Mesh? Jako że wszystkie urządzenia pracują w tej samej sieci, możemy przemieszczać się po całym domu bez przełączania się między nimi i bez utraty połączenia (tzw. roaming). Nie musimy się też obawiać uciążliwego okablowania, ponieważ przewód z internetem podłączamy tylko do centralnego routera, a pozostałe jednostki potrzebują jedynie zasilania. Technologia ta jest „inteligentna”, co oznacza, że po bardzo prostej wstępnej konfiguracji możemy zapomnieć o istnieniu takiego zestawu, gdyż system automatycznie ustala optymalną trasę komunikacji pomiędzy hostami. Wspominaliśmy już także o innej zalecie, czyli elastyczności, która pozwala dowolnie umieszczać jednostki Mesh (w tym przypadku do 12 satelitów) w domu, tworząc sieć według swoich wymagań i w razie czego rozszerzyć zestaw o kolejne urządzenia Nova. Nie bez znaczenia jest także stylowy design routerów - mamy rozmieścić te urządzenia w całym domu, więc muszą się jakoś prezentować i na szczęście MW12 nie musimy chować po kątach. Mesh ma jednak swoją cenę i to całkiem wysoką, ale zestaw Tendy i tak wypada pod tym względem bardzo atrakcyjnie, gdyż dwupak kupimy za ok. 550 zł, a trójpak za ok. 800 zł. Pytanie tylko, czy będzie to dobra inwestycja? Przekonajmy się…

Specyfikacja Tenda Noca MW12

Tenda Nova MW12 wyposażona jest w bliżej nieokreślony procesor o częstotliwości taktowania 900 MHz i 256 MB pamięci operacyjnej. Wewnątrz umieszczono także 4 anteny na jednostkę, a całości dopełniają po trzy gigabitowe porty Ethernet i jedno złącze zasilające (szkoda, że Tenda nie zdecydowała się na USB typu C w tym celu, co zwiększyłoby elastyczność podłączenia urządzeń). Zestaw zapewnia wsparcie praktycznie dla wszystkich nowoczesnych standardów sieciowych, w tym 802.11ac Wave 2, a nie zabrakło również implementacji 2x2 MU-MIMO. Jeśli zaś chodzi o maksymalne przepustowości sieci Wi-Fi, to sprzęt zapewnia 300 Mb/s dla pasma 2,4 GHz oraz 867 Mb/s dla 5 GHz. 

Procesor: 900 MHz
RAM: 256 MB
Standard sieci: IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz;
IEEE 802.11 n/g/b 2,4 GHz
Anteny  wewnętrzne, 4 na jednostkę
Prędkość transmisji: 5 GHz-1: 867 Mbps (802.11ac) + 5 GHz-2: 867 Mbps(dedykowany backhaul)
2,4 GHz: 300 Mbps (802.11ac)
Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego: WPA-PSK/WPA2-PSK
Porty: 2 x RJ45 LAN (1000 Mbps);
1 x RJ45 LAN/WAN (1000 Mbps)
Przyciski: Reset/Restart
Wymiary: 100 x 100 x 100 mm (215 mm z antenami)
Zarządzanie: Kontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
Serwery wirtualne: Port Forwarding , UPnP, DMZ
Funkcje zaawansowane: Dedicated Backhaul
Turbo Backhaul Mode
Fast Roaming
Smart QoS (Gaming, Video & Audio, Download)
Support App management and Remote management
Guest Network
Auto-sensing internet connection
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda Nova MW12 - test zestawu Mesh Wi-Fi klasy AC2100. Wysoka wydajność w dobrej cenie?

 0