Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

Test płyty głównej ASRock Z790 Steel Legend WiFi: konkluzje

W testach wydajności płyta ASRock Z790 Steel Legend WiFi wypadła bez zarzutu, włączając w to osiągi CPU z aktywnymi limitami mocy. Mając na względzie, że Z790 PG Lightning/D4 tego samego producenta prezentuje się przeciętnie w tym aspekcie, jest to zaskoczenie na plus i wynika to ze zdecydowanie łagodniejszego zarządzania napięciem rdzeni przy ustawieniach automatycznych przez dzisiejszą bohaterkę - to poziom na równi z GIGABYTE Z790 AORUS ELITE AX, a więc dotychczasową liderką w tej kwestii. Przechodząc do OC, nawet przy najwyższym profilu LLC pojawiają się delikatne spadki napięcia pod obciążeniem, przez co udało się osiągnąć 5400/4400 MHz, odpowiednio dla dużych i małych rdzeni, tj. o 100 MHz niższe zegary od najlepszych konstrukcji. Różnice są więc minimalne i bez trudu można skorygować tę niedogodność, podbijając woltaż o ok. 0,025 V. Z kolei pamięć DDR5 byłem w stanie przyspieszyć do 7000 MHz, co jest solidnym rezultatem i warto tu dodać, że podczas optymalizacji parametrów RAM nie natknąłem się na żadne problemy. Temperatury sekcji zasilania nie należą do najniższych w stawce, gdyż są o ok. 10 °C wyższe od Z790 AORUS ELITE AX, ale w dalszym ciągu warunki termiczne określam jako bardzo dobre. Natomiast czas uruchamiania mógłby być krótszy, gdyż 18 s to co prawda nie jest zły wynik, ale jak pokazał GIGABYTE, da się to zrobić wyraźnie lepiej.

Z790 Steel Legend WiFi to model, który ma pewne niedociągnięcia, ale nie zmienia to faktu, że jest to bardzo funkcjonalna płyta, która dobrze spisuje się na co dzień.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

 Test ASRock X670E Steel Legend. Płyta, która nie wyczyści Wam portfela

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Co do wyposażenia fabrycznego, ciekawym dodatkiem jest przykręcana do PCB płyty podpórka karty graficznej, czyli rzecz przydatna w obecnych czasach, szczególnie gdy producent akceleratora nie dołącza swojej w zestawie, bądź chcemy, aby element ten był mniej widoczny. W temacie specyfikacji na plus odnotować należy efektywnie cztery złącza M.2, w tym jedno w standardzie PCIe 5.0, aż osiem portów SATA, slot karty graficznej także zgodny z PCIe 5.0, Wi-Fi 6E i LAN 2,5 Gb/s oraz szybkie porty USB 3.2 Gen 2x2 i USB 3.2 Gen 2. Aczkolwiek szkoda, że zabrakło audio na lepszym kodeku niż ALC897, a poza tym można wskazać kilka niedociągnięć konstrukcyjnych: niefortunne umiejscowienie jednego gniazda wentylatorów, tylko połowę SATA zamontowanych kątowo, brak opcji awaryjnego wgrywania BIOS-u, brak radiatora dla jednego M.2 i za dużo USB 3.2 Gen 1 na panelu I/O (kosztem szybszych portów). Nie zmienia to jednak faktu, że Z790 Steel Legend WiFi to bardzo funkcjonalny produkt, który naprawdę dobrze spisuje się w praktyce. A skoro jesteśmy przy codziennym użytkowaniu, do zalet zaliczyć mogę również duży radiator dla złącz M.2 znajdujących się najbliżej gniazda procesora, który przyda się przy gorących dyskach, oraz nienaganną kontrolę nad wentylatorami.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Na zakończenie pozostało odpowiedzieć, jak testowany sprzęt wypada w porównaniu do Z790 AORUS ELITE AX. Wyposażenie fabryczne jest po stronie ASRocka, z uwagi na wspomnianą podpórkę, podobnie jak specyfikacja, ze względu na dwa porty SATA więcej i złącze M.2 kompatybilne z PCIe 5.0. Użytkowo GIGABYTE wyróżnia się nieco niższym poborem energii i krótszym czasem bootowania, ale z drugiej strony w kwestii optymalizacji parametrów RAM dużo pewniejszą konstrukcją jest Z790 Steel Legend WiFi, co wg mnie może mieć znaczenie dla niektórych nabywców. Jeżeli zaś chodzi o inne aspekty, Z790 AORUS ELITE AX może się pochwalić radiatorami dla wszystkich M.2, fizycznymi przyciskami Reset i Clear CMOS oraz opcją awaryjnego wgrywania BIOS-u, których cech ASRock nie posiada. Reasumując, patrząc na sprawę całościowo, jedna i druga płyta ma swoje zalety oraz wady i należy na dobrą sprawę postawić pomiędzy nimi znak równości. Przy czym dużo będzie zależeć od ceny recenzowanego modelu, który w chwili pisania materiału był niedostępny, ale patrząc na kwoty w cennikach sprzed wyczerpania zapasów, jest szansa na koszt ~1400 zł (tj. podobny do rywala). I jeżeli za tyle będzie za jakiś czas do kupienia, to jak najbardziej będzie warto go rozważyć. Nota końcowa to cztery gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienie rekomendacja, na które omawiana konstrukcja po prostu zasłużyła.

 

ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Ocena płyty głównej ASRock Z790 Steel Legend WiFiOcena płyty głównej ASRock Z790 Steel Legend WiFi

ASRock Z790 Steel Legend WiFi - opinia

ASRock Z790 Steel Legend WiFi - plusy

  • Karty sieciowe LAN 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 6E
  • Cztery złącza M.2 w standardzie PCIe 4.0 i piąte zgodne z PCIe 5.0
  • Aż osiem portów SATA, z czego wszystkie obsługiwane przez chipset
  • PCIe 5.0 dla slotu karty graficznej
  • Solidny radiator dla pierwszego złącza M.2
  • Obecność wyjść obrazu DisplayPort oraz HDMI
  • Bardzo dobre wyniki testów rzeczywistych
  • Fabryczne napięcie CPU na doskonałym poziomie
  • Mocna i przyzwoicie chłodzona sekcja zasilania
  • Solidne możliwości podkręcania pamięci RAM
  • PWM/DC dla niemal wszystkich złączy wentylatorów i dobrze działający tryb półpasywny
  • Podpórka dla karty graficznej w zestawie

ASRock Z790 Steel Legend WiFi - minusy

  • Przydałoby się więcej USB szybszych niż 3.2 Gen 1 na panelu I/O
  • Nawet najwyższy profil LLC nie neutralizuje spadków napięcia pod obciążeniem
  • Jedno gniazdo wentylatora można było lepiej umiejscowić
  • Tylko połowa portów SATA jest zamontowana kątowo
  • Brak opcji BIOS Flashback i radiatora dla jednego złącza M.2
  • Czas uruchamiania mógłby być krótszy
  • Zintegrowane audio nieadekwatne dla tej półki cenowej
  • Brak wyświetlacza kodów POST

Cena ASRock Z790 Steel Legend WiFi (na dzień publikacji): b.d.

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

 0