Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

Test płyty głównej ASRock Z790 Steel Legend WiFi: budowa

Recenzowana ASRock Z790 Steel Legend WiFi bazuje na laminacie o wymiarach zgodnych ze standardem ATX, więc nie będzie kłopotu z montażem w obudowach, w których zmieszczenie konstrukcji E-ATX byłoby niemożliwe. W temacie kolorystyki dominują barwy szara i czarna, co dotyczy zarówno laminatu, jak i radiatorów. Rzecz jasna nie zabrakło diod LED z RGB, uplasowanych przy mostku południowym oraz panelu I/O. Zachowaniem iluminacji możemy sterować z użyciem programu ASRock Polychrome RGB.

Do dyspozycji nabywcy jest siedem 4-pinowych złączy wentylatorów. Odnośnie ich rozmieszczenia, warto zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do gniazda w okolicy socketu CPU może być utrudniony po złożeniu zestawu. Wszystkie - poza podstawowym dla procesora "CPU_FAN1" - udostępniają kontrolę obrotów w trybie PWM oraz napięciowym (DC). W praktyce nie ma żadnych problemów, aby osiągnąć konfigurację półpasywną i w tym celu możemy albo ręcznie ustawić szybkość na 0%, albo skorzystać z dedykowanej opcji Allow Fan Stop, która wchodzi do gry, kiedy temperatura spada poniżej pierwszego progu (Temperature 1). Jeżeli chcecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda od strony UEFI, to zapraszam do następnej strony, na której odnajdziecie zrzuty ekranu. Co do obciążalności, dla "CPU_FAN1" wynosi 1 A (12 W), a dla pozostałych po 2 A (24 W).

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Wszystkie radiatory zostały przymocowane z wykorzystaniem śrubek, co jest dobrym posunięciem. Poza większą trwałością materiału, taki sposób instalacji to też szybszy oraz zdecydowanie łatwiejszy demontaż, co zaoszczędzi nerwów potencjalnemu nabywcy. Pod tym względem plus dla inżynierów ASRock, jednakowoż nie da się ukryć, że w tym segmencie cenowym właśnie tego powinniśmy oczekiwać od sprzętu.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Zastosowana sekcja zasilania składa się z 16 faz. Sercem VRM jest kontroler PWM RAA229131 produkcji Renesas, obsługujący taką ich liczbę natywnie, bez wsparcia podwajaczy (ang. doubler). Na każdą fazę przypada tranzystor ISL99360, też od Renesas. Niestety, o tych ostatnich, podobnie jak o kontrolerze, na chwilę obecną nie wiemy za dużo, gdyż pełne karty charakterystyki (ang. datasheet) nie są upublicznione, ale z dostępnych informacji wynika, że ich obciążalność w trybie ciągłym wynosi 60 A (najrozsądniej będzie zakładać, że wartość dotyczy temperatury obudowy 25 °C). MOSFET-y te w pojedynczej obudowie łączą tranzystory high-side i low-side oraz sterownik, tym samym pozwalając zaoszczędzić miejsce na PCB. Z kolei dla iGPU przewidziano jedną fazę, ponownie z ISL99360.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 7200 MHz i pojemności wynoszącej maksymalnie 32 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinową wtyczkę ATX, parę 8-pinowych EPS, wyprowadzenia portów USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2x2 (Type-C) oraz piny dla pasków diod LED ("ADDR_LED2" i "ADDR_LED3"). Ponadto są dwa złącza M.2, oba podłączone do procesora i zgodne ze standardem odpowiednio (patrząc od lewej) PCIe 4.0 i PCIe 5.0. Przykrywa je sporej wielkości radiator i w tym miejscu warto dodać dwie rzeczy. Po pierwsze, ze względu na ich bliskość i skierowanie do siebie możemy zamontować dysk tylko w jednym slocie. Po drugie, skorzystanie ze złącza PCIe 5.0 spowoduje przełączenie karty graficznej w tryb x8.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Wśród złączy kart rozszerzeń można wyróżnić trzy sloty PCIe x16 (elektrycznie x16/x4/x2). Zgodność z PCIe 5.0 dotyczy wyłącznie głównego dla karty graficznej, a pozostałe dwa, obsługiwane przez chipset, są ograniczone do odpowiednio 4.0 oraz 3.0. Poza tym w tej części laminatu mamy trzy kolejne złącza M.2, w tym dwa z radiatorem. Wszystkie są podłączone do mostka południowego i wspierają dyski typu PCIe (do 4.0).

Na dole odnajdziecie złącze HD Audio, po jednym USB 2.0 i USB 3.2 Gen 1 oraz cztery SATA. Po prawej stronie są zaś kolejne cztery gniazda SATA, zamontowane równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli oraz pozwala na instalację długich kart graficznych. Kość BIOS-u jest pojedyncza i wlutowana, więc podczas aktualizacji firmware należy zachować ostrożność. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na złącza opisane "RGB_LED1" i "ADDR_LED1", do których podłączycie paski diod LED, oraz diagnostyczne diody LED. Na laminacie znalazło się też wyprowadzenie eDP, do którego można podpiąć wyświetlacz ASRock Side Panel Kit.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Kilka słów należy się również zintegrowanej karcie dźwiękowej, gdzie ASRock zastosował dość egzotyczny kodek Realtek ALC897, który od niedawna zaczął być częściej montowany w płytach głównych. Dodatkowym wsparciem są kondensatory elektrolitycznie firmy Nichicon, brakuje jednak wzmacniacza słuchawkowego, na który producent się nie zdecydował. Jakość dźwięku jest, jak na zintegrowane rozwiązanie, całkiem niezła - podobna do ALC1200, co potwierdzają rozsądne rezultaty w teście RMAA. Mniej wymagający użytkownicy będą usatysfakcjonowani, co nie zmienia faktu, że w tej półce cenowej mamy prawo oczekiwać więcej.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Tylny panel jest dodatkowo zabudowany, a poza tym może się pochwalić obecnością zintegrowanej maskownicy. Umieszczono tam następujące porty:

  • dwa RP-TNC, służące do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
  • po jednym DisplayPort oraz HDMI,
  • osiem USB 3.2 Gen 1 oraz dwa USB 3.2 Gen 2 (w tym jeden Type-C), obsługiwane przez chipset Intel Z790 oraz hub ASMedia ASM1074,
  • jeden RJ-45, realizowany przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8125B,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASRock Z790 Steel Legend WiFi. Dobra płyta dla Core 13. gen

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł