Test ASUSTOR AS1004T V2 - tani biznesowy NAS

Test ASUSTOR AS1004T V2 - tani biznesowy NAS

ASUSTOR AS1004T V2 - podsumowanie i ocena

ASUSTOR AS1004T V2 to jeden z najprostszych czterodyskowych serwerów sieciowych dostępnych na rynku, ale jakość wykonania całości jest bardzo dobra, podobnie jak oprogramowanie. Trzeba jednak odnotować, że procesor Marvell ARMANDA 385 został podkręcony o 60% (do 1,6 GHz w stosunku do poprzedniej wersji AS1004T, gdzie był to 1 GHz) i choć trudno uznać go za demona prędkości, a do tego dysponuje tylko 512 MB pamięci RAM, to jednak jego osiągi są wyraźnie lepsze od modelu pierwszej generacji. Poza tym, warto mieć na względzie podstawowe przeznaczenie tego NAS, który sprawdza się przede wszystkim jako serwer plików. Niestety po zainstalowaniu kilku dodatków system spuchł na tyle, że wejście na udział sieciowy poprzez sieć Windows trwało nawet kilka(naście) sekund. Tego typu NAS-y klasy ekonomicznej mają jednak swoje miejsce na rynku, bo nie każdy potrzebuje przecież serwera sieciowego klasy premium i czasem wystarczy tańsza propozycja, szczególnie w sektorze MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) do archiwizacji komputerów pracowników i dokumentów, gdzie niewątpliwie przyda się opcja szyfrowania (RODO się kłania), tworzenia kopii bezpieczeństwa czy monitoringu (w takim scenariuszu, dwa dyski wykorzystać można na buckup, a kolejne dwa do monitoring).   

Dodatkowym atutem testowanego produktu jest wsparcie dla sprzętowego szyfrowania danych, które choć znacząco obniża wydajność, to jednak w pewnych scenariusza może okazać się niezbędne.

Dodatkowym atutem testowanego produktu jest wsparcie dla sprzętowego szyfrowania danych, które choć znacząco obniża wydajność, to jednak w pewnych scenariusza może okazać się niezbędne. Niewątpliwą zaletą AS1004T V2 jest również eleganckie wzornictwo, które sprawia, że sprzęt można bez wstydu eksponować na zewnątrz, nawet w salonie. Jeśli mielibyśmy się zaś czegoś czepiać, to wspomnieć należy o braku gumowych podkładek pod dyski, które pomogłyby lepiej tłumić drgania, ale trzeba przyznać, że mimo wszystko urządzenie pracuje bardzo cicho. Żałować można także, że nie otrzymujemy opcji rozbudowania pamięci RAM, bo otrzymywane 512 MB szybko może zacząć nam doskwierać. Mówiąc krótko, przyznajemy trzy gwiazdki na pięć możliwych oraz odznaczenie "Jakość".

ASUSTOR AS1004T V2

 Jakość wykonania, wydajność jako urządzenie sieciowe, wysoka kultura pracy, dobre oprogramowanie i w całości spolszczone, synchronizacja z popularnymi chmurami (Dropbox, Google Drive, Onedrive), bardzo dużo aplikacji dodatkowych i częste aktualizacje nakładki ADM, cztery miejsca na dyski, licencja na cztery kamery monitoringu

​  Dyski mogłyby mieć gumowe podkładki, lepiej tłumiące drgania, 512 MB RAMu znacząco obniża funkcjonalność i często też wydajność urządzenia

Cena (na dzień publikacji): 1289 zł (bez dysków)

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS1004T V2 - tani biznesowy NAS

 0