Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO uzyskał minimalnie lepsze wyniki niż poprzednik Freezer 33 eSports One, i na tle podobnych cenowo (około 160 zł) konkurentów prezentuje się bardzo dobrze. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę samą wydajność to niewiele brakuje przecież do be quiet! Dark Rock PRO 4. Tak dobre wyniki są jednak okupione głośną pracą, bo stosunkowo niewiele osób zaakceptuje głośność tego coolera przy maksymalnej prędkości obrotowej. Jest to już poziom raczej nieakceptowalny, i raczej trzeba będzie wymodelować krzywą obrotów wentylatora w UEFI (lub w aplikacji dołączonej do płyty głównej) w taki sposób by wentylatory nie pracowały szybciej niż z prędkością 1400-1500 obr./min. To jednak odbije się na wydajności i jeśli weźmiemy pod uwagę nawet Core i7 7700K podkręconego do 5 GHz to bez "oskalpowania" temperatury mogą zbliżyć się niebezpiecznie do granicy throttlingu (100 stopni). A trzeba pamiętać, że obecnie raczej kupujemy już procesory sześciordzeniowe takie jak Core  i5 8600K, Core i7 8700K, Core i5 9600K czy nawet Core i7 9700K. Trzeba pamiętać też o AMD Ryzen, bo cooler wspiera również podstawkę AMD AM4. Jeśli weźmiemy pod uwagę najbardziej wymagający scenariusz, czyli podkręcanie ośmiordzenowych procesorów Ryzen 7 to wydajności może troszkę brakować jeśli zdecydujemy się na obniżenie maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów dodajmy na to 1400 obr./min.

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO to cooler wydajny i bardzo dobrze wykonany, ale jego kulturę pracy warto programowo poprawić ręcznie modelując krzywą obrotów wentylatora w UEFI płyty głównej.

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO to produkt wybitnie skierowany dla graczy, i tutaj można by mieć pewne wątpliwości czy nie powinny się tutaj znaleźć jakiekolwiek elementy podświetlenia. Na rynku jest przecież także zwykły Freezer 34, który nie jest pomalowany na czarno i ma jeden wentylator. I wydawać by się mogło, że skoro model eSports DUO jest skierowany dla graczy to zgodnie ze światowymi trendami powinni dostać coś więcej niż tylko ładnie wyglądające kolorowe elementy w samej obudowie wentylatora, które przecież w obudowie bez dodatkowego podświetlenia będą ledwo widoczne. I można oczywiście tłumaczyć to tym, że ARCTIC nie ma jeszcze w ofercie podświetlanych wentylatorów bo nie do takich klientów jest skierowana jego ogólna oferta - ale z drugiej strony ten produkt z pewnością jest przeznaczony dla graczy. Mamy tutaj mały zgrzyt. Względem poprzednika (Freezera 33) udało się poprawić system montażu, teraz jest znacznie wygodniejszy i nie budzi naszych zastrzeżeń. Dzięki kompaktowej konstrukcji da się zamontować bez problemów pamięci RAM z wysokimi radiatorami. Kończąc przyznajemy nagrodę: Rekomendacja a produkt oceniamy na cztery i pół gwiazdki na pięć możliwych.

 

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

Rozsądna jakość wykonania, bardzo dobra wydajność jak na tę półkę cenową, kompaktowa konstrukcja, nie utrudnia montażu kości pamięci RAM z wysokimi radiatorami, bardzo wygodny system montażu (olbrzymia poprawa względem poprzednika).

Wentylatory są stosunkowo głośne (tylko przy wysokich szybkościach obrotowych) - chcąc uzyskać wysoką kulturę pracy trzeba poświęcić troszkę wydajności, zapalonym graczom może brakować jakiegoś choćby drobnego elementu podświetlenia.

Cena: około 160 zł

 

Do testu dostarczył:

bq

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

 0