Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

Bohaterem dzisiejszego testu będzie cooler ARCTIC Freezer 34 eSports DUO, nieco lepszy od testowanego przez nas w zeszłym roku ARCTIC Freezer 33 eSports ONE. Poprzednik mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i niepozornej konstrukcji okazał się chłodzeniem całkiem wydajnym, nieźle prezentującym się na tle konkurencji. Mimo zastosowania tylko jednej wieży i wentylatora o rozmiarze 12 cm, jego wydajność stała na całkiem przyzwoitym poziomie dzięki zastosowaniu szybszego wentylatora niż w typowych konstrukcjach konkurencji, co jednak lekko wpłynęło na kulturę pracy - niestety in minus. Freezer 34 eSports DUO wyposażono w najnowsze wentylatory BioniX P (link do testu) z wysokim ciśnieniem statycznym powietrza, pracujące w trybie push-pull i nieco inny radiator. Czy owe zmiany sprawią, że Freezer 34 eSports DUO będzie bardziej wydajniejszy i cichszy od poprzednika?

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO dość kompaktowy cooler z dwoma stosunkowo szybkimi 120 mm wentylatorami pracującymi w trybie push-pull dołączonymi w standardzie. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wydajności będzie jakość wykonania samego radiatora, finów oraz rurek.

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

Test coolera ARCTIC Freezer 33 eSports ONE

Radiator co prawda ma dość podobne rozmiary co w przypadku Freezera 33, ale ma więcej aluminiowych finów - 54 względem 49. Są one nieco cieńsze, bo każdy z nich ma 0,4 mm grubości (0,5 mm w Freezer 33). Konstrukcja opiera się o cztery rurki cieplne bezpośrednio przylegające do rozpraszacza ciepła procesora (HDT) i są one rozmieszczone w przekroju finów nieco równomierniej niż w przypadku poprzednio testowanego modelu. Grubość całości chłodzenia razem z dwoma wentylatorami to 103 mm (w tym 53 mm stanowi sam radiator) więc rozmiary są stosunkowo niewielkie. Nie oznacza to jednak, że wydajność nie będzie stała na odpowiednim poziomie, bo pozory mogą jednak mylić. Dużym zagęszczeniem finów i dwoma wentylatorami można też uzyskać dobre efekty końcowe. Radiator z wentylatorami waży 762 gramy, więc nie obciąża zbytnio płyty głównej. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, rurki są zakończone estetycznie, a całość pomalowana jest na czarno (matowa powierzchnia) z wysoką dbałością o szczegóły. Jedynie jakość szlifu podstawy może budzić drobne wątpliwości, ale powinna to załatwić pasta termoprzewodząca (do kompletu dołączona jest niewielka ilość ARCTIC MX-4). Producent określa Freezera 34 eSports DUO jako cooler zalecany do procesorów o TDP do 210 W, czyli w praktyce do wszystkich dostępnych na rynku. Z pewnością układ chłodzenia pozwoli na overclocking procesora.

Wielki test coolerów CPU

Specyfikacja Arctic Freezer 34 eSports DUO:

Arctic Freezer 34 eSports DUO:
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 124 x 103 x 157 mm
Waga coolera 847 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 200 - 2100 (0 < 5 % PWM)
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/2011/2011-3/2066
AMD AM4

Pewnego rodzaju nowością są tutaj wentylatory BioniX z serii P (link do testu). To całkiem nowa seria wyposażona w pięć bardzo dużych łopatek, która zapewnia wywieranie dużego ciśnienia statycznego. Seria BioniX P została stworzona specjalnie do współpracy z urządzeniami, które stawiają przed powietrzem duży opór - takimi jak filtry przeciwkurzowe w obudowach czy radiatory. W teorii taki wentylator ma zapewniać lepsze opływanie powietrza przez radiator, a w konsekwencji skuteczniejsze odprowadzanie ciepła. Producent bardzo poprawił się, jeśli chodzi o system montażu, nie trzeba już przykręcać śrubek bezpośrednio do backplate, a dołączono dodatkowe wsporniki zakończone gwintem z obu stron, którymi można sobie spokojnie backplate przykręcić a potem do niego cooler korzystając z dwóch beleczek. W ten sposób backplate nie będzie nam wypadał od spodu płyty głównej i montaż w obudowie bez jej wyjmowania jest znacznie prostszy. Co warte podkreślenia Freezer 34 eSports DUO nie utrudnia w żaden sposób montażu modułów pamięci RAM z wysokimi radiatorami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test coolera ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

 0