Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Polecane coolery dla procesorów na podstawkę LGA 1155, 1150 oraz 1151 które będą podkręcane

O ile w przypadku procesorów których podkręcać się nie da kupowanie bardzo wydajnych coolerów z reguły mija się z celem - to w przypadku procesorów Intela LGA 115x z odblokowanym mnożnikiem i dopiskiem K w nazwie sytuacja jest zgoła odmienna. I bynajmniej nie pomaga tutaj stosowane przez Intela pod rozpraszaczem ciepła (IHS) spoiwo termiczne które po prostu jest słabszym rozwiązaniem niż połączenie lutowane które przestało byś stosowane przez Intela już 5 lat temu - przy okazji procesorów Ivy Bridge (Core trzeciej generacji). Sam pobór energii procesorów Intela wykonanych w procesie 22 nm (Ivy Bridge, Haswell) i 14 nm (Skylake, Kaby Lake) nawet po podkręceniu nie jest może jakiś bardzo wysoki, w końcu 100-110 W w ekstremalnych sytuacjach z procesorem Core i7 4790K, 6700K czy 7700K to nie jest wartość robiąca szczególne wrażenie. Problem tkwi jednak we wspomnianym połączeniu spoiwem termicznym, które często ogranicza efektywność przekazywania ciepła z krzemowego rdzenia do rozpraszacza oraz (o czym rzadko się już wspomina) w niewielkiej powierzchni samego rdzenia. Jeśli korzystając z Core i5 7600K lub Core i7 7700K chcemy osiągnąć zegar 5 GHz lub nawet 5,2 GHz musimy się liczyć z koniecznością zwiększenia napięcia zasilającego procesor - nawet do 1,4 V. Taki scenariusz wymaga już jednak solidnego chłodzenia i postanowiliśmy wyróżnić kilka coolerów które naszym zdaniem są dobrym wyborem do tego celu. Kryteria przyznawania wyróżnień są następujące:

  • Wyróżnienie "REKOMENDACJA" otrzymują coolery które w teście OC2 z wentylatorem pracującym z pełną szybkością uzyskały temperaturę niższą niż 61,1 stopnia. Cena w tym przypadku nie gra roli.
  • Jeśli cooler spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" może dodatkowo uzyskać wyróżnienie "KULTURA PRACY" jeśli w teście OC2 z włączoną regulacją obrotów PWM uzyskał temperaturę poniżej 64,1 stopnia i pracował z głośnością nie wyższą niż 35,1 dBA.
  • Jeśli cooler spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" i dodatkowo nie kosztuje więcej niż 300 zł przyznajemy wyróżnienie "OPŁACALNOŚĆ"
  • Wyróżnienie "JAKOŚĆ" otrzymają coolery z niklowaną podstawą oraz rurkami cieplnymi, ale tylko te które spełniają kryteria wyróżnienia "REKOMENDACJA"

UWAGA: Kolejność obowiązującą w tym przypadku bezpośrednio determinują wyniki wydajności w teście OC2. Można powiedzieć że jest to forma rankingu - im cooler znajduje się wyżej na liście tym lepszą wydajność zapewnia (przy wentylatorze pracującym z maksymalną prędkością, co nie zawsze przekłada się na wysoką kulturę pracy). Ostatni cooler na niej zapewni możliwość podkręcenia Core i7 7700K do około 5 GHz. Będzie zapewniał temperaturę około 80 stopni pod pełnym obciążeniem oraz około 90 stopni w najbardziej ekstremalnych testach z użyciem instrukcji AVX (np. LinX 0.6.5). To naszym zdaniem maksymalne wartości które można "przełknąć". 

Pętle chłodzenia wodnego AIO nie wchodzą w skład tej kategorii - jest dla nich przewidziana całkiem osobna.

Phanteks PH-TC14PE

 

Noctua NH-D15

 

Raijintek Tisis

 

be quiet! Dark Rock PRO 3

 

Noctua NH-D15S

 

 

Akasa Venom Medusa

 


Cooler Master MasterAir Maker 8

 

Cryorig R1 Ultimate

 

Thermalright Macho Rev. B

 

Noctua NH-U14S

 

Alpenföhn Olymp

 

Thermalright Le GRAND MACHO RT

 

Thermaltake NiC C4

 

SilentiumPC Grandis 2

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł