Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Opiszę teraz pokrótce części jakie zastosowałem w platformie.

 

Obudowa : LC-POWER GAMING 980B Skytower

Dlaczego akurat ona? Jest duża, przestronna, dobrze przystosowana do chłodzenia cieczą. W górnej ściance można bez przeszkód zamontować chłodnicę 360 mm - a takie zestawy AIO także planuję testować. Wentylacja fabryczna zawiera dwa wentylatory 120 mm z przodu oraz jeden 120 mm z przodu - żeby zbytnio nie idealizować wszystkiego. Typowa obudowa komputerowa dla osób samodzielnie składających komputer ma mniej więcej taką konfigurację.

 

Płyta główna: Asus Crosshair IV Formula

W skrócie - jeden z najlepszych modeli z rozbudowaną, stabilną sekcją zasilania procesora. Ma wytrzymać wiele godzin testów - i liczę że tak właśnie się stanie.

 

Procesor : Phenom II X4 955 w trzech konfiguracjach taktowania


Dobrane ustawienia testowe:

  • Domyślne ustawienia procesora (3,2 GHz, 1,35 V) regulacja szybkości wentylatora(ów) poprzez płytę główną - docelowa temperatura 50 stopni
  • Domyślne ustawienia procesora (3,2 GHz, 1,35 V) brak regulacji szybkości wentylatora(ów) - obroty maksymalne
  • Ustawienie OC1 (4 GHz, 1,45 V) regulacja szybkości wentylatora(ów) poprzez płytę główną - docelowa temperatura 70 stopni
  • Ustawienia OC1 (4 GHz, 1,45 V) brak regulacji szybkości wentylatora(ów) - obroty maksymalne
  • Ustawienia OC2 (4,2 GHz, 1,5 V) regulacja szybkości wentylatora(ów) poprzez płytę główną - docelowa temperatura 70 stopni
  • Ustawienia OC2 (4,2 GHz, 1,5 V) brak regulacji szybkości wentylatora(ów) - obroty maksymalne

 

Wybór poczciwego Phenoma II dla niektórych z Was będzie zaskoczeniem. W końcu to już stary i niezbyt wydajny procesor. Pamiętajcie jednak, że jest to test chłodzeń, nie procesorów, a Phenom II X4 955 wypadł w pre-testach bardzo obiecująco pod tym względem. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Po pierwsze, Phenom II X4 zużywa tylko marginalnie więcej energii od Core i7 6700K. Żeby to lepiej obrazować - cooler, który z testowym Phenomem podkręconym do 4,2 GHz przy napięciu zasilania 1,5 V [tryb OC2 z wykresów] osiąga w najwyższym ustawieniu OC 65 stopni, z Core i7 6700K podkręconym na 4,6 GHz z napięciem 1,4 V osiąga około 85 stopni w tym samym teście OCCT 4.4.2 LINPACK. W ten sposób można te wyniki odnosić do nowych procesorów Intela. Nie należy jednak porównywać temperatur bezpośrednio - to zupełnie inne procesory, architektury, i zupełnie inny jest też sposob odczytu temperatury. Oczywiście to tylko przebliżone porównanie, ale układ chłodzenia, który sprawdza się we współpracy z Phenomem w najwyższym ustawienieniu OC, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa sprawdzi się nieźle z podkręconym procesorem Core i7 6700K. Sprawdziłem to osobiście.

Po drugie, Phenom ma bardzo dużą tolerancję na wysokie temperatury, i nie zawiesza się nawet przy 80 stopniach w przypadku kiepskich coolerów, a przy bardzo dobrym coolerze potrafi wykazać jego klasę.

I oba te kryteria zdecydowały. Oczywiście nasuwa się też pytanie - dlaczego nie procesor AMD FX... Myślałem o tym, ale testując układy chłodzenia nie ma mowy o jakimkolwiek throttlingu z powodu płyty głównej czy procesora. Niestety podkręcone procesory FX nie dają takiej pewności (osobiście przetestowałem co najmniej kilkanaście płyt głównych z takim procesorem). No i kolejna sprawa - test będzie długodystansowy (dużo modeli coolerów). Oznacza to wiele godzin pracy na pełnym obciążaniu, a to mogło by w końcu uszkodzić płytę główną (mimo, że dobrałem jeden z najlepszych modeli jakie znam). Nie mogę sobie na to pozwolić. Do tematu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie.

 

Pasta termoprzewodząca: SilentiumPC Pactum PT-2

Jest to solidna, gęsta pasta od polskiej firmy SilentiumPC. Niestety na potrzeby testu nie może być w pełni wygrzewana i uzyskiwać swojej szczytowej przewodności cieplnej - bo nie ma takich możliwości czasowych. Na procesor za każdem razem nakładam ją w taki sam sposób dołączoną do zestawu łopatką.

Za dostarczenie zapasu tej pasty do testów bardzo dziękuję firmie SilentiumPC.

Reszta zestawu z punktu widzenia testów chłodzeń jest nieistotna. Stanowi ją karta graficzna Gigabyte GeForce 8600 GT 256 MB DDR3 w wersji z chodzeniem Zalmana oraz dysk SSD ADATA o pojemności 60 GB.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł