Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Thermalright Le GRAND MACHO RT

Thermalright Le GRAND MACHO RT to rozwinięta wersja podstawowego modelu Macho. Model jest nieco dłuższy, szerszy, ma nieco więcej finów i wykorzystuje wentylator o średnicy 150 mm. Dołożono także jedną rurkę cieplną, teraz jest ich aż siedem i konstrukcja wygląda na optymalizowaną pod procesory z bardzo dużym rdzeniem krzemowym - głównie takie przeznaczone dla starej już platformy LGA1366 czy dla wszystkich platform LGA2011. Jakość wykonania jest bez zarzutu, zarówno podstawa, jak i rurki cieplne są wykonane z niklowanej miedzi.

Jeśli chodzi o wydajność, to niestety Le GRAND MACHO RT na użytej platformie testowej nie potrafił wykazać swojej przewagi nad modelem Macho Rev.B - a nawet wypadł minimalnie.... słabiej. Być może dlatego, że został zaprojektowany dla procesorów ze znacznie większym rdzeniem krzemowym niż Phenom II z platformy testowej. No i zawsze jest pewne ryzyko, że trafiłem na nieco słabszą sztukę - tego też nie można wykluczyć. Wydajność jest jednak dalej bardzo przyzwoita przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Jeśli zestawimy ją jednak z ceną jaką trzeba zapłacić za ulepszonego MACHO, to nie wygląda to już tak dobrze - są już w niniejszym teście propozycje w podobnej cenie cechujące się lepszą wydajnością.

Jedyną wadą tego modelu jest moim zdaniem nieco skomplikowany system montażu. Elementów jest troszkę za dużo, a nieco chaotyczna instrukcja powoduje, że montaż może chwilkę zająć. Mam też wątpliwości, czy śrubki M3 z tak małymi główkami to dobry pomysł w przypadku radiatora tych rozmiarów i tej wagi (bo jednak Le GRAND MACHO RT nie najeży już do lekkich). Ponieważ jedną śrubkę trzeba przykręcać celując przez dziury w finach radiatora producent dołącza do kompletu wystarczająco długi śrobkręt.

bardzo dobra jakość wykonania, dobra wydajność, wysoka kultura pracy, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

system montażu nieco zbyt skomplikowany, troszkę przesadzona cena w stosunku do wydajności

Cena (na dzień 12.7.2017): około 290 zł

Thermalright Le GRAND MACHO RT

Do testu dostarczył:

https://thermalright.com

 

Specyfikacja

Thermalright Le GRAND MACHO RT
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 146x150x159 mm
Waga coolera 1060 g
Model zastosowanego wentylatora 150 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 300-1300
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0