Cooler Master MasterLiquid Pro 240
Cooler Master Master Liquid Pro 240 jest zestawem chłodzenia cieczą AIO z chłodnicą 240 mm i dwoma wentylatorami 120 mm. Niemniej podobnie jak w przypadku większości urządzeń tej firmy, producent chwali się pewnymi rozwiązaniami, które odróżniają Master Liquid Pro od rywali. Warto tutaj zwrócić uwagę na całkowite odseparowanie komory z chłodną cieczą pompowaną z chłodnicy od komory z miedzianym chillerem, gdzie ciecz się nagrzewa. Ciecz jest też tłoczona w centralną część chillera, co przynajmniej w teorii ma być znacznie efektywniejsze (producent obiecuje że do 40%) niż tradycyjne pompowanie cieczy z jednej strony miedzianego bloku na drugą. Ostatnią wartą odnotowania różnicą w stosunku do innych zestawów jest troszkę nietypowa konstrukcja chłodnicy. Przestrzenie między finami są spore, a one same mają kwadratowy kształt - co ma zapewnić lepszy przepływ powietrza niż tradycyjne rozwiązania. Oryginalne są także same wentylatory, bowiem kształt i ilość łopatek zdecydowanie odbiegają od tradycyjnych konstrukcji. Master Liquid Pro 240 należy pochwalić za ciekawy wygląd samego bloku z pompką, a także bardzo solidne węże, grube i w estetycznych oplotach. W tych względach produkt Cooler Mastera zdecydowanie odróżnia się od konkurentów, i jeśli budujemy zestaw w obudowie z oknem i zależy nam na wyglądzie z pewnością ma to znaczenie. Jednak układ chłodzenia ma przede wszystkim chłodzić i cicho pracować. Czy tak jest w przypadku tego modelu?
W testach wydajności Master Liquid Pro 240 wypada dobrze, ale biorąc pod uwagę cenę produktu można by oczekiwać nieco więcej. W najwyższym ustawieniu (OC2) wyraźnie przegrywa z zestawem AIO Cryorig A40 Ultimate, a także Corsair H115i, NZXT Kraken X61 oraz Enermax Liqmax II 240 nie oferując znacząco lepszej kultury pracy (47 dBA to głośność trudna do zaakceptowania). Warto też zwrócić uwagę na to, że lepiej wypadły również tradycyjne chłodzenia powietrzne Noctua, Phanteksa czy Raijinteka pracując o wiele ciszej. Po włączeniu regulacji obrotów głośność jest już akceptowalna, ale relacje wydajnościowe nie zmieniają się. Jest dobrze, ale tylko tyle. Do liderów tego testu sporo jednak brakuje. Warto ponadto wspomnieć, że przy pewnych szybkościach obrotowych wentylatorów zestaw wchodził w rezonans z obudową, tworząc nieprzyjemny hałas. To nie powinno mieć miejsca, tym bardziej, że wentylatory są montowane na specjalnej gumowej podkładce antywibracyjnej.
Jeśli chodzi o system montażu, to jest od bardzo solidny. Komponenty są wykonane z najwyższą starannością i ładnie poukładane w plastikowym blistrze. Przechodząc do wygody montażu - cóż, przynajmniej w przypadku platform LGA 115x oraz AMD trudno zamontować chłodzenie samodzielnie. Montaż w zasadzie wymagałby trzech rąk, gdyż trzeba jednocześnie dociskać backplate od spodu płyty głównej, blok wodny od strony procesora oraz... no właśnie, trzecia ręka powinna przykręcać nakrętki. W przypadku montażu poza obudową z płytą główną leżącą na biurku pewno nie byłoby problemu, ale tego typu zestawy chłodzenia cieczą wygodniej jest montować już od razu w obudowie. I jest to jednak wada tego rozwiązania. Jedynie w przypadku platform LGA 2011 problemu nie będzie, gdyż tam nie stosuje się backplate'u. Na koniec warto dodać, że producent deklaruje zgodność z podstawką AM4 dla procesorów AMD Ryzen. Tym niemniej zestaw, który otrzymaliśmy nie był wyposażony w taki pakiet montażowy. Zapewne trzeba będzie go dokupić oddzielnie.
imponująca jakość wykonania (blok, chłodnica, węże), ładna stylistyka bloku i jego estetyczne podświetlenie, nie utrudnia montażu modułów pamięci RAM z wysokim radiatorem
tylko dobra wydajność (znacząco słabszy od konkurentów), niewygodny montaż w obudowie (za wyjątkiem platform LGA2011), chłodnica czasem wchodziła w rezonans w obudową (choć może to być przypadłość jedynie naszego zestawu)
Cena (na dzień 12.7.2017): około 500 zł
Cooler Master MasterLiquid Pro 240
Do testu dostarczył:
https://coolermaster.com
Specyfikacja
CoolerMaster Master Liquid Pro 240 | |
---|---|
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) | 275x119x52 mm |
Waga coolera | 1120 g |
Model zastosowanego wentylatora | 2 x 120 mm |
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) | 650-2000 |
Kontrola obrotów wentylatora | PWM |
Kompatybilny z podstawkami | Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3 AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+/AM4 |
Galeria produktu
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie